Cholesterolis

Įvairūs

Kas yra cholesterolis?

Staripsnio autorius: Deividas Grinskis

CHOLESTEROLIS – KAS TAI?

Cholesterolis - žmogaus organizmo ląstelių sudėtinė dalis, reikalinga antinksčių žievės gyvybiškai svarbių hormonų sintezei, lytinių hormonų, tulžies rūgščių ir kt. gamybai. Cholesterolis palaiko neuroperdavėją ir smegenų funkcijas; augina (stato) smegenų ir nervo audinius; dar maitina imuninę sistemą. Jis sukuria izoliaciją aplink nervą, kuris perduoda eletrinius impulsus. Tai normalaus ląstelių funkcionavimo bei nuotaikų reguliavimo kertinis akmuo, taip pat didis pagalbininkas įsisavinant  riebaluose tirpstančius vitaminus A, D, E ir K. Moterys turėtų žinoti, kad didesnė dalis nepakeičiamų hormonų, įskaitant estrogen ir progesterone yra gaminami iš cholesterolio.

Cholesterolis būtinas žmogaus organizmui, tačiau bėda, kai dėl neracionalios mitybos žmogui senėjant padidėja jo sintezė organizme ir kyla sveikatos problemų: vystosi širdies ir kraujagyslių bei kitokios ligos. Didelė cholesterolio koncentracija kraujo plazmoje yra vienas iš svarbiausių ankstyvos aterosklerozės rizikos veiksnių.

CHOLESTEROLIO NORMA

Kraujyje yra šių riebalinių junginių: mažo tankio lipoproteinų (MTL) – „blogojo“ cholesterolio, didelio tankio lipoproteinų (DTL) – „gerojo“ cholesterolio, trigliceridų („blogųjų“ riebalų). Visų išvardytų medžiagų turi būti žmogaus kraujyje bei ląstelėse. Lipidų (riebalų) normos kraujyje (milimoliais litre): bendras cholesterolio kiekis – ne daugiau kaip  5,2 mmol/l, 

Šį skaičių sudaro:
• didelio tankio cholesterolis, kurio turi būti nemažiau kaip 0,9 mmol/l,
• mažo tankio (lipidai) cholesterolis – iki 3 mmol/l,
• riebiosios rūgštys (trigliceridai TG) – ne daugiau 2 mmol/l.

Paprastai laikoma, kad cholesterolio reikšmės, mažesnės už 5.2 mmol/l yra norma. Apytikriai galima laikyti, kad esant cholesterolio koncentracijai mažesnei už šią reikšmę polinkis sirgti ateroskleroze yra nepadidėjęs. Tačiau lygiai taip pat galima teigti, kad tiksli cholesterolio norma sunkiai apibūdinama. Jeigu ligonis jau serga kokia nors aterosklerozės forma, tuomet reikalavimas pasiekti cholesterolio koncentraciją 5.2 mmol/l gali būti nepakankamas. Hipercholesterolemijos gydymo tikslas - pasiekti kuo mažesnę bendro cholesterolio ir ypač DTL cholesterolio (LDL cholesterolio) koncentraciją.

KAIP ATSIRANDA CHOLESTEROLIS?

Cholesterolis žmogaus organizme atsiranda dviem būdais: cholesterolis yra sintetinamas žmogaus kepenyse arba jį žmogus gauna valgydamas gyvūninius produktus: kiaušinius, mėsą, pieno produktus ir t.t. Cholesterolis kraujyje gali viršyti normą dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba dėl kai kurių ligų:
• Kai kurios šeimyninės hiperlipidemijos,
• Kepenų ligos (hepatitai, cirozės),
• Cukrinis diabetas,
• Inkstų patologija,
• Kasos patologija,
• Skydliaukės hipofunkcija,
• STH hormono trūkumas,
• Glikogeno kaupimo ligos.

KODĖL ŽALINGAS CHOLESTEROLIO PADIDĖJIMAS?

Jeigu cholesterolio per daug, jis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, sudaro aterosklerozines plokšteles ir mažina kraujagyslių spindį, jos susiaurėja ir šiurkštėja. Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ir rimtas ligas: krūtinės anginą, miokardo infarktą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį, net insultą.

 „GERASIS“ IR „BLOGASIS“ CHOLESTEROLIS

Cholesterolis kraujyje būna lipoproteinų pavidalu. Pagal tankį jies kirstomi į dvi rūšis:

DTL - didelio tankio lipoproteinai. DTL cholesterolis - „gerasis“ cholesterolis. Svarbiausias
DTL vaidmuo yra paimti iš periferinių audinių cholesterolį ir neleisti jam kauptis arterijų sienelėse. DTL cholesterolio koncentracijos padidėjimas laikomas geru, antisklerotiniu, pokyčiu. DTL cholesterolio padidėjimas be kita ko rodo, kad bendras cholesterolis gali būti padidėjęs, bet jis padidėja ir „gerojo“ cholesterolio sąskaita. DTL cholesterolis konkuruoja su „bloguoju“ cholesteroliu, transportuoja cholesterolį atgal į kepenis ir neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms. Jis sąlygoja cholesterolio pernešimą iš periferinių organų į kepenis. Čia jis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. Todėl, esant padidėjusiai bendro cholesterolio koncentracijai, geras požymis yra padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija.
 

MTL - mažo tankio lipoproteinai. MTL cholesterolis – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė
MTL funkcija yra cholesterolio pernešimas iš sintezės vietos kepenyse ir žarnų į periferinius audinius ir jų kraujagysles. Manoma, kad MTL cholesterolis yra vienas iš aterogeniškiausių faktorių žmogaus organizme, cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerotinės plokštelės, jos mažina kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka. Jeigu MTL lygis aukštas, didėja rizika, jog cholesterolis atsidės ant kraujagyslių sienelių.

PATARIMAI

Norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikėtų pasirinkti tinkamą maistą, t.y. tokį, kuris turi mažai riebalų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio.

• geriau pirkite tik liesą mėsą, ruošdami mesą nupjaukite matomus riebalus;
• vietoje mėsos dažniau valgykite žuvį, ankštines (žirnius, soją, pupeles) daržoves;
• valgykite vištieną ir kalakutieną be odos;
• rečiau valgykite rūkytas ar virtas dešras;
• rinkitės kuo liesesnius pieno produktus: gerkite liesą pieną, kefyrą, rūgpienį, valgykite liesą varškę ir kuo liesesnius varškės bei fermentinius sūrius;
• gamindami maistą, vietoje sviesto ar kiaulienos, naudokite aliejų;
• mažiau valgykite kepto maisto, dažniau - virto ar troškinto; kepdami stenkitės vartoti kuo mažiau riebalų, taip pat nevartokite kepimui kartą jau kaitintą aliejų;
• atšaldę sriubas ir sultinius, nugriebkite nuo jų riebalus;
• vartokite liesesnį margariną (40 - 50 proc.), ant sumuštinių margariną ar sviestą tepkite kuo ploniau;
• stenkitės kuo rečiau salotoms naudoti majonezą ar grietinę;
• rečiau valgykite patiekalus iš inkstų ir kepenų;
• saikingai vartokite kiaušinius ir alkoholį;
• svarbus veiksnys reguliuojant cholesterolio lygį yra fizinis aktyvumas, kuris padeda išlaikyti normalų svorį. Tokiu būdu sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
 
Pakeitus gyvenseną ir įpročius, atsižvelgiant į minėtus patarimus, per keletą savaičių galima sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Grįžti