Slidinėjimas

Slidinėjimą galima atskirti į dvi atskiras šakas - tai kalnų ir lygumų.

Kalnų slidinėjimas - daugelio lietuvių pamėgta žiemos sporto šaka, kuri yra ne tik puikus būdas sudeginti nereikalingas kalorijas, bet taip pat ir padidinti raumenų jėgą, pagerinti lankstumą, balansą bei ištvermę.

Lygumų slidinėjimas yra viena iš daugiausiai ištvermės reikalaujančių sporto šakų. Šios sporto šakos atstovai, pagal savo ištvermės rodiklius, stovi vienoje gretoje su dviratininkais, triatlonininkais ar maratono bėgikais. Alinančios treniruotės reikalauja skirti ypatingą dėmesį mitybai. Deja, gyvenant mūsų gamtinėje zonoje šaltuoju periodu, nėra paprasta su maistu gauti visą reikiamą medžiagų kiekį, o tai atsiliepia mūsų rezultatams. Pabandysime apžvelgti pagrindinius “Maistas Sportui” produktus, kurie galėtų prisidėti prie jūsų rezultato siekimo arba kokybiško laisvalaikio praleidimo būdo.

Visi siūlomi papildai yra baziniai, tad tiek juos pačius galima keisti kitais, panašios sudėties, papildais, tiek prie jų galima prijungti dar daugybę kitų papildų, sudarant efektyvias jų grandines. Kadangi kiekvienas asmuo yra kitoks (skirtinga mityba, treniruotės, genai, poilsis, atsistatymas ir t.t.), tad dėl individualių kompleksų kreipkitės į Maistas Sportui konsultantus.

Papildai sporto šakai

Baziniai papildai

PRIEŠ

Angliavandeniai yra mūsų pagrindinis kuras varžybų ir treniruočių metu. Aplinkos įtaka, tokia kaip aukštis ar žema oro temperatūra, tik padidina angliavandenių poreikį, todėl jau likus 3 – 4 dienoms iki varžybų, pradėkite pildyti angliavandenių atsargas (makaronai, košės, bulvės, ryžiai).

Varžybų dieną rekomenduojama pavalgyti likus 3 - 4 valandoms iki fizinio krūvio. Dvi valandas prieš fizinį krūvį yra patartina išgerti 450 – 600 ml skysčių. Išgerdami rekomenduotiną kiekį skysčių, jūs ne tik aprūpinsite organizmą reikiamu skysčių kiekiu, bet dalį jų dar ir spėsite pašalinti, neprasidėjus treniruotei ar varžyboms. Rekomenduotinas gėrimas UniSport, kuriame yra visi reikiami mineralai, vitaminai ir angliavandeniai, reikalingi fizinio krūvio metu. Jei norite būti tikri, jog jūsų organizmas yra tinkamai papildytas skysčių atsargomis, galite likus 15 – 20 min iki fizinio krūvio išgerti 200 – 250 ml vandens ar sportinio gėrimo.

Jei pakeliui į slidinėjimo trasą pradedate justi alkį, galite suvalgyti bananą, Power Bike Bar batonėlį ar Vitargo Gel angliavandeniai želė, tokiu būdu ne tik neapsunkinsite virškinimo, bet ir gausite reikiamos energijos bei maistinių medžiagų.

PER

Esant žemai oro temperatūrai mūsų organizmas labai greitai išnaudoja angliavandenių atsargas. Todėl būtina jas papildyti ne tik prieš pradedant treniruotę, bet ir jos metu:

Power Bike Bar - tai lankstus ir neužšąlantis batonėlis, kuris jums leidžia visada po ranka turėti puikų energijos šaltinį.
Excelent Protein Bar - tai dar vienas rekomenduojamas užkandis, kuris gali būti vartojamas kaip dalinis maisto pakaitalas kelionėse ir slidinėjant, kai nėra galimybės gauti tinkamo maisto.
CarboSnack - energetinis, neužšąlantis gelis greitam energijos papildymui treniruočių ar varžybų metu.

Kiti puikiai žinomi energijos šaltiniai, kurių nesunku gauti slidinėjimo kurortuose galėtų būti: šilta sriuba ar karštas šokoladas.

Slidinėjant labai svarbu atstatyti skysčių pusiausvyrą. Tačiau dažnai vengiama vartoti skysčius dėl žemos oro temperatūros arba todėl, kad nepatogu kalnuose atlikti gamtinius reikalus. Šioje vietoje puiki išeitis galėtų būti specialūs sportiniai gėrimai, kurie ne tik atstato prarastą skysčių ir angliavandenių pusiausvyrą, bet ir nesinori taip dažnai šlapintis, kaip kad geriant įprastus gėrimus. Siūlomi gėrimai: ISOdrinx Ready Drink (tai jau paruoštas gėrimas, patogioje pakuotėje) bei jau minėtas UniSport.

Fizinio krūvio metu, trunkančio ilgiau nei 60 minučių, yra rekomenduojama suvartoti po maždaug 60 g angliavandenių per vieną valandą (būtent tiek gramų angliavandenių žmogaus organizmas vidutiniškai sugeba pasisavinti per vieną valandą). Kokiu būdu suvartosite reikiamą angliavandenių kiekį, priklauso tik nuo jūsų. Rekomenduojama gerti kas maždaug 20 minučių. Per valandą turėtumėte išgerti maždaug 500 ml skysčių. Prakaituodami mes prarandame ne tik vandenį, bet ir mineralus (natrį, kalį, kalcį ir magnį). Todėl idealu, jei jūsų sportiniuose gėrimuose yra ne tik reikiamas angliavandenių kiekis, bet ir minėti mineralai, kuriuos mes pirmiausia prarandame prakaituodami. Šių sudedamųjų dalių turintys sportiniai gėrimai:

Galutinėje varžybų fazėje, kai yra reikalinga papildoma energija, galite išbandyti šiuos stimuliuojančius produktus:

PO

Įvairūs tyrimai rodo, kad geriausiai raumenys atsistato, kai organizmą papildome maistinėmis medžiagomis per pirmas 30 minučių. Šioje situacijoje puiki išeitis galėtų būtų jau minėti batonėliai, kuriuos patogu laikyti automobilyje ir valgyti pakeliui į namus ar viešbutį, grįžtant iš slidinėjimo trasos. Rekomenduojami batonėliai:

Po varžybų ar treniruočių mūsų tikslas yra atstatyti pažeistus raumenis ir greičiau atgauti jėgas. Vienam jūsų kūno kilogramui turi tekti vidutiniškai 1 g angliavandenių. Vyrams reikėtų suvalgyti apie 70 – 85 g angliavandenių, tuo tarpu moterimis apie 50 - 70 gramų angliavandenių. Šiuo atveju nepakeičiamas produktas galėtų būti Regener, kurio vienoje porcijoje yra net 64 g angliavandenių! Šiame gėrime yra ne tik tai mineralų, vitaminų ir angliavandenių kompleksas, atstatantis prarastą energiją, bet ir amino rūgštys, pagreitinančios raumenų atsistatymą po fizinio krūvio. Vienoje Regener pakuotėje yra 6 porcijos produkto (po 75 g), t.y. tiek dienų, kiek, dažniausiai, vykstama slidinėti į kalnus.

PAPILDOMAI

Kalnų slidininkams didelės apkrovos tenka sąnariams. Flexit Drink - prevencinė ir regeneracinė sistema, jungiamiesiems audiniams (sąnariams, kremzlėms, sausgyslėms, raiščiams) ir kaulams. Rekomenduotina vartoti prieš numatomą treniruočių stovyklą ar slidinėjimo atostogas.

Patiriant didelį fizinį krūvį bei treniruojantis nepalankiomis oro sąlygomis pagreitėja laisvųjų radikalų gamyba, sudaranti palankias sąlygas širdies ligoms, greitesniam ląstelių senėjimui. Todėl dauguma slidininkų vartoja antioksidantus (vitaminai C, E, beta karotenas, cinkas, selenas), kurie sustiprina imuninę sistemą ir apsaugo organizmą nuo per didelės laisvųjų radikalų gamybos. Daug antioksidantų turi vaisiai, daržovės. Kadangi žiemą sunku reikalingas medžiagas surinkti su maistu, tai čia galime pasiūlyti daug antioksidantų turintį produktą - Antioxidant Strong.

Prieš ruošiantis slidinėjimo sezonui, pravartu būtų profilaktiškai vartoti ir pilno spektro vitaminus ir mineralus. Rekomenduotinas produktas Daily Formula. Labai intensyviai sportuojantiems atletams rekomenduojama profesionalaus lygio multivitaminų ir mineralų formulė - Multi Pro. Šiame produkte yra ne tik platus spektras antioksidantų, bet ir visi reikiami vitaminai ir mineralai.

Turbūt daugeliui yra pažįstamas jausmas, kai po pirmųjų slidinėjimo dienų vėliau vis sunkiau darosi atsikelti iš lovos dėl skaudančių raumenų bei pertemptų sausgyslių ir raiščių. Žinoma, šito būtų galima išvengti, jei prieš važiuodami slidinėti prieš tai skyrėte dėmesio savo fiziniam pasiruošimui. Tačiau, net jei esate neblogai pasiruošęs slidinėjimo atostogoms ar treniruočių stovyklai, jūsų kelioniniame krepšyje turėtų atsirasti vietos BCAA amino rūgštims. BCAA amino rūgštys - tai esminės amino rūgštys, kurių žmogaus organizmas nepasigamina pats. Šios amino rūgštys saugo raumenis nuo irimo, pagreitina raumenų atsistatymą po fizinio krūvio. Rekomenduojamas produktas BCAA 2000.