Pradžiai šiek tiek informacijos apie baltymų sintezės greitį įvairiomis sąlygomis (Rasmussen BB, Tipton KD, Miller SL, Wolf SE and Wolfe RR, Journal of Applied Physiology 88: 386-392, 2000).
-
Ramybės būsenoje, esant pakilusiam insulino lygiui, baltymų sintezė pagerėja 50%;
-
Ramybės būsenoje, kraujyje padidėjus aminorūgščių koncentracijai, baltymų sintezė pagerėja 150%;
-
Po treniruotės baltymų sintezė pagerėja 100%;
-
Po treniruotės, kraujyje padidėjus aminorūgščių koncentracijai, baltymų sintezė pagerėja 200%;
-
Po treniruotės, kraujyje padidėjus aminorūgščių koncentracijai ir esant pakilusiam insulino lygiui, baltymų sintezė pagerėja 400%.
Paprastais žodžiais kalbant, suvalgius angliavandenių, organizmas išskiria insuliną. Esant aukštam insulino lygiui, raumeninėse ląstelėse iki 50% pagerėja baltymų sinztezė. Be to, treniruotė su svoriais savaime stimuliuoja baltymų sintezę iki 100%. Jei į savo mitybos racioną esate įvedę aminorūgščių – tai baltymų sintezė padidėja iki 150%. Kai vartojate aminorūgštis iš karto po sunkios treniruotės – baltymų sintezė pagerėja iki 200%. Ir svarbiausia, jei po treniruotės vartojate aminorūgštis ir skatinate insulino išsiskyrimą, baltymų sintezę galite stimuliuoti net iki 400%.
Didžiausia klaida, kurią daro didžioji dalis besitreniruojančiųjų yra ta, kad maksimaliai neišnaudoja šios galimybės! Valgant varškę su jogurtu, ar vištieną su ryžiais, prarandamas šios unikalios strategijos įgyvendinimas. Kol vištienos ar varškės baltymai bus suskaidomi iki aminorūgščių ir pateks į kraują – praeis keletą valandų. Valgydami šokoladą, kaip angliavandenių šaltinį, nepamirškite, kad jame yra nemažai riebalų, kurie bus kaupiami kaip riebalų atsargos. Taip raumenų augimo potencialas ir lieka nepanaudotas.
Daugiau patyrę „kačiokai“ žino, kad po treniruotės vartojant aminorūgštis ar baltyminį kokteilį, aminorūgščių koncentracija kraujyje padidės žymiai greičiau, nei valgant įprastą maistą. Tačiau tai dar ne viskas. Yra nustatyta, kad tik esminės aminorūgštys padidina baltymų sintezę. Tad gerdami, pavyzdžiui 2-4 tabletes Amino 2700, nesitikėkite stebuklo, kadangi nebus išnaudojamos organizmo galimybės maksimaliai suaktyvinti baltymų sintezę. Tai reiškia, kad tablėtėse esančios neesminės aminorūgštys nepanaudojamos pagal paskirtį, o esminių aminorūgščių kiekis yra per mažas baltymų sintezei stimuliuoti.
Nepaisant viso to, reikia žinoti, kad vien baltyminio kokteilio ar aminorūgščių raumenų atstatymui nepakanka. Besitreniruojant išeikvojamos glikogeno atsargos, sumažėja cukraus kiekis kraujyje. Jei po treniruotės nebus vartojami angliavandeniai, o tik aminorūgštys ar baltyminis kokteilis, kraujyje padidės tik aminorūgščių koncentracija, bet nepadidės gliukozės. Kad atstatyti cukraus kiekį kraujyje, organizmas biocheminėmis reakcijomis gliukozę gamins iš kraujyje esančių aminorūgščių (ką suvartojote po treniruotės). Tai reiškia, kad brangiai kainavusios aminorūgštys bus sunaudotos kaip pigi gliukozė.
Angliavandenių vartojimas po treniruotės stimuliuoja insulino išsiskyrimą, kurio paskirtis transportuoti kraujyje esančią gliukozę ir aminorūgštis į po treniruotės „išbadėjusias“ raumenų ląsteles. Taip gliukozė panaudojama energijos atstatymui, o aminorūgštys – raumenų augimui. Be to, reikia nepamiršti, kad vartojant angliavandenių ir aminorūgščių mišinį po treniruotės, baltymų sintezė bus suaktyvinama iki 400%. Tai yra tarsi “mygtukas”, įjungiantis galingą raumenų statybos mechanizmą.
Kol nesuprasite šios kritiškai svarbios strategijos, nesitikėkite padaryti rimto treniruočių progreso. Skatinsite raumenų augimą ar patirsite nesėkmę, priklauso nuo to, kaip maitinsitės po treniruotės. Pritaikę šias žinias praktikoje, galite visiems laikams pamiršti treniruočių progreso sąstingį.
Deividas Grinskis
Daugkartinis Lietuvos kultūrizmo čempionas
Daugkartinis Lietuvos kultūrizmo čempionas