Paruošk sąnarius vasarai

Įvairūs

Gliukozamino ir chondroitino nauda sąnarių sveikatai. Kas tai per medžiagos ir kam jos reikalingos?

Atšilus orams bei padidėjus žmonių fiziniam aktyvumui automatiškai gerėja žmogaus nuotaika ir fizinė būklė. Visai nesvarbu kokia sporto šaka užsiimtumėte - ar tai krepšiniu, futbolu, lauko tenisu, ar tiesiog nuspręstumėte savo malonumui pabėgioti po parką, niekada to neatsisakykite - tai tikrai jums išeis į naudą. Tačiau lygiai taip pat, kaip ir laukinėse džiunglėse, taip pat ir sporte, slypi nemažai pavojų bei spąstų. Kuo daugiau mes judame, o ypač tai aktualu pavasarį bei vasarą, tuo daugiau dirba bei dėvisi ir mūsų sąnariai. Todėl laiku jais nepasirūpindami įkliūvame į spąstus, nuo kurių yra paprasčiau apsisaugoti prieš negu bandyti išsigelbėti jau į juos įkliuvus. Taigi, šiame straipsnyje papasakosime apie dvi pagrindines natūralias medžiagas - gliukozaminą ir chondroitiną, kurios yra geriausias mūsų sąnarių draugas bei pagalbininkas ypač šiuo metų laiku, padidėjus žmonių fiziniam aktyvumui.   

Kas tai yra gliukozaminas bei chondroitinas, kur šios medžiagos randamos?
Gliukozaminas – tai  natūraliai mūsų organizme randamas junginys, reikalingas sąnario kremzlės susidarymui ir atsinaujimui. Gliukozaminas yra randamas gyvūnų sąnariuose (tiksliau sąnarių lastelių sienelėse), jų jungiamuosiuose audiniuose bei ypač krabų, omarų, krevečių ir vorų išoriniuose skeletuose. Gliukozamino taip pat yra kviečiuose, avižose, kaulų čiulpuose, gyvūnų, pavyzdžiui, vištos kakleliuose ir netgi sriubose ir sultiniuose, kuriuose yra virtų gyvūnų kaulų ir sąnarių. Įtraukiant pastaruosius maisto produktus į savo mitybos racioną papildytumėte savo organizmą gliukozamino atsargomis. Chondroitinas - natūraliai mūsų organizme randama medžiaga, kuri gausiausiai sudaro sąnarių kremzlę. Chondroitinas palaiko sąnarių drėgnumą, lankstumą bei tamprumą. Chondroitinas randamas gyvūnų kremzlėse. Chondroitinas, esantis maisto papilduose, daugiausia gaunamas iš galvijų kremzlių, ypač iš karvių gerklių. Taip pat šios medžiagos yra ryklių bei banginių kremzlėse. Dėl ekologinių sumetimų, vartotojai dažniausiai renkasi chondroitiną iš galvijų kremzlių. Visgi, nėra maisto produkto, kuriame būtų gausu chondroitino, todėl dažniausiai ši medžiaga vartojama maisto papildų forma. Apibendrinus, natūraliai gliukozamino bei chondroitino galima rasti kviečiuose, avižose, gyvūnų kremzlėse ir pan.

Kokias naudą duoda gliukozaminas bei chondroitinas?
Gliukozaminas bei chondroitinas kartu sudaro efektyvų junginį. Svarbiausia, jog šios medžiagos nėra nė kiek kenksmingos ir jas gali vartoti tiek jauni tiek vyresni žmonės. Stereotipiškai, jaunesniems – tai pagalbinė priemonė apsisaugoti nuo įvairiausių sąnarių skausmų bei traumų, o vyresniems – jau skaudančių sąnarių gydymas. Gliukozaminas bei chondroitinas gelbėja abejais atvejais, tačiau visgi, geriau šias medžiagas vartoti profilaktiškai stengiantis palaikyti sąnarius nuolatos sveikus bei lanksčius. Gydymas jau pajutus sąnarių skausmą yra žymiai sunkesnis. Gliukozamino bei chondroitino junginys yra pats populiariausias JAV gydant dažniausiai pasaulyje pasitaikančią sąnarių ligą – osteoartritą. Šis junginys taip pat padeda sumažinti jungiamųjų audinių degradaciją bei kitus įvairiausius simptomus kaip sąnarių skausmas, uždegimas ar nelankstumas. Gliukozaminas bei chondroitinas yra ypač naudingi įtemptų treniruočių ar varžybų metu bei norint greičiau atsistatyti po sąnariu  traumų. Jau  1984  metais  Vokietijoje  buvo  atliktas  tyrimas  su  jaunais sportininkais,  kurie reguliariai vartodami gliukozaminą greitai nustojo jausti sąnarių skaumus bei iš naujo pradėjo  treniruotis. Negana to, po gliukozamino vartojimo šie atletai nepatyrė jokio sąnarių skausmo pasikartojimo. Gliukozamino ir chondroitino vartojimas kartu dar labiau pagerina gydomąjį efektą. Šios medžiagos padeda išvengti sąnarių nelankstumo, „sausumo“ bei apsaugo nuo osteoartrito išsivystymo. Gliukozaminas bei chondroitinas taip pat apsaugo odos, sausgyslių, kaulų bei kremzlių jungiamuosius audinius, o visa tai reiškia, kad šios medžiagos iš esmės padeda jums lengviau judėti. Lygiai kaip oras žmogaus plaučiams, taip pat ir šios medžiagos yra reikalingos žmogaus sąnariams. Nors šios medžiagos pačios gaminasi žmogaus organizme, dažnai tokių jų kiekių neužtenka ir mes papildomai šių veikliųjų medžiagų negaudami susergame sąnarių ligomis.

Žemiau pateiksiu keletą klaidingų veiksmų bei mąstymų apie maisto papildus sąnariams.
 • Viena didžiausių klaidų yra žmonių mąstymas, jog papildomos medžiagos žmogaus organizmui kaip vitaminai, mineralai ar papildai sąnariams yra reikalingi tik jauniems ir sportuojantiems žmonėms. Paklauskite aktyvų fizinį darbą dirbančių vyresnių žmonių, pavyzdžiui statybininkų, ir sulauksite atsakymo, jog jie vienaip ar kitaip jaučia sąnarių skausmą. Didelio intensyvumo ar tiesiog ilgas darbas sukelią mūsų sąnariams stresą bei susidevėjimą, todėl nesuteikiant jiems poilsio bei tepamųjų medžiagų galiausiai sąnariai išsausėja, susidėvi ir pradeda skaudėti.
 • Dar viena dažnai pasitaikanti klaida kultūristų bei jėgos sportininkų mąstyme yra ta, jog jie nuvertina maisto papildus sąnarių lankstumui palaikyti. Jie nuolatos sunkiai treniruojasi, tačiau sąnariams poilsio nesuteikia. Tokiu būdu treniruojantis pradeda juos skaudėti, reikia nutraukti treniruotes ir viskas nueina šuniu ant uodegos.
 • Taip pat pastebima, kad žmonės, pajutę sąnarių skausmą, griebiasi vaistų. Dažniausiai pasitaikantis iš jų yra ibuprofenas. Turbūt niekam nereikia sakyti, jog tokio tipo vaistai tik tam kartui numalšina sąnarių skausmą bei uždegimą, tačiau apskritai mūsų organizmui jie yra kenksmingi. Gliukozaminas bei chondroitinas taip pat efektyviai mažina sąnarių skausmą bei uždegimą, tačiau skirtingai nuo ibuprofeno, nekenkia mūsų organizmui.
Žemiau pateiksime medicininių tyrimų rezultatus apie gliukozamino ir chondroitino naudą bei atsakysime į klausimą, kodėl gliukozaminas bei chondroitinas turėtų būti įtrauktas į jūsų mitybos racioną.
 • Pagreitėjęs žaizdų gyjimas
 • Greitesnis atsistatymas po traumų
 • Sąnarių skausmo sumažinimas
 • Sąnarių trapumo sumažinimas
 • Sąnarių tinimo sumažinimas
 • Geresnė fizinė buklė
 • Sąnarių girgždėjimo sumažinimas
 • Padidėjęs sąnarių lankstumas
 • Jungiamųjų audinių degradacijos mažinimas
 • Padidėjęs sąnarių stabilumas
 • Osteoartrito gydymas
 • Sąnarių būklės gerinimas
 • Padidinta jungiamųjų audinių sintezė (sintezė – elementų, šiuo atveju audinių, jungimasis į vieną)
 • Su sportu susijusių traumų sumažinimas
 • Kelio skausmų sumažinimas
 • Padidėjęs kaulinių audinių atsistatymas
 • Išgražėjusi oda bei raukšlių sumažinimas
 • Pagausėjęs sąnarių sutepimas
 • Geresnis sąnarių apsisaugojimas nuo fizinio krūvio
Žmonėms, aktyviai sportuojantiems, turinties sąnarių problemų ar pastebėjusiems tokius simptomus kaip sąnarių girgždėjimas, šios maisto papildų sąnariams naudos yra nepakeičiamos.

Gliukozamino bei chondroitino vartojimas, medžiagų sinergija
Jeigu jūs dar niekada nebandėte vartoti maisto papildų sąnariams, išbandykite, nes pirma kartą juos vartojant bus jaučiamas dar didesnis pagerėjimas sąnarių lankstume. Negana to, gliukozamino bei chondroitino turintys papildai stiprina nagus bei storina plaukus. Nevertėtų pamiršti, jog renkantis maisto papildą sąnariams, reikėtų atidžiai peržvelgti produkto etiketę ir įsitikinti, jog sudėtyje yra tiek gliukozamino tiek chondroitino, nes kartu šios medžiagos veikia efektyviau negu atskirai. Geriausiam žmogaus sąnarių bei apskritai viso organizmo funkcionavimui geriausia vartoti sąnarių maisto papildus kartu su multivitaminais bei mineralais. Geriant pakankamą kiekį vandens palaikoma organizmo, taip pat ir sąnarių hidratacija. Nors poveikis jaučiamas jau savaitės ar dviejų bėgyje, gliukozaminą bei chondroitiną patariama vartoti keletą mėnesių. Pagal pastaruosius tyrimus pačios optimaliausios dozės yra 1500 miligramų gliukozamino bei 1200 miligramų chondroitino per dieną. Tokio dydžio dozes patartina išskaidyti į mažesnes ir gerti 2-3 kartus dienoje, pavyzdžiui, ryte, per pietus ir vakare. Visgi, netgi mažesnės gliukozamino bei chondroitino dozės efektyviai apsaugo jūsų sąnarius bei jungiamuosius audinius, nes dažniausiai gliukozaminas su chondroitinu būna kombinuojami su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui metilsulfonilmetanu (MSM), kolageno  baltymu,  įvairiais  mineralais  kaip  kalcis,  magnis  ar  natris,  įvairių grupių vitaminais ir t.t. Pavyzdžiui, metilsulfonilmetanas (MSM) slopina skausminius uždegimus, mažina sąnarių spazmus, stabdo kremzlinio audinio irimą, didina sąnarių lankstumą bei atlieka dar daug naudingų funkcijų sąnarių labui. Kolagenas yra pagrindinis jungiamųjų audinių komponentas, kuris palaiko jų funkcionavimą. Kolageninis baltymas yra statybinė medžiaga sąnarinei kremzlei, jis skatina odos, nagų, plaukų atsinaujinimą. Kolageninio baltymo sudėtinės dalys yra panašios į raiščiuose, kremzėse, sausgyslėse ir sąnariuose esančią medžiagą, todėl vartojant kolageninį baltymą sąnariai aprūpinami naujomis atnaujinančiomis medžiagomis. Kolageninis baltymas taip pat skatina sąnarių tepalo išsiskyrimą, jame yra anksčiau minėto gliukozamino ir chondroitino.  Jo šaltinis – želatina, tai yra tokie maisto produktai kaip šaltiena, želė ir kitokie drebučiai. Kolageninis baltymas kartu su gliukozaminu ir chondroitinu veikia dar efektyviau.  Maisto papilduose sąnariams esantys mineralai bei vitaminai naudingi tiek kaulams, tiek sąnariams, tiek apskritai visam organizmui. Todėl sujungus visas sąnariams reikalingas medžiagas, pasireiškia sinergija (šiuo atveju reiškinys, kai kelios medžiagos kartu duoda didesnį poveikį negu atskirai). Būtent tokiu principu ir yra sukurti tokie maisto papildų produktai, kaip „Animal Flex“, „Flexit Drink“, „Flexit Liquid“, „J-X Complex“ bei „Jointment OS“.

Kaip išsirinkti geriausią maisto papildą sąnariams iš tokios įvairovės?

Viskas visų pirma priklauso nuo jūsų pageidaujamo rezultato bei fizinio krūvio sąnariams. Jeigu tuo momentu treniruojatės sunkiai bei norite „pamaitinti“ savo sąnarius reikalingomis medžiagomis, jums labiau tiktų tokio tipo produktas kaip „Animal Flex“. Šis produktas ypač tinka intensyvių treniruočių metu. Tokio tipo produktas kaip „Animal Flex“ susideda ne tik iš pagrindinių medžiagų sąnario funkcionavimui palaikyti – gliukozamino, chondroitino ir metilsulfonilmetano (MSM), bet taip pat iš papildomų, tokių kaip imbiero šaknies ekstrakto, ciberžolės ekstrakto bei kitų. Jeigu skundžiatės skaudančiais sąnariais, norite apsisaugoti nuo traumų, pagerinti sąnarių lankstumą, tinka ir mažesnės koncentracijos maisto papildai, tokie kaip „Flexit Drink“. Šis produktas mažina sąnarių skausmą, nemažai vyresnio amžiaus žmonių, pavartoję „Flexit Drink“, pajuto pastebimą pagerėjimą.

Taigi, nepamirškite pasirūpinti savo sąnariais, nes sveikata bei galimybė laisvai judėti yra didžiausias žmogaus turtas.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pasiremta:
http://www.bodybuilding.com/fun/gastelu4.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Glucosamine
http://www.ehow.com/how-does_4913378_does-glucosamine-come.html
http://pet-tek.blogspot.com/2009/04/where-are-glucosamine-and-chondroitin.html
Grįžti