Šie patarimai skirti žmonėms, jauniems ir seniems, turintiems labai rimtų sveikatos sutrikimų, ir tik profilaktiškai besirūpinantiems savo sveikata; Sportininkams ir visiškai fiziškai pasyviems žmonėms – tiesiog visiems, kuriems yra aktuali sąnarių, bei viso organizmo sveikata (juk organizmas – tai sistemų visuma, negalima imti vieno kurio atskiro organo). Tam, kad būtų kaip galima paprasčiau, parašysime esminius dalykus, nesigilindami į smulkmenas. Tiems ką domina išsami informacija – nurodysime literatūros šaltinius tam, kad jūs galėtumėte smulkiau išsistudijuoti procesus, vykstančius jūsų organizme ir laiku pažaboti sveikatos problemas.
Pirma ką norėtųsi pažymėti – maisto papildai nėra vaistai, jų poveikis į organizmą yra platesnis. Juk ir pati liga (jei tai ne momentinė trauma) tai ne tik rankos ar kojos problema. Jei mums skauda kelius – vadinasi skauda visą organizmą. Kadangi sąnarių problemos – tai prastos mitybos, susikaupusio nuovargio ir to pasekoje apnuodijamo organizmo sveikų audinių įrimo pasekmė (pvz: latentinė acidozė – lėtinis organizmo užrūgštinimas). Neskirstykime organizmo į atskiras dalis, mes – nedaloma visuma. Štai kodėl, kai jūs imsitės organizmo atstatymo ir išvalymo naturaliomis priemonėmis, jums gali pradėti skaudėti problematiškas vietas taip, jog jūs nuspręsite viską mesti, sakydami, kad tokie produktai ir tokios priemonės jums dar labiau gadina sveikatą. Tai pati didžiausia klaida! Organizmas, gavęs reikiamų medžiagų, pradeda valytis ir suaktyvina gijimo procesus reikalingose vietose. Iš sąnarių ir jungiamųjų audinių pradedamos tirpdyti ir išvedinėti šlapimo rūgšties druskos, sunkieji metalai bei per metų metus kauptos kitos nuodingosios medžiagos – ląstelės valosi. Kai kam toks pablogėjimas tęsiasi kelias dienas, kai kam iki 2-3 metų. Tai priklauso nuo problemos gilumo ir pasirinktų priemonių efektyvumo (kuo efektyvesnės priemonės tuo prasčiau galime pasijusti terapijos pradžioje, tai taip pat priklauso ir nuo problemos įsisenėjimo). Tačiau jei iškentėsime šį etapą, atlygis sveikatai bus pats nuostabiausias. Jei sunku kentėti – galime nedideliais kiekiais naudoti medžiagas, slopinančias teigiamą maisto papildų poveikį, pvz kavą arba juodają arbatą, jei skauda labai – galima išgerti ir nestiprių nuskausminamųjų. Išgijimas reikalauja kantrybės, juk rytų patarlė teigia: „Viskas ateina laiku tam, kuris moka laukti“.
Netaisyklingas bei netinkamais kiekiais naudojama balta duona, balti miltai, bei kiti perdirbti gaminiai bei pusfabrikačiai.
-
Cukraus naudojimas (ypatingai!).
-
Gazuotų gėrimų naudojimas (bet kokiais kiekiais ir bet kokios rūšies, ypatingai visos kolos).
-
Mėsa ir jos produktai (siaubinga jei ji valgoma su bulvėmis, duona ir kitais krakmoliniais angliavandeniais).
-
Mažai išgeriama švaraus vandens (organizmas sudarytas 70 procentų iš vandens – sąnarį sudaro 86 procentai vandens. Bet koks skysčių trūkumas – neigiamai veikia sąnarius). Per dieną reikia išgerti 2–3 l švaraus vandens (neskaičiuokite arbatų, kavos ar sriubos – turima galvoje tik švarus vanduo, geriausia – tirpdyto ledo). Vandens suvartojimas skaičiuojamas taip: pirmai 20-šimčiai kūno kg – 1500ml vandens, visiems kitiems kg – po 20ml kiekvienam kūno kilogramui.
-
Vaistų nuo skausmo naudojimas, kortikosteroidų (prednizolono) terapija, aspirino naudojimas, „Almagel“ tipo vaistų naudojimas virškinimo problemoms gydyti.
-
Mažas kiekis šviežių daržovių mityboje.
-
Vitaminų trūkumas (B,C,E).
-
Mineralų trūkumas (cinko, seleno, magnio, kalio, fosforo, kalcio ir t.t.).
-
Susikaupęs nuovargis (kai mažai kreipiama dėmesio į reabilitaciją po kasdieninių darbų, kad ir bulvių kasimo).
-
Ilgai atliekamas monotoniškas darbas (pvz., darbas prie konvejerio, ar 100 prisuktų varžtų surenkant baldus).
-
Trauma (pvz. avarijoje).
-
Stresai darbe ir namie (organizmas gamina per daug streso hormonų – kortizolio, gliukagono ir t.t).
-
Rūkymas (taip pat ir buvimas prirūkytoje patalpoje).
-
Nesaikingas alkoholio naudojimas (saikingas – labai naudingas sveikatai).
-
Antsvoris (netaisyklinga mityba).
-
Dietų laikymasis („per savaitę numečiau 5kg – puiku!” – iš tikrųjų tai tikra tragedija! Bet blogiausia tai, jog žmogus net nesupranta tokios dietos padarinių savo sveikatai).
-
Fizinio aktyvumo stoka („Niekas taip nežaloja kūno kaip ilgalaikis fizinis neveiklumas“ Aristotelis), nesvarbu ar jums 20 ar 90 metų (ypatingai jei jums 90!).
-
Per didelis fizinis krūvis (profesionalus sportas paauglystėje, bei veteranų sportas dėl sporto).
Mitybos pertvarkymas pagal pagrindinius „Sveikos mitybos visam gyvenimui“ principus (pats pagrindinis ir svarbiausias principas).
-
Speciali mankšta (nepersistengti!).
-
Pakankamas vandens bei naudingųjų riebiųjų rūgščių naudojimas (linų sėmenų, dagio aliejus).
-
Gerai parinkta maisto papildų programa.
Maito papildai – natūralios medžiagos, todėl jų naudojimas visada yra ilgalaikis. Tarp specialistų yra toks anekdotas: „ateina moteris pas specialistą ir sako: „žinote, aš papildus naudojau visą mėnesį ir man nepadėjo“. Specialistą tai gali prajuokinti iki ašarų, bet tikriausiai nei vienam iš jūsų tai visai nejuokinga…. Todėl, kad daugelis manote, jog rezultatas turi būti pajuntamas po mėnesio! Bet jei jūs savo organizmą nuodijote, kankinote ir kitaip žudėte 20 ir daugiau metų negalvokite, jog per 1 ar 2 mėnesius jūs galite jį pagydyti, kantriai laukite ir nesustodami eikite sveikimo keliu.
-
Geriausia rinktis maisto papildus su kuo platesne sudėtimi – taip lengviau pataikyti į problemos esmę, sinergetinės formulės veikia žymiai geriau nei 1 produktas (pvz. glukosamino chloridas arba sulfatas). Be to, taip saugiau – didelės dozės vieno produkto gali išderinti medžiagų apykaitą (1,5g glukosamino naudojimas per dieną gali sukelti virškinimo problemų, bei išbalansuoti angliavandenių apykaitą organizme).
-
Prisiminkite: kai kuriems asmenims pradžioje juntamas pablogėjimas – tai visiškai natūralu. Organizmas valosi ir rengiasi gydymuisi (tai taip pat atsitinka po pirmų jogos pamokų) – tik išpylę nešvarų vandenį ir išplovę indą mes galėsime atsigerti švaraus vandens. Nesustokite, tiesiog pasisemkite kantrybės. Visa tai – jūsų labui.
-
Rinkdamiesi papildus konsultuokitės – šiuo metu glukosaminą geriame tikriausia ir nuo galvos skausmo… Tai kas tinka vienam, nebūtinai tinka kitam. Maisto papildų specialistas papildus parenka vadovaudamasis pagrindiniais biochemijos logikos dėsniais.
-
Efektyviausia reklama ne ta kurią rodo per TV, o ta, kuri eina iš lūpų į lūpas – tik tas, kuris naudojo produktą, gali pasakyti apie jo efektyvumą.
Tegu jūsų kredo tampa Sokrato posakis : „Sveikata tai dar ne viskas, bet viskas be sveikatos yra niekas“ ir prisiminkite: „Žmogus nemiršta – jis pats save nužudo“ – Sufijus.
Nustokime žudyti save ir aplinką apie mus ir mes galėsime pasenti be skausmo ir kančios.
Literatūra: A.Malovičko „Sąnarių išvalymas ir gydymas netradiciniais metodais“
M.Tombakas „Kaip sveikai gyventi 150 metų“
M.Gogulan „ Visaverčio maitinimosi pagrindai“
Glucosamine sulfate promotes osteoblastic differentiation of MG-63 cells via anti-inflammatory effect.
Bioorg Med Chem Lett. 2007 Jan 19; [Epub ahead of print]
Glucosamine sulfate in the treatment of knee osteoarthritis symptoms: A randomized, double-blind, placebo-controlled study using acetaminophen as a side comparator.
Arthritis Rheum. 2007 Jan 30;56(2):555-567 [Epub ahead of print]
Prognostic factors of progression of osteoarthritis of the knee: A systematic review of observational studies.
Arthritis Rheum. 2007 Jan 31;57(1):13-26 [Epub ahead of print]