Kai žmogus užduoda klausimą – „koks papildas augina masę?“ arba „kokį riebalų degintoją naudoti, kad numesti svorį?“ – iškart suprantame jog jis neteisingame kelyje… Galbūt interneto įtaka, galbūt salės draugų kalbos ir patarimai, galbūt tiesiogiai suprasti maisto papildų etikečių aprašymai – visa tai gali atvesti i nusivylimą maisto papildais, krūvas bereikalingai išleistų pinigų ir bergždžią stebuklingojo papildo ieškojimą.
Pirmiausia siūlyčiau atkreipti dėmesį į vieną paprastą faktą – maisto papildai, tai medžiagos papildančios maistą. Vadinasi visa ko esmė yra maistas ir treniruočių proceso valdymas. Jei maistas netinkamas, tai jo papildymas gali tapti panašus į šaudymą tamsoje į judantį taikinį – arba klius, arba ne. Jei žinome tai ką suvalgome – žinosime ir tai, kuo tai efektyviai papildyti mažiausiomis sąnaudomis. Dabar kai kas pagalvos „Bet aš maitinuosi „normaliai“ man tiesiog reikia efektyvaus papildo“. Tokiu atveju čia tiktu toks kultūristų anekdotas: „Pas masyvų kultūristą ateina kūdas žmogelis ir klausia kokius papildus ar steroidus jam naudoti tam, kad jis priaugtų raumeninės masės, kultūristas žiaumodamas savo vištienos gabalą pasiūlo peržiūrėti savo mitybą. Tada žmogelis pyktelėjąs pasakė, kad jo mityba tikrai normali. Kultūristo veidą iškreipia nuostaba ir baimė „tu ką, ryte suvalgai 20 kiaušinių baltymų, per pietus suvalgai kilogramą vištienos, išgeri 2-3 litrus pieno, suvalgai kilogramą ryžių ir tau neauga masė?!!! – tau reikia skubiai pas gydytoją!!!“ Iš šio anekdoto juokiasi užsienyje… pas mus, deja, jo nesupranta dėl visai suprantamų priežasčių – mes ieškome stebuklingų papildų ir mažai atkreipiame dėmesį į savo maistą.
Tai kas gi vis dėlto yra geras sportininko maistas? Visų pirma tai geri baltymai: kiaušinio baltymas, virta vištienos krūtinėlė, virta jautiena, virta žuvis, varškė, pienas ir jo produktai. Po to seka kokybiški angliavandeniai: rudieji ryžiai, avižos, miežiai, grikiai. Riebalai: linų sėmenų aliejus, alyvuogių aliejus, žuvų taukai. Na ir, žinoma, gyvas maistas ir vanduo, kadangi tai gyvybės šaltiniai: tai vaisiai ir daržovės. Kaip pastebėjote čia nepaminėti nei traškučiai, nei kebabas ar pica, bei blyneliai su uogiene, o tuo labiau sumuštiniai bei saldumynai.
Kartą vienas mano mokinių paklausė „treneri, o kodėl aš negalėčiau suvalgyti picos ar greito maisto, bei sumuštinio ryte? Juk kiti taip valgo…“ atsakymas būtų toks – kiekvieną kartą, kai mes suvalgome netikusio ir tuščio maisto, mes skrandyje atimame vietą iš gero ir kokybiško. Vadinasi – suvalgykime pakelį varškės su razinomis ir medumi, na o jei dar liko vietos galbūt ir galėtume suvalgyti kai ką papildomai. Tačiau nesitiki, jog tada kai jūs suvalgote kebabą, priedo suvalgote dar pakelį varškės ar vištienos su daržovėmis. Išvada: jei tikrai norite pasiekti gerų rezultatų – rinkitės gerą maistą. Tačiau 1-2 laisvos dienos taip pat būtinos – padės jums nejausti psichologinės įtampos laikantis griežtos mitybos plano. Jei norite, kad raumenys būtų ryškesni ir tankesni – verčiau naudokite nemaišytą maistą (mėsa tik su daržovėmis, ryžiai ar bulvės su daržovėmis), taip jūs sutaupysite daug laiko darydami reljefo programas, bei lėšų įsigydami priedus svorio metimui. Kita vertus, valgydami gerą maistą jūs jausite didesnį efektą naudodami kiekvieną papildą – jūsų kūnas bus švarus, todėl reaguos į viską ką jūs naudosite.
Žinoma labai svarbu yra tiek tai ką valgysite, tiek ir tai, kiek jūs suvalgysite. Kalorijų skaičius nustatomas kiekvienam žmogui individualiai. Tačiau eksperimentuoti galite pradėję nuo to, kad savo kūno svorį padauginsite iš 25. Na, o jei laikantis tokio kaloražo jūsų svoris nedidėja – kas savaitę pridėkite po 500kcal, kol svoris pradės didėti iki 500g per savaitę (turima galvoje pradedančiajam, nes tokių prieaugių patyrusiam atletui nebūna). Neleiskite jam didėti per greitai – taip jūs užsiauginsite perdaug riebalinės masės, o kaip sunku ją sumažinti tikrai žino kiekvienas su tuo susidūręs. Tokiu atveju visada praverčia mitybos dienoraščiai – užsienyje jie yra būtinybė, pas mus – tikra retenybė. Vesdami dienoraštį jūs galite kontroliuoti savo progresą. Kaip statybos vadovas, kuris žino kiek plytų reikia pastatyti dangoraižį, taip jūs žinosite, kiek maistinių medžiagų jums reikės sukurti jūsų svajonių kūną…
Tačiau yra kita medalio pusė – siekti rezultato yra labai sunku. Jei jūs nenorite kontroliuoti savo dietos geriau rinkitės kitą, paprastesnį būdą – tiesiog siekite sveikatos ir geros formos negalvodami apie masės auginimą. Pasirinkite gerus vitaminus, kreatiną bei baltymus, na ir dar vieną ar du žolelių mišinius (pvz. Yinvita) bendrai organizmo sveikatai palaikyti, to visiškai pakanka gerai formai. Na jei jūs turite specifinių sveikatos problemų (herpes, diabetas ir t.t.) geriau pasikonsultuokite su specialistais, kad neaštrintumėte problemos (pvz. sergant herpes negalima naudoti NO produktų – jie skatina ligos eigą), kita vertus pasikonsultavę su specialistu jūs galėsite rasti savo ligos gydymo būdą natūraliomis priemonėmis (tas pats herpes puikiai gydomas lizinu bei propoliu).
Išvada būtų tokia: jei jūs tikrai norite, jog papildas „duotų masės“ ar „degintų riebalus“ – kontroliuokite savo mitybą. Jei jums tai per sunku, trūksta valios ar tiesiog per brangu – rinkitės sveikatingumo treniruotes, tokiu atveju jums neteks nusivilti savo pastangomis pasiekti rezultatą, tačiau jūs atrodysite puikiai, o savijauta ir energija bus verti pavydo.
A. Atraškevičius