Maistas Sportui

Konsultacija telefonu

Masės auginimas

Daugelis, atėjęs į maisto papildų parduotuvę, užduoda tokį klausimą: „kaip priaugti masės?“ Pabandysiu atsakyti į šį klausimą ir padėti.

Pirmiausia, kad augti, reikia dviejų dalykų: sunkių treniruočių ir pilnavertiškos mitybos. Dideli ir stiprūs valgo dideliom porcijom ir visa tai tam, kad treniruotis pilnu pajėgumu ir kelti didelius svorius. Jeigu jūs iškėlėte sau tikslą priauginti masės ir jėgos, tai jum nereikia taip kontroliuot maisto kaip kultūristam, t. y. nereikia riboti riebalų kiekio. Nors aišku reikėtų atkreipt dėmesį į tai, kokius riebalus vartojat, be to gali būti, kad jūsų organizmas linkęs į tukimą. Štai tada reikėtų atkreipti dėmesį į riebalų suvartojimą, o taip pat ir angliavandenių. Iš kultūristų mitybos raciono galima pasinaudoti viena naudinga detale – tai dažnas valgymas, kuris paspartina anabolizmą ir pagerina maisto pasisavinimo rodiklį. Tie, kurie mokosi ar studijuoja, ar šiaip nespėja taisyklingai maitintis, būtina pridėti į dienos racioną baltyminius – angliavandeninius kokteilius (Atėję į „Maistas sportui“ parduotuves, jūs čia rasite tikrai platų pasirinkimą įvairių kokteilių. Galite net kreiptis tiesiogiai į mane dėl tikslesnio tiek pastarųjų kokteilių vartojimo, tiek maisto sudėliojimo plano). Jūs turite suprasti, kad nereguliarus maitinimasis tikrai nepadės priauginti masės. Bet vis tik kai kurie to nesupranta, bando sunkiai treniruotis, nesistengia pilnavertiškai ir daug maitintis ir galų gale nieko iš to neišeina. Anaiptol, gaunasi priešingas efektas: persitreniravimas, raumenų silpnumas, net masės mažėjimas. Naudos iš užkandžių, kaip bandelės ir gazuoti gėrimai nėra jokios, o gryžus namo ir „prikimšus“ už visą dieną – masės tikrai nepridės. Vietoj bandelės ir įvairių gardžių, saldžių sūrelių geriau suvalgyti vištienos, mėsos.

Pvz: dienos racionas žmogui, kuris mokosi ar dirba:

Pusryčiai: košė (virta vandeny ar piene, kaip labiau patinka). Papildomai galima 5 – 10 kiaušinių (keptų ar virtų).
Tada einate į darbą arba mokslus ir su savim pasiimat iš anksto pasiruoštą baltyminį – angliavandeninį kokteilį su pienu. Po 1,5 – 2 val. jį išgeriat.

Pietūs: kiekvienoj mokslo įstaigoj ar darbovietėj yra valgomasis kur galima pilnavertiškai papietauti. Jei kažkokios aplinkybės to neleidžia padaryti, turėkite pietų porciją pasigaminę ir pasiėmę iš namų. Pietums tinka vištiena, kita mėsa. Taip pat ryžiai, bulvės, makaronai ir daržovės. Atminkite, jog auginate masę, tai dabar kalorijų tikrai nereikia skaičiuoti.

Po pietų praėjus porai valandų vėl geriamas pasirinktas kokteilis arba valgoma varškė, jogurtas ir keli vaisiai.

Likus iki treniruotės 1,5 valandos labai tinka angliavandeniai, kad turėtumėt energijos sportuoti. Tai ryžių, avižų košės (čia tiktų ir greito paruošimo kruopos). Mažiau nei valandą iki treniruotės valgyt jau nepatartina. Tada geriau išgerti aminorūgščių.

Per treniruotę pilnai galite gerti sportinius gėrimus, kurie atstato gliukogeno lygį organizme.

Po treniruotės galima (netgi būtina) išgerti angliavandeninį – baltyminį kokteilį, nes jis optimaliai subalansuotas, kad atgauti jėgas po treniruotės. O jau grįžus namo galima ir gerai pavalgyti.

Nakčiai rekomenduojama išgerti baltyminį kokteilį, raumens maitinimui ir atstatymui.

Reikia nepamiršti, kad be maisto mums reikės ir vitaminų – mineralų. Kadangi su maistu ne visada pavyksta gauti visų vitaminų ir mikroelementų, kurių reikia organizmui, be to juk jūs dar sportuojate, todėl pastarieji tiesiog neišvengiami. Taip pat galima naudoti ir aminorūgštis, kurios geriamos iškart po treniruotės (tada kokteilis būtų geriamas šiek tiek vėliau (30 – 40 min)). Aminorūgštis taip pat galima gerti ir tik nubudus, kad greitai kompensuoti medžiagų stygių iš po nakties. Nepamirškime ir kreatino. Jis vartojamas su paprastaisiais angliavandeniais (gliukoze, fruktoze, paprastu cukrum ar sultimis) ir jo pasisavinimas bus žymiai geresnis, negu tarkim maišant jį su vandeniu. Kai būna itin sunkios treniruotės ir atrodo, kad jos metu labai trūksta „kvapo“ (deguonies), tuomet reiktų atkreipti dėmesį į tokį papildą kaip inozinas ar riboksinas, kurių veiklioji medžiaga yra ta pati (inozinas). Jis labai svarbus širdies bei skeleto raumenų sistemai. Inozinas organizme skatina ląstelių energetinės medžiagos – adenozintrifosfato (ATF) gamybą, kuri reikalinga normaliam visų ląstelių funkcionavimui. Taip pat inozinas gerina deguonies susijungimą su hemoglobinu, kad audiniai, o ypač širdies bei skeleto raumenys, būtų aprūpinami pakankamu deguonies kiekiu.   

Visi šie aukščiau paminėti maisto papildai skirti padėti, t. y.  palengvinti  jums užduotį ar tikslą – užsiauginti masės. Bet įsidėmėkit – palengvinti. Papildas gali tik padėti, papildyti maisto racioną, bet valgyti vis tiek privalote. Jei žiūrėsite kada, ką ir kiek valgote, naudosite tinkamus papildus, tai bendras rezultatas bus irgi geras, – masė augs greitai ir solidžiai.

Vytautas Paplauskas

Lietuvos jėgos trikovės čempionas
Lietuvos kultūrizmo ir fitneso  taurės 1-os vietos nugalėtojas

Parašykite komentarą
Pirkinių krepšelis Uždaryti