Svorio auginimas ar raumeninės masės didinimas?

Įvairūs

Daugelis nori turėti tvirtus raumenis, ryškų pilvo presą, sportišką figūrą. Vien mitybos pagalba šio tikslo pasiekti neįmanoma. Net ir maisto papildai be sporto bus nieko verti. Todėl treniruojamasi treniruoklių salėse, liejamas prakaitas ir tikimasi apimčių padidėjimo.

Daugelis nori turėti tvirtus raumenis, ryškų pilvo presą, sportišką figūrą. Vien mitybos pagalba šio tikslo pasiekti neįmanoma. Net ir maisto papildai be sporto bus nieko verti. Todėl  treniruojamasi treniruoklių salėse, liejamas prakaitas ir tikimasi apimčių padidėjimo. 

Sakykime, pradėjote treniruotis siekdami užsiauginti raumenis. Po kelių savaičių lipate ant svarstyklių – gal priaugau nors kilogramą? Svarstyklės rodo tą patį. Hmm.. Prašote trenerio, kad pakeistų treniruočių programą, padidinate įrankių svorį, pratimų bei serijų skaičių ir treniruojatės dar intensyviau. Po keleto savavaičių pasisveriate ir matote, kad kūno svoris toks pat. Kodėl man neauga raumenys? Gal bloga treniruočių programa?

Atsakymas labai paprastas. Treniruotės su svoriais įtakoja kūno kompoziją. Kūno svoris gali likti toks pat, tačiau gali pasikeisti kūno sudėtis – riebalų ir raumenų tarpusavio santykis. Didėjant raumeninei masei, kartu gali mažėti riebalinis audinys. Sverdamiesi ant paprastų svarstyklių, to nesužinosite.

Kitas pavyzdys. Nusipirkote kaloringiausią gainerį. Vartojate po kelias porcijas į dieną ir tikitės greito raumenų prieaugio. Kas kartą lipdami ant svarstyklių džiūgaujate, kad gerai auga svoris. Tačiau, kiek to svorio sudaro raumenys?

Esant kalorijų pertekliui didėja kūno svoris. Kūno svoris – tai riebalinės ir liesos kūno masės suma. Nesvarbu, kad sportuojate, esant blogam maitinimosi rėžimui, prastam maisto pasirinkimui, dideliam kalorijų pertekliui svoris gali didėti ne vien raumenų sąskaita bet kartu gali būti kaupiami riebaliukai. Ne vienas yra pastebėjęs, kad vartojant tam tikrus gainerius, kūno svoris auga gerai, tačiau kartu padidėja pilvukas ir figūra atrodo nebe taip patraukliai.

Prieš 6 savaičių masės auginimo programą
 
Kūno svoris -  70 kg
Liesa kūno masė – 55 kg
Riebalinė masė – 15 kg
Po programos
 
Kūno svoris – 75 kg
Liesa kūno masė – 57 kg
Riebalų masė – 18 kg
Priaugote net penkis kilogramus svorio! Rezultatai kaip ir tenkina, jei nežinote savo kūno kompozicijos. Pastebite, kad net ir būdamas keturiais kilogramais sunkesnis neatrodote sportiškai. Tada nutariama, kad reikia „ryškintis“. Nusiperkama riebalų degintojų, pakeičiama treniruočių programa, gainerius pakeičiama baltyminiais kokteiliais. Po 6 savaičių:
 

Kūno svoris 70 kg
Liesa kūno masė – 55 kg
Riebalinė masė – 15 kg

Bendras treniruočių procesas truko 12 savaičių. Galbūt tapote stipresnis, pagerinote jėgos ar širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, tačiau kūno kompozicija nepasikeitė. Tiek raumenų, tiek riebalinės masės atžvilgiu grįžote į pradinį tašką. Kaip matome, sverdamiesi ant įprastų svarstyklių, nematome, kaip keičiasi kūno kompozicija ir negalime kontroliuoti savo treniruočių produktyvumo.

Kokią dalį jūsų kūno svorio sudaro riebalai, galima nustatyti tik įvertinus kūno kompoziciją specialiomis svarstyklėmis ar kita įranga, kuris leis įvertinti raumenų ir riebalų kiekius.
 
Deividas Grinskis 
Daugkartinis Lietuvos kultūrizmo čempionas
 
Grįžti