Optimali mityba, griaunanti stereotipus

Mityba

Optimali mityba yra būdas duoti savo organizmui tokius maisto produktus ir papildus, kad jūsų kūnas būtų maksimaliai sveikas ir darbingas.

Neseniai į mano rankas pateko Patricko Holfordo knyga „Nauja optimalios mitybos biblija“. Ši, daugiau nei 500 psl. knyga pradžioje atbaido savo apimtimi, bet skaitydamas ir perskaitęs ją suvoki, kiek daug naudingos informacijos ji duoda ir tiesiog griauna iš pagrindų nusistovėjusį stereotipą apie mitybą ir papildų (vitaminų ir mineralų) vartojimą. Daugelis suvokiam, kad optimali mityba suteikia mūsų kūnui geriausią maistingų medžiagų ir papildų kiekį, su kuriuo jaučiamės tokie sveiki, kokie tik galim būti. Bet tik nedaugelis turi kantrybės optimaliai maitintis, o net ir tie, kurie bando, skundžiasi energijos stoka, nuotaikos svyravimais, užklumpančios depresijos sindromais, susilpnėjusiu imunitetu. Optimali mityba yra būdas duoti savo organizmui tokius maisto produktus ir papildus, kad jūsų kūnas būtų maksimaliai sveikas ir darbingas. Tai nereiškia, kad privalote būti vegetarais, vartoti papildus ar vengti valgyti kažkokius maisto produktus, nors kai kuriems toks patarimas tiktų. Kiekvienas organizmas yra individualus ir jo poreikis priklauso nuo daugelio įgimtų genetinių faktorių ir aplinkos, kurioje gyvenate, įtakos. Nėra vienos dietos, kuri tinka visiems, bet yra pagrindiniai optimalios mitybos principai, kuriuos galima pritaikyti visiems. Optimali mityba gali jums padėti:

 • Pagerinti mąstymo aiškumą, savijautą (nuotaiką) ir gebėjimą koncentruotis;
 • Padidinti intelekto koeficientą;
 • Padidinti fizinę jėgą;
 • Pagerinti miegą;
 • Padidinti atsparumą infekcijoms;
 • Padėti organizmui nesusirgti;
 • Prailginti sveiko gyvenimo trukmę.

Pasenęs mitybos suvokimas analizuoja tai, ką jūs valgote ir lygina su kiekvieno papildo RPN (Rekomenduota Paros Norma). Šis mitybos vertinimo metodas labai primityvus, kadangi dauguma būtinų maisto medžiagų neturi žinomos RPN, nežinoma, ko ir kiek reikia gerai sveikatai, nėra paskaičiuota individualių žmonių poreikių skirtumų, nėra paskaičiuota, kaip veikia jūsų poreikius gyvenimo būdo faktoriai (aplinkos tarša, stresai, fizinis krūvis). RPN neturi nieko bendro su individualiu kiekvieno žmogaus poreikiu. RPN yra nustyti standartiniai, žmogaus kasdieniniame racione reikalingi papildų kiekiai tam, kad žmonės nesusirgtų mitybos trūkumo ligomis: beri-beri (vitamino B1 trūkumas), skorbutu (vitamino C trūkumas), rachitu (vitamino D trūkumas) ir pan. Paprastas multivitaminų papildas, kurio sudėtinės dalys sudaro 100% RPN nelabai gali padėti, nes kad ir kaip maitinatės, negi galvojate, kad gaunate pakankamai maisto medžiagų. Juk maisto produktai nebeteko savo pirmykščių savybių – nenatūraliomis sąlygomis augintuose gyvuliuose ir augaluose nebėra biologinės vertės, oras užterštas ir vis labiau teršiamas, vandens kokybė prasta, o stresas ir depresija yra nebeatskiriama kasdienybės dalis. Apačioje pateikiami vitaminų ir mineralų kiekių skirtumai dažnai vartojamuose maisto produktuose (100 gr produkto):

Vitaminas A morkose: 70 - 18500 IU;
Vitaminas B rupiuose kvietiniuose miltuose: 0,3 - 3,3 mg
Vitaminas C apelsinuose: 0 - 116 mg; (matyti, jog apelsinas gali visai neturėti vitamino C)
Geležis špinatuose: 0,1 - 158 mg;
Manganas salotų lapuose: 0,14 - 16,9 mg.

Šioje knygoje įvedamas naujas terminas - Optimalios Paros Norma (OPN). Tai yra vidutinė optimali dienos dozė suaugusiam žmogui, kuri priklauso nuo kiekvieno žmogaus gyvenimo ir darbo sąlygų. RPN nepakanka, kad būtų labai gera sveikatos būklė. Tyrimai parodė, kad sveikiausi buvo tie žmonės, kurie vartojo papildus ir maisto produktus, turtingus vitaminais ir mineralais. Sveikiausiųjų tarpe, papildų kiekiai buvo dešimt ir daugiau kartų didesni, nei RPN. Tyrimas su vitaminu C dozėje 1000 mg per dieną, o tai 20 kartų daugiau nei RPN, sumažino infekcijų dažnį. Jeigu žmogus suserga, jo vitaminų poreikis labai padidėja ir vitaminas C infekcijos atveju yra pirmas pavyzdys. Visur sutariama mokslinių tyrimų pagrindu, kad 100 mg yra gera bazinė dozė ir 1000 – 3000 mg yra optimali dozė per dieną. Vyrauja nuomonė, kad didelės vitamino C dozės gali sukelti inkstų akmenligę, sutrukdyti vitamino B12 absorbciją. Tai yra didžiausias mitas apie šį vitaminą, nes net ir 10 000 mg per dieną nepatvirtino šių nepagrįstų įtarimų. Vienintelis didelių vitamino C dozių pašalinis poveikis yra vidurius laisvinantis efektas. Bendrai, vitamino C vartojimas iki 5000 mg per diena yra skaitomas saugus. Vitamino E poveikio tyrimas parodė, kad 2000 pacientų su širdies ligomis, vartodami E vitaminą, turėjo 75 procentais mažiau širdies ligos paūmėjimų. Optimalus vitamino E kiekis yra 30 kartų didesnis nei RPN, o jo trūkumas susijęs su dažnesniais vėžiniais susirgimais, silpnu imunitetu. Labai svarbus B vitaminų kompleksas: B1 (tiaminas) reikalingas padidintoje dozėje, jei vartojama daug rafinuotų angliavandenių; B2 (riboflavinas) ypač svarbus stpriai sportuojantiems; B3 (nikotino rūgštis) labai naudinga, nes padeda sumažinti cholesterolio kiekį ir didelėmis dozėmis turi kraujagysles plečiantį efektą. Sveikiausi žmonės vartoja 115 mg per dieną, kas yra 9 kartus daugiau nei RPN; B6 (piridoksinas) – tai vitaminas, kuris labai naudingas dozėse, dešimt kartų didesnėse nei RPN. Būtinas baltymų metabolizmui ir tinka daugelio susirgimų atveju, pradedant PMS ir baigiant riešo tunelio sindromu (būklė, kai į uždegimo procesą įtraukiami riešo nervai) ir širdies bei kraujagyslių ligomis; Folinė rūgštis, kurios trūkumas yra pagrindinė nervinio vamzdelio apsigimimų priežastis. Nėščioms moterims rekomenduojama 400 mcg per dieną, tačiau optimali dozė, ypač pagyvenusiems, turi būti diesnė. Būtina žinoti, kad folinės rūgšties papildas gali užmaskuoti vitamino B12 deficito anemiją, todėl geriau vartoti folinės rūgšties ir vitamino B12 papildą kartu.

Vitaminai ir mineralai nėra vaistai, taigi neturėtumėte tikėti, kad per naktį jūsų sveikata stebuklingai pagerės. Dauguma žmonių patiria akivaizdų pagerėjimą per tris mėnesius – tai trumpiausias laikas, per kurį jūs turėtumėte eksperimentuoti su papildų programa. Ankstyviausi pastebimi pasikeitimai yra padidėjęs energingumas, protinis pajėgumas bei emocinis stabilumas ir geresnė odos būklė. Dauguma žmonių pastebi pagerėjimą per pirmas trisdešimt dienų. Tačiau kai kurie žmonės kartais pajunta nedidelius pakitimus, pradėję vartoti papildus. Taip gali atsitikti todėl, kad jie geria per daug papildų su per mažu kiekiu maisto, galbūt per mažai vartoja skysčių arba papildo sudėtyje yra jiems netinkančių medžiagų, pavyzdžiui mielių. Kartais žmonės prieš pasijusdami geriau, kurį laiką jaučiasi prasčiau. Įsivaizduokite, jūsų organizmas, kovojantis su tarša, netinkama mityba, toksinais ir stimuliatoriais, staiga gauna kokybišką maistą ir visus reikalingus papildus. Tai gali suaktyvinti procesą, vadinamą detoksikacija, kurio metu organizmas išsivalo – dėl to jaučiamas sveikatos pablogėjimas, kuris paprastai praeina per mėnesį.

Štai papildų vartojimo „dešimt įsakymų“:

 1. Vitaminus vartokite penkiolika minučių prieš ar po valgio, arba valgio metu.
 2. Daugiausia papildų suvartokite su pirmuoju savo dienos valgymu.
 3. Negerkite B grupės vitaminų vėlai vakare, jeigu jums sunku užmigti.
 4. Vakare gerkite papildomus mineralus, ypač kalcį ir magnį – jie gerina miegą.
 5. Jeigu vartojate dvi ar daugiau B komplekso arba vitamino C tabletes, gerkite po vieną kiekvieno valgymo metu.
 6. Nevartokite atskirai vieno B grupės vitamino, jeigu negeriate bendrojo B grupės vitaminų komplekso, galbūt, multivitaminų sudėtyje.
 7. Nevartokite mineralų po vieną, jeigu nevartojate bendrojo multimineralų papildo.
 8. Jeigu jums anemija (geležies trūkumas), vartokite papildomai geležies su vitaminu C.
 9. Visada vartokite mažiausiai dešimt kartų daugiau cinko, negu vario. Jeigu žinote, kad jums trūksta vario, vartokite varį tik su dešimt kartų didesniu cinko kiekiu, pavyzdžiui, 0,5 mg vario su 5 mg cinko.
 10. Vartokite amino rūgščių papildus tuščiu skrandžiu arba su angliavandenių maistu, pavyzdžiui vaisiais.

Svarbiausia kas dieną suvartoti savo papildus. Nereguliarus maisto papildų vartojimas praktiškai naudos neduoda. Atminkite, kad vaistai šalina pasekmę, bet nešalina pablogėjimo priežasties. Tik optimizavus mitybą ir vartojant vitaminų ir mineralų papildus galima iki minimumo sumažinti neigiamai organizmą veikiančius faktorius ir maksimaliai pagerintii sveikatos būklę, padidinti energetinį potencialą, sustiprinti imunitetą, prailginti sveiko gyvenimo trukmę.

Vytautas Paplauskas
Remtasi knyga: Patrick Holford „Nauja optimalios mitybos biblija“

Grįžti