Maistas Sportui

Konsultacija telefonu

Dar kart apie Glutaminą

Rašydamas jums apie atrodytų paprastus dalykus norėčiau pabrėžti – aplink mus visada yra unikalių gydančių priemonių, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, mes tiesiog neturime informacijos apie jas, arba esame tai senai pamiršę. Informacija – pats brangiausias žmogaus turtas, su šia tiesa susiduriu kas dieną. Kaip svarbu turėti tinkamą informaciją galiu pailiustruoti tokiu pavyzdžiu: Panevėžyje mes turime pakankamai lankytiną vietą – mūsų mašinų turgų, nors tikriausiai nesuklysiu sakydamas, jog daugumas pirkėjų ten nuvyksta ne mašinos pirkti, o įsigyti vakariečiams jau nebereikalingų daiktų, kurie mūsų krašte dar turi didelę vertę. Einant ir stebint prekes teko pamatyti unikalią ir 2000 litų vertę, net už padėvėtą modelį, turinčią reabilitacijos aparatūrą, bet apie kurią informaciją turi praktiškai tik specialistai. Paklausus pardavėjo apie kainą, šis atsakė, jog prašo 150 lt, tada teko paklausti ar jis apskritai žino ką parduoda? Pardavėjas sąžiningai atsakė, jog tikrai neturi žalio supratimo kas tai, taip 2000lt vertės daiktą pavyko nusipirkti už 80lt – vien todėl, jog pardavėjas nevaldė informacijos ir tikrai dėl to prarado daugiau nei 1000 lt… Tas pats liečia mus visus – aplink mus tiek unikalių sveikatos atstatymo priemonių, tačiau vien todėl, kad nevaldome informacijos mes prarandame tūkstančius litų vaistams ir savo prarastai sveikatai taisyti, o iš tikrųjų reikėtų taip nedaug žinių.
Prieš rašydamas šį straipsnį, peržiūrėjau savo sukauptą medicinos literatūros informaciją, naujausių medicinos tyrimų duomenis ir niekaip negalėjau apsispręsti nuo ko pradėti – tiek daug medžiagų kurių klinikiniai tyrimai tiesiog bado akis, bet dar daug žmonių vis dar pasirenka tinklinio marketingo „stebuklingas“ medžiagas už pasakišką kainą – bet tai tas pats informacijos stygius, ir vėl dėl jo kenčia jūsų piniginė.
Taigi, iš visų medžiagų gausos pabandžiau paimti tai, kas turi daugiausiai mokslinių tyrimų (1116 recenzuotų publikuotų prestižiškiausiuose leidiniuose), apie paprastą bet unikalią amino rūgštį – glutaminą.
Glutaminas nepriskiriamas nepakeičiamųjų amino rūgščių grupei, todėl daugelį metų jis nebuvo intensyviai tyrinėjamas. Glutaminas – tai pati gausiausia kūne esanti amino rūgštis, turinti unikalią donoro struktūrą, t.y. papildomą azoto atomą, kurį gali atiduoti ten, kur jo reikia, o tokios vietos visada yra ten kur yra žaizdos ir reikalingas greitas gijimas.
Bazinės Gliutamino funkcijos organizme
 
Gliutaminas būtinas sveikai inkstų veiklai palaikyti, nes dalyvauja reguliuojant organizmo šarmų ir rūgščių pusiausvyrą, dalyvauja anaboliniuose (ląstelių atsinaujinime, katabolizmas – priešingas procesas, t.y. degeneracija) procesuose, jis yra nenuodingas amoniako pernešėjas kraujotakoje, jis būtinas sveikam žarnyno funkcionavimui ir dar daug funkcijų, dėl kurių dar vyksta diskusijos – mat niekaip nenusprendžiama kokiu būdu tai vyksta, tačiau mano nuomone, svarbiausia teigiamas rezultatas.

Glutamino naudojimas medicinoje
 
Vyresni žmonės tikriausiai prisimins, jog TSRS gyvavimo laikotarpiu psichinių negalių gydymui buvo naudojamas keletą kapeikų kainavęs vaistas glutamino rūgštis. Tačiau šiuo metu jau mažai kas tai ir beprisimena.
 

Gliutaminas naudojamas imuniteto didinimui, nes dalyvauja galingiausio kūno antioksidanto glutationo apykaitoje, todėl jis skiriamas sergantiems AIDS, vėžiu, po sunkių ir sekinančių krūvių, operacijų, žodžiu tada, kai imuninė sistema yra labai nusilpusi. Kaip antioksidantas gliutaminas naudojamas ir profilaktikai.

Gliutaminas yra virškinamojo trakto gydytojas bei sargas. Medicinoje jis skiriamas sergant skrandžio, dvylikapirštės žarnos ir apskritai viso žarnyno opoms gydyti, beje, veikia labai greitai ir labai efektyviai. Dėl šios priežasties užsienio klinikose skiriamas chemoterapijos metu, siekiant apsaugoti kūną nuo toksiško jos poveikio virškinimo sistemai. Gliutaminas apsaugo epitelio ląstelių membranas nuo pažeidimų.
 
Glutamino poreikis padidėja atliekant sunkų fizinį darbą, arba patiriant įtampą. Naudojant gliutaminą žmonės ilgiau gali išlikti darbingi be žalos savo sveikatai, todėl tai populiarus maisto papildas užsienyje statybininkų, miško kirtėjų ar kitų, sunkų fizinį darbą atliekančių darbininkų tarpe.
 
Glutaminas naudojamas sunkių nudegimų gydymui. Naudojant glutaminą, gijimo procesas trumpėja, pacientų išgyvena žymiai daugiau ir jie greičiau palieka stacionarą.

Labai didelės glutamino studijos atliktos visame pasaulyje parodė, jog skiriant šią amino rūgštį, pacientams gulintiems stacionaruose po sunkių chirurginių operacijų, jų išgijimo galimybės didėja, mažėja komplikacijų skaičius, mažėja mirtingumas (studijos rodo jog šiam tikslui gliutaminą geriausia naudoti kartu su cinko papildais).
Glutaminas sumaišytas su motinos pienu ar papildomai duodamas su maisteliu (0,3g/kg/d) prieš laiką gimusiems, mažo svorio (<1500g) kūdikiams (nuo 3 iki 30 gyvenimo dienos) sumažina mirčių nuo infekcijų skaičių, sparčiai didėja naujagimių svoris (Berg et al 2005).

Glutaminas naudojamas kaip kardioprotektorius sergančiųjų širdies ligomis tarpe.

Glutaminas naudojamas tuo metu kai būtina antibiotikų terapija, pacientai viduriuoja, sutrinka jų žarnyno veikla.

Dėl savo antioksidacinių savybių, glutaminas vėžiu sergančiųjų pacientų naudojamas ne tik chamo ar radiacinės terapijos metu, siekiant apsaugoti organizmą nuo šių terapijų pašalinio poveikio, bet taip pat yra pastebėta, jog mažėjant glutamino organizme, mažėja ir natūralių ląstelių žudikių (NK – natural killer cells), ko pasėkoje didėja tikimybė susirgti vėžiu arba autoimuninėmis ligomis.
Labai įdomus faktas: pasirodo glutaminas yra naudojamas priklausomybių, tokių kaip alkoholizmas ar narkomanija, gydymui. Tyrėjai pastebi vieną įdomų faktą – glutaminas taip pat mažina ir priklausomybę saldumynams, kas jį daro galima naudoti priemone nutukimui ir nežabotam saldumynų potraukiui gydyti.
 
Dozės ir naudojimo būdai
• Žarnyno chirurgijos atvejais: 7-21g (vienas nubrauktas a.š. yra 5 gramai) vienu metu arba padalinus per kelis kartus dienoje.
• Vėžio terapija: 2-4g du kartus dienoje miltelius supylus po liežuviu ir palaukus kol ištirps (tyrimai, kurių metu buvo naudojamos 30g dozės, buvo dalinamos kelis kartus dienoje).
• Kritiškiems ligoniams gulintiems stacionare ir maitinamiems enteriniu būdu naudojamas 5g/500ml tirpalas.
• AIDS: 30g per dieną vienu metu, arba padalinus per kelis kartus.
• Infekciniai susirgimai: 12-30.5g ištirpinus vandenyje.
• Neišnešioti kūdikiai: 0,3g/kg/per dieną (tikslią dozę nustato gydytojas) su motinos pienu ar mišinėliu.
 
Kokį gliutaminą rinktis Lietuvoje?

Pasaulyje didėjant šios amino rūgšties poreikiui ji tampa paklausia preke. Tačiau Lietuvoje, dėl informacijos stygiaus, šis papildas tiesiog ramiai guli sveikos gyvensenos prekių parduotuvių lentynose, tai tikrai gerai žinantiems pacientams – deficitas čia nenumatomas.
 
Pats geriausias ir visiems biochemijos atstovams, kurie dirba su maisto medžiagomis, žinomiausias gliutaminas yra Japonijos kompanijos Ajinomoto. Paprastai tariant jei gydytojų konferencijoje jūs užsimintumėte, jog nežinote kas yra Ajinomoto, tai būtų tas pats kas Lietuvoje nežinoti kas yra krepšinis.

Ajinomoto kompanija užima 40 procentų visos pasaulio amino rūgščių gamintojų rinkos, ji pasižymi išskirtiniu produktų kokybiškumu, todėl savo vardą vertinančios kompanijos amino rūgščių žaliavas perkasi iš Ajinomoto, nors jų kainos tikrai didesnės. Tačiau bet kuris olimpinis užsienio atletas pasakytų – Ajinomoto produktai tikrai veikia žymiai geriau nei kiti, pagaminti panašiose kompanijose.

Šiuo metu Lietuvos žmonės jau turės galimybę Maistas Sportui ir jų partnerių parduotuvių tinkle įsigyti originalaus Ajinomoto gliutamino – tai Baltų Galios naujas produktas L-Glutamine Premium. Manau tiems kurie vertina kokybę ir naudą sveikatai – tai puikiausia naujiena.

 
Jei šį straipsnį skaito medicinos ar mokslo atstovai – iš anksto atsiprašau už supaprastintą jo turinį ir akademinių reikalavimų nesilaikymą, tačiau, manau, pačiam paprasčiausiam žmogui tai būtų tiesiog nežinomų terminų kratinys.
Informacijos apie gydymą glutaminu Lietuvoje neteko surasti, todėl ir jūs nenustebkite, jei niekas apie jį nebus girdėjas – na, vejamės mes pasaulį, bet ne taip greitai. Puikią ir patikimą informaciją galite rasti ELSEVIER, Journal of Food Biochemistry, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, American Journal of Clinical Nutrition, pubmed.
 
Arūnas Atraškevičius
Parašykite komentarą
Pirkinių krepšelis Uždaryti