Straipsnio autorius: EGIDIJUS TUTKUS (Lietuvos Olimpinio Centro kineziterapeutas)
Žmogaus ir gyvūnų organizme pusiausvyroje yra du procesai – anabolizmas ir katabolizmas. Anabolizmas užtikrina plastinių resursų didėjimą (gyvybinių procesų metu suskaidytų baltymų, angliavandenių, riebalų atstatymas). Katabilizmas apibūdinamas, kaip svarbių biologinių molekulių (baltymų, fermentų), limfinių ląstelių skaidymasis gyvybinių procesų eigoje. Šie abu procesai normaliomis sąlygomis organizme yra kontroliuojami steroidais (anaboliniais – testosteronas, kataboliniais – kortizolis). Sportinėje praktikoje labai svarbu sekti anabolinius ir katabolinius procesus – didelių fizinių krūvių metu, kai medžiagų apykaitos greitis žymiai viršija normą. Katabolinių procesų dominavimas gali sąlygoti nepageidaujamą kūno masės kritimą, ištvermės ir jėgos sumažėjimą, tuo pačiu ir sportininko darbingumo sumažėjimą.
Anabolinių steroidų vartojimas turi šimtametę ar net tūkstantmetę istoriją. Eilė augalų, kurie buvo vartojami nuo seniausių laikų (leuziejus ir kt.), turi medžiagų, kurios savo chemine struktūra yra steoidai ir pasižymi anaboliniu poveikiu (ekdistenas). Gyvūnų kiaušinėliai buvo naudojami siekiant pagerinti lytinį aktyvumą, pakelti jėgos ar ištvermės rodiklius ir kaip atjauninanti priemonė. Tokio produkto veiklioji medžiaga yra vyriškas lytinis hormonas testosteronas, kuris sintezuojamas kiaušinėliuose ir yra atsakingas už augimą, lytinę diferenciaciją ir ląstelių vystymasį, tame tarpe ir skeleto raumenų. Moterų organizme taip pat yra testosterono, tik žymiai mažesnėmis koncentracijomis, o vyrų organizme yra moteriškų formonų. Kai kurių moterų (jų nedaug) organizme naturaliai yra didelė koncentracija testosterono, todėl jų raumenys gali įgyti didelias apimtis, jeigu jos sportuoja jėgos sportą (L. Mikelly, M. Jenkins, 1997).
Anaboliniai steroidai (anaboliniai hormonai) – tai farmaciniai preparatai, kurie savo struktūra ir farmakologiniu poveikiu yra artimi testosteronui. Jie yra testosterono prohormonai, turi susilpnintą androgeninį (poveikis į lytinius požymius) ir sustiprintą anabolinį (poveikis raumeninio audinio augimui) efektą.
Idealių preparatų, kurie visiškai atitiktų norimus reikalavimus nėra – visi anaboliniai steroidai turi nepageidautiną androgeninį poveikį.
Anaboliniai steroidai sustiprina nukleo rūgščių (DNR, informacinės, transportinės ir ribosominės RNR) sintezę, baltymo sintezę raumeninių ląstelių ribosomose, fermenų, kaip baltymų molekulių sintezę, vadinasi, praktiškai veikia visus žmogaus organizmo apykaitos procesus. Tai, galiausiai sąlygoja naudingos kūno masės padidėjimą, riebalinio audinio sumažėjimą, fizinio darbingumo prieaugį: jėgos-greitumo savybių ir ištvermės.
Išvardintos priežastys padarė anabolinius steroidus populiarius (ypač 70-80-aisiai XX a. metais) kultūristų, sunkiaatlečių, metikų, lengvaatlečių, trumpų ir ilgų nuotolių bėgikų, plaukikų, čiuožėjų, žaidybinių sporto šakų ir kt. tarpe.
Norint realizuoti praktikoje anabolinių steroidų poveikį būtina teisingai maitintis: maistas tūrėtų būti turtingas baltymų arba amino rūgščių, todėl kad iš jų sintezuojami organizmo baltymai. Nepakankamas baltymų kiekis su maistu sąlygos struktūrinių baltymų, kraujo baltymų, imunoglobulinų deficito atsiradimą ir savo ruoštu – imunodeficito atsiradimą, padidėjusį jautrumą infekciniams susirgimams ir sportinio darbingumo sumažėjimą.
Egzistuoja keli anabolinių steroidų vartojimo būdai, kurie, asmenų, vartojančių anabolinius steroidus manymu, turi maksimalų efektą ir minimalų pašalinį poveikį.
„Derinimo“ būdas – vienu metu naudojami kelianaboliniai steroidai (per burna ir injekcijomis), kurie sustiprina vienas kito poveikį.
„Plato“ fenomenas – rekomenduojamas anabolinių steroidų vartojimas, kai anksčiau naudoti preparatai nedavė norimo poveikio.
„Greito pakeitimo“ būdas – nuo vieno steroido prie kito, kas užtikrina efektyvų kito preparato poveikį po prieš tai naudoto preparato nutraukimo.
„Mažinimo“ metodas – apibūdinamas kaip lėtas (4-6 savaitės) preparato dozių mažinimas po ilgo vartojimo kurso, norint sumažinti šakutinius poveikis.
„Šaudymo šratais“ būdas – kai vartojama daugelis preparatų mažomis dozėmis, ko pasekoje vieno preparato poveikis turėtų papildyti kito reparato poveikį.
Visi šie metoda turi teorinį pagrindimą, pagal kurį, norint pasiekti maksimąlų efektą, receptoriai, surišantys anabolikus neturi būti laisvi.
Kuriant anabolinius steroidus, jų kūrėjai daug dėmesio skyrė tam, kad pratęstų veikimo trukmę (molekulių pasunkinimas, papildomų radikalų įvedimas į cheminę struktūrą, riebalinio pagrindo injekcijos), todėl, kad minėti preparatai buvo skirtį pacientams, kurių silpnesnė mityba (reabilitacija po miokardo infarkto, raumenų atrofija ir pan.).
Rusijoje naudojami: metandrostenolonas (dianabolas, nerobolas), metiltestosteronas, testosterono propionatas, testosterono enantatas, testenatas, tetrasteronas, testobromlecitas, sustanonas 250, retabolilas (dekadurabolinas), silabolinas, fenobolinas (durabolinas, turinabolas, turabolilas) ir kai urie kiti. JAV ir Europoje dažnai naudojama stromba, stromba džekt, superanabol, primobolan depo, nandrolon, anavar, silabolin ir daugelis kitų. Labai geros kokybės preparatus gamina Kinija (kur vyks 2008 metų Olimpinės Žaidynės).
Visi minėti preparai yra uždrausti pagal dopingo kontrolės kriterijus. Pirmoji draudimo priežąstis – medicininė, išvardinti preparatai kenkia sportininko sveikatai ir kelia grėsmę gyvybei. Antroji priežąstis – etinė, susijusi su dirbtinio sportininkų pajėgumo pakėlimo negalimumu.
Narkotikų kontrolės komitetas į stipriai veikiančių ir nuodingų medžiagų sąrašus įtraukė (nuo 2001 m birželio 10 d, protokolo Nr3/81-2001) pagrindinius anabolinius steroidus:androstendiolas, 19-norandrostendiolas, 19-norandrostendionas, fluoksimesteronas.
Sutinkant su Tarptautinio Olimpinio Komiteto Medicininės Komisijos nuostatomis, šiuo metu sporto medicinos praktikoje yra uždrausti tikie preparatai: bolasteronas, boldenonas, klostebolas, dehidrochlormetiltestosteronas, mesterolonas, metenolonas, metandienonas, testosteronas, metiltestosteronas, nandrolonas, noretandrolonas, oksandrolonas, oksimesteronas, oksimetanolonas, stenozololas ir jiems giminingi preparatai.
Įvairiose šalyse steroidai parduodami pačiais įvairiausiais pavadinimais: anagovirin anaboralas, anavaras, anadtolas, anapolonas 50, anadrol 5 androdiolas, androstendiolo dipropinatas, androidas, androbralas, androtardilas, anatrofilas, biseksovis, boldenonas (dėl šio preparato vartojimo buvo diskvalifikuotas Olimpinis čempionas R.Ubartas), chalotestinas, chamasteronas, chormalas, čekue drops, deka-džekt, delatrestil, deka-denistenil, depo-testodiol, dianabol, dihidro-testosteronas, dihidrolonas, dimetazinas, diolostenas, durabolas, durabolinas, ekvipoiz, ekueboldas, eksiklenas, etilestonolas, etilestrinolas, eubolinas, fenobolnas, fenadžektas, fluoksimestronas, genabolas, ginandrinas, glosso-stenandiolas, lipideksas, madiololas, malesteronas M, malesteronas F, maksibolinas, malogenas, masdiolas, masteronas, mestendiolas, mesterolonas, metandienonas, metandiolas, metandronas, metandrostenolonas, metenolono acetatas, metenolon depo, metenolono enantatas, metandriolas, metilandrostendiolas, metibolas, metilhidrostendiolas, metilhidrotestosteronas, metilklostebolas, metostenas, miagenas, miboleronas, metiltestosteronas, nandrolonas, nandrolono dekanoatas, neosteronas, neurobolas, neurobolilas, nilevaras, novabolas, novandrolas, norboletonas, normoretardas, noretandrolonas, norstenolas, notandrorolas, oksabolonas, oksandrolonas, oksimetolonas, omnadren-250, oravironas, oralturinabolas, oretonas M, oretonas F, orkvisteron-E-depo, perandrenas, parabolano acetatas, parabolinas, parabolinas, permastrilas, pesomaksas, plenastrilas, primobolanas, pribolano acetatas, primobolan depo, primoniat depo, primtest depo, primoteston depo, proviron depo, provironas, proltestonas, protandrenas, restansolas, retabolilas, silabolinas, sinandronas, spektriolas, stanazololas, stenandriolas, stenendriolas, stenbolonas, stenoksas, stenolonas, steranabolas, sterandrilas, stromba, stromba set, stromba džekt, supreanabolas, sustanon 250, testatchomen depo, testovironas, testoviron depo, testodiolas, testo enantatas, testosteron retard, testosteron depo, testosteron propionat, testosteron undekonat, testosterono suspensija, tetrasteronas, trenbolonas, troformonas, turinabolas, turinabol depo, undestoras, ultandrelas, virormonas, virormon oral.
Anabolinį poveikį taip pat turi ir hipofizio hormonai – somatotropinas (somatotropinis hormonas, STH) ir gonadotropinas. Pirmasis veikia betarpiškai į audinius ir organus, antrasis didina endogeninio testosterono sintezę kiaušinėliuose. Abu uždrausti naudoti sporte.
ANABOLINIŲ STEROIDŲ POVEIKIS
Pakliuvę į kraują anaboliniai steroidai surišami su transportiniais baltymais ir tokiame pavidale išnešiojami po visą organizmą. Visi steroidai blogai tirpsta vandenyje ir gerai lipiduose (riebaliniame audinyje), todėl jie kaupiasi ląstelės membranų lipidų komponentuose ir kituose riebaliniuose depo iš kurių lėtai difunduoja (išeina).
Steroidų naudojimas „per burną“ ir „injekcijomis“ skiriasi tuo, kad pirmuoju atveju preparatas praeina pro kepenis ir yra veikiamas jų fermentų (pavyzdžiui pro neutralizuojančiu poveikiu pasižymintį citochromą P450 ir kt.), antruoju atveju pavyksta apeiti šias sistemas, kol steroidas neatlieka „antro rato“ su krauju ir nepatenka į kepenis.
Kepenyse anaboliniai steroidai patiria chemines modifikacijas, po to surištų junginių pavidalu iš organizmo pašalinami su šlapimu ir gali būti dopingo kontrolės aptikti.
Anabolinių steroidų ir testosterono kaupimasis oganizme susijęs su ląstelėse esančiais organais – specifinėmis baltyminės kilmės struktūromis – receptoriais. Intraląsteliniai testosterono receptoriai skiriasi nuo kitų steroidų receptorių (estrogenų, gestagenų, kortokosteroidų ir kt.) ir bendradarbiauja su giminingais testosteronui anabolinais steroidais.
Anaboliniai steroidai pagerina plastinius ir energetinisu procesus organizme. Tuo pačiu pagerėja ląstelių kvėpavimo funkcija ir kraujo deguonies transportinė funkcija, kadangi bendras, tiek kraujo, tiek eritrocitų kiekis padidėja. Skirtingai nuo kortikosteroidų anaboliniai steroidai sumažina trombocitų susidarymo galimybę mikrokraujagyslėse, o taip pat sumažina kraujo irimą, kas savo ruoštu, pagerina mikrocirkuliaciją. Šį faktą derėtų išskirti, kadangi tarp kraujo irimo, mikrotrombozių ir fizinių krūvių intensyvumo yra ryšys. Kitaip tariant, kuo didesnis krūvis, tuo didesnė tikimybė gauti mikrotrombozę, kuri, beje, gali praeiti ir nepastebėta.
Steroidiniai anabolikai padeda padidinti jėga tik derinant jų vartojimą su mityba ir treniruotėmis. Riebalinio audinio sumažėjimas vyksta dėl dėl kvėpavimo koeficiento padidėjimo, poveikio į medžiagų apykaitą, mitybos ir treniruočių. Ištvermė padidėja, nes padaugėja mitochondrijų kiekis ir padidėja deguonies suvartojimas. Atsistatymas po traumų ir chirurginių operacijų susijęs su baltymo sintezės padidėjimu ir steroidų poveikiu į medžiagų apykaitą.
Individualus jautrumas anaboliniams steroidams priklauso nuo:
- Anabolinio steroido cheminės struktūros, apibūdinančios preparato virtimo greitį kepenyse į neaktyvų junginį ir jo šalinimą iš organizmo.
- Individulaus sportininko biotransformuojančių sistemų jautrumo (kurios gali varijuoti didelėse ribose)
- Receptorinių molekulių kiekio, kurios jungiasi su steroidais ir sukuria biologinį efektą
- Pakankamo kiekio amino rūgščių ir energijos, kad būtų galima naujo baltymo sintezė (sportininko specializuotos mitybos problemos)
- Preparatų koncentracijos kraujyje ir audiniuose, kas priklauso nuo kurso trukmės ir preparato dozių
- Fizinių krūvių lygio, naudojant preparatą, kadangi nepakankamas krūvis neigiamai veikia rezultatą.
- Egzistuoja ir kitos priežąstys dėl ko anaboliniai steroidai nevienodai veikia skirtingus sportininkus.