Anabolinių steroidų šalutiniai poveikiai

Įvairūs

Tačiau anabolikų vartojime yra daugybė klaustukų, tame tarpe – ar apskritai anabolikai veikia?…

Straipsnio autorius: EGIDIJUS TUTKUS (Lietuvos Olimpinio Centro kineziterapeutas)

Profesionalūs sportininkai dažnai naudoja anabolikus. Tačiau anabolikų vartojime yra daugybė klaustukų, tame tarpe – ar apskritai anabolikai veikia? Sportininkas, kuris tiki, kad tik anabolikai padidins jo raumeninę masę, suteiks jėgos, klysta. Anabolikai gali būti naudingi, tačiau tik protingai juos derinant su treniruote. Vieni anabolikai neduoda teigiamo rezultato. Anabolikai sporte gali būto neprognozuojami. Atėnų Olimpinėse Žaidynėse vienos šalies sportininkai buvo nejuokais sunerimę, kai sportininkė buvo diskvalifikuota dėl dopingo vartojimo, kadangi nemažai ir kitų sportininkų tuos pačius preparatus vartojo pagal ta pačią schemą, tačiau jų dopingo testai buvo neigiami.

Kartais raumeninė masė pradeda augti tik po kurio laiko pabaigus naudoti anabolikus (kartais po kelių mėnesių), tuomet prasideda sportinikų blaškymasis „teisingos formulės“ ieškojimas. Kai kurie anabolikus derina su augimo hormonu. Pogrindinėje prekyboje atsiranda vis nauji ir nauji preparatai, dažniausiai turintys panašų į insulino poveikį. Panašūs preparatai elitiniame Olimpiniame sporte ne tik kad nesuteikia pranašumo, bet neretai ir pakenkia rezultato augimui. Galbūt jie naudingi kultūristams... Minėtų preparatų vartojimas sporte apgaubtas paslaptingumu ir uždarumu. Viskas pradeda stotis į savo vietas tik tuomet kai sportininkas, po beprotiškų anabolikų dozių, patenka pas gydytoją. Biocheminių ir kitų tyrimų rezultatai dažniausiai būna nedžiuginantys ir neretai suformuluojama aiški išvada – anabolikai kenksmingi.

Anabolikų šalutiniai poveikiai pakankamai gerai ištirti. Dėl padidėjusio lytinių hormonų kiekio kraujyje dėl jų egzogeninio (iš išorės) gavimo gali būti pažeidžiami dauginimosi organai iki nevaisingumo, hipertoninės lygos išsivystymas, inkstų ir kepenų pažeidimai, riebi oda, didelė piktybinių auglių susiformavimo tikimybė.

Vartojant didelius kiekius steroidų išsivysto specifinių receptorių deficitas: surišti receptoriai nebegali surišti papildomą kiekį hormonų. To pasėkoje anaboliniai steroidai veikia ne tik specifinius organus bet ir kitus organus, kurie nėra specializuoti testosterono ir anabolinių steroidų veikimui. Vadinasi farmakologinio poveikio spektras žymiai išsiplečia ir praktiškai tampa toksišku. Tačiau, skirtingai nuo kitų farmakologinių priemonių, jokie steroidai nepasižymi dideliu toksiškumu ir vienkartinės didelės dozės nesukelia grėsmės gyvybei. Apie jų toksiškumą sprendžiama pagal poveikį į vidaus organų augimą ir svorį, kraujo bei limfos vaizdą, kai kurių vitaminų koncentraciją, endokrininę sistemą ir kitas reakcijas. Todėl, kad steroidai nepasižymi tiesioginiu toksiniu poveikiu ilga laiką nebuvo žinoma apie jų šalutinius poveikius. Šiuo metu yra žinoma, kad ilgalaikiai didelių dozių anabolinių steroidų kursai sukelia didelius patologinius pakitimus ir netgi, kai kuriais atvejais yra mirtinai pavojingi. Visus šalutinius poveikius galima suskirstyti į grįžtamus ir negrįžtamus (funkcinius ir organinius) pagal poveikį į konkrečias sistemas, organus ir ląsteles.

Specialių priešsteroidinių arba greitai veikiančių preparatų, kurie sumažintų nepageidaujamą steroidų poveikį, šiuo metu, neegzistuoja.

Poveikis į šlapimo-lytinę sistemą

Inkstuose, veikiant anaboliniams steroidams, gali susidaryti akmenys ir sutrikti geldelių funkcija.

Aprašytą 38-nių metų kultūristo mirtis, kuris ilga laiką vartojo anabolikus, nuo auglio inkstuose (panašus auglys dažniausiai susiformuoja vaikams).

Androgenų poveikis prostatos auglio formavimuisi sėkmingai išnaudojamas urologijoje – naudojami testosterono antagonistai (preparatai, veikiantys priešingai, nei testosteronas). Manoma, kad ilgalaikis anabolikų vartojimas gali sukelti prostatos vėžį. Literatūroje pažymimas 42-jų metų kultūristo mirties atvejis, kai jis atliko 15 kursų po 4-12 savaičių. Jis derino anabolinius steroidus su augimo hormonu.

Poveikis širdies-kraujagyslių sistemai

Anabolikų vartojimo fone stebimas sistolinio bei diastolinio kraujo spaudimo padidėjimas, kartais su sąmonės praradimu. Šie poveikia būdingi tiek sportininkams, tiek nesportuojantiems. 25 proc. pacientų, naudojusių anabolinius steroidus išsivystė šiedies liga ir arterinė hipertenzija, o 1-2 proc. pacientų – miokardo (širdies raumens) pažeidimai.

Literatūroje aprašytas 22-jų metų sunkiaatlečio atvejis, kuris ilgai vartojo anabolikus. Sportininkas pajuto aštrų skausmą širdies plote ir buvo nuvežtas į gydymo įstaigą. Laboratoriniai tyrimai parodė padidėjusi cholesterino, kreatinkinazės ir lipoproteinų kiekį. EKG patvirtino miokardo infarkto diagnozę. Taip pat galima rasti duomenų apie mirtinus atvejus dėl ūmaus širdies nepakankamumo ilgai vartojant anabolinius steroidus.

„Muscular development“ žurnale buvo aprašytas įdomus eksperimentas. Buvo tirti du sportininkai kultūristai dvyniai. Vienas iš jų vartojo anabolinius steroidus, kitas – nevartojo. Tyrimai parodė žymų testosterono lygio skirtumą tarp brolių. Naudojančio anabolinius steroidus sportininko testosterono lygis buvo žymiai aukštesnis už normą. Echokardiografiniai, vartojančio anabolikus sportininko, funkcinės širdies būklės tyrimai privertė sunerimti. Sportininkas „chemikas“ turėjo širdies patologiją. Nustatyta, kad kairysis širdies skilvelis padidėjęs ir sienelė sustangrėjusi. Mokslininkai mano, kad būtent tai gali sukelti staigias sportininkų, kurie naudojo anabolikus, mirtis. Lytinės sferos hormonų poveikis širdies kraujagyslių sistemai yra paaiškinamas. Esmė tame, kad testosteronas sintezuojamas iš cholesterino, o problemos prasideda kai esant didelėms koncentracijoms anabolinių steroidų pasikeičia didelio ir mažo tankio lipoproteinų (cholesterolių) santykis. Mažo tankio lipoproteinai nusėda ant kraujagyslių sienelių jas užkišdami, tuo sukeldami širdies-kraujagyslių sistemos pakitimus.

Lietuvoje taip pat galima sutikti mirtinų atvejų kultūrizmo sporte dėl širdies ligos.

Poveikis kepenims

Anabolinių steroidų poveikis į kepenis ypač pasireiškia sunkaus fizinio darbo metu (skausmas kepenų srityje, kepenų padidėjimas ir kt.). Jau patys intensyvūs fiziniai krūviai gali sukelti patologinius kepenų pakitimus, todėl, kad žymiai padidėja medžiagų apykaitos greitis ir kepenys nebespėja neutralizuoti visų, katabolizmo metu, susidariusių šalutinių produktų, tame tarpe ir steroidų. Ypač daug problemų detoksikuojančiai kepenų funkcijai sukelia per burną vartojamų steroidų formos, todėl kad jos patenka į kepenys būdamos savo aktyviausioje formoje (o ne „apsukusios vieną ratą“ medžiagų apykaitos sistemoje, kaip leidžiamos formos).

Po funkcinių pakitimų seka organiniai pakitimai, kas gali sukelti hepatitą ar kepenų cirozę. Ūmus kepenų nepakankamumas dažnai stebimas sportininkams kurie ilgą laiką vartojo anabolikus. Tai gali būti susiję su tulžies kanalų užsikimšimu ir cholestazėmis. Kai kurie autoriai aprašo atvejus, kai išsivystė piktybiniai augliai po ilgalaikio anabolikų vartojimo (mirtinas 26-erių metų kultūristo atvejis, kuomet jis 4 metus vartojo anabolikus).

Žinomi 23 atvejai, kai anaboliniai steroidai sukėlė rimtus kepenų susirgimus. Ir tai visiškai paaiškinama, kadangi androgenų įsisavinimas daugiausiai vyksta kepenyse, t.y. šis organas yra „rizikos zonoje“. Reikia pažymėti, kad visais šiais atvejais pacientai buvo darbingo amžiaus ir gydytojas jiems androgenus paskyrė kaip gydantį preparatą. Sporte neigiami anabolikų poveikiai gana dažnai būna grįžtami.

Poveikis į judamąjį aparatą

Anabolikų vartojimas sukelia padidėjusia traumatizmo riziką, todėl, kad atsiranda disbalansas tarp raumenų jėgos ir raiščių bei sausgyslių vystimosi. Dažnai stebimi raiščių (net ir didžiųjų: achilo) plyšimai. Vaikų ir jaunių sporte anabolikų vartojimas sukelia negrįžtamus pakitimus: priešlaikinis ilgųjų kaulų kaulėjimas, augimo proceso sutrikimai.

Pablogėja raumeninio audinio mikrocirkuliacija – konstatuojamas raumenų kietumas

Kiti sutrikimai

Poslinkiai vyriškų ir moteriškų hormonų pusiausvyroje gali sukelti moterų maskulinizaciją (suvyriškėjimą) ir vyrų virilizaciją (sumoteriškėjią). Sporto medicinoje gerai žinomi faktai apie moterims atsirandančius antrinius vyriškus požymius: barzdos augimas, žemas vyriškas balsas, figūros pasikeitimai, klitoriaus augimas, krūtų sumažėjimas, taip pat menstruacinio ciklo sutrikimas, nevaisingumas. Reikia pažymėti, kad anabolinių steroidų poveikis moterų organizmui yra labiau išreikštas nei vyrų.

Vyrams gali pradėti augti moteriška krūtinė, atrofuotis kiaušinėliai ir nustoti gaminti vyriškus lytinius hormonus bei spermą, gali nuslinkti plaukai ir susiformuoti prostatos vėžys.

Patyrę specialistai gali gana užtikrintai pasakyti vien pagal sportininko išorę, naudoja jis testosteroną bei kitus steroidus ar ne. Naudojant anabolikus, ypač jauname amžiuje atsiranda polinkis formuotis aknei, padidėja riebalinių liaukų sekrecija (oda tampa riebesnė), atsiranda alerginiai dermatitai. Dėl anabolikų imunosupresinio poveikio (silpnina imunitetą) sumažėja atsparumas tuberkuliozei ir kitoms infekcinėms ligoms.

Šalutinių poveikių pasireiškimo lygis priklauso nuo individualių organizmo reakcijų į farmakologines priemones (konkrečių preparatų metabolinių transformacijų greičio), fizinio krūvio, amžiaus ir lyties, taip pat nuo preparato formos, cheminės struktūros, dozės ir anaboliko vartojimo trukmės.

Žinomas sporto fiziologijos specialistas Jose Antonio mano, kad sportininkas, naudojantis anabolinius steroidus nebūtinai rizikuoja numirti nuo perdozavimo. Žinomos sportininkų mirtys (Momo Benazizas, Laila Adsein, Andreas Miunser ir kt.), jo manymu neįrodo minėtų preparatų kenksmingumo, todėl, kad neaišku dėl ko numirė sportininkai. Tačiau Jose Antonio neneigia, kad kepenų vėžys, širdies ligos, padidėjęs traumatizmas, reprodukcinės sistemos sutrikimai ir psichinės problemos gali būti siejami su anabolinių steroidų vartojimu.

Grįžti