Krepšininkų papildų vartojimo įpatumai

Papildai

Kad krepšinis Lietuvoje yra sporto šaka numeris vienas žino visi, tačiau ar žinote, kokius papildus vartoja krepšininkai ir ką iš tikro jiems reiktų vartoti.

Kad krepšinis Lietuvoje yra sporto šaka numeris vienas žino visi, tačiau ar žinote, kokius papildus vartoja krepšininkai ir ką iš tikro jiems reiktų vartoti?
 
Apklausus krepšininkus, paaiškėjo jog 70% jų vartoja maisto papildus. Krepšininkai naudojantys papildus nurodė jų vartojimo tikslus (galėjo nurodyti po kelis). Rezultatai parodė, kad pagrindinis maisto papildų vartojimo tikslas tarp krepšininkų yra savo fizinių ypatybių gerinimas (52,5%). Antroje vietoje yra tikslas pagerinti atsigavimą po sunkių treniruočių krūvių (47,5 %). Dar dalis apklaustųjų nurodė, kad jų pagrindinis tikslas vartoti maisto papildus yra pagerinti sveikatą (40 %) ir padidinti raumenų masę bei apimtis (32,5 %). Pastebėta, kad krepšininkai mažiausiai dėmesį vartojant maisto papildus skiria tikslui sumažinti antsvorį (5 %).

Didžioji dauguma krepšininkų nurodė, kad 2-3 valandas po treniruotės nevartoja maisto papildų. Tokių krepšininkų buvo 77,5 %, o vartojančių maisto papildus 22,5 %. Užtat vartojančių atitinkama maistą ir vandenį po treniruotės buvo didžioji dauguma 72,5 %.
 
Iš  70 % krepšininkų vartojančių maisto papildus buvo išsiaiškinta kokie maisto papildai buvo vartojami dažniausiai. Į vartojamų maisto papildų rūšis buvo atsižvelgiama dviem laikotarpiais. Vienu klausimu buvo siekta išsiaiškinti vartojamus maisto papildus paruošiamuoju laikotarpiu, kitu - varžybinių. Rezultatai parodė, kad paruošiamuoju laikotarpiu labiausiai vartojami šie maisto papildai: baltymų angliavandenių mišiniai (20 %), mineralinės medžiagos (15 %), kretinas (12,5 %), amino rūgštys (12,5 %). Visų kitų papildų (vitaminai, skaldytos amino rūgštys, gliutaminas, riebalų degintojas, pieno išrūgų baltymai) vartojimas buvo mažesnis. Varžybiniu periodu krepšininkai labiausiai vartojo: kreatinas (27,5%), mineralines medžiagos (25%), vitaminai (22,5%), baltymų angliavandenių mišiniai (20%), aminorūgštys (20%), o mažiau vartojami - riebalų degintojai (17,5%), pieno išrūgų baltymai (15%), glutaminas(12,5%), skaidytos amino rūgštys (12,5%).
 
Atlikus apklausą matosi, kad pirmose vietose vartojami tie papildai, kurie iš tikro nėra tokie svarbus krpešininkams. Sportuojant tiek megėjiškai, tiek profesionaliai krepšininkai patiria fizinius krūvius, vieni mažesnius, kiti ypač didelius, todėl tikslingas papildų vartojimas krepšininkui yra ypač aktualus. Pagal svarbą papildų penketukas, kuriuos turėtų vartoti krepšininkai yra:

1. Angliavandenių mišiniai
2. Vitaminų ir mineralų kompleksai
3-4. Aminorūgštys (dar geriau BCAA) ir glutaminas (šiuos du papildus galima būtų apjungti, nes yra pirkti BCAA ir glutamino mišinių)
5. Izotoniniai gėrimai.

Kodėl svarbiausiais dalykas krepšininkui yra angliavandenių mišiniai? Jie atstato sportininko skysčius organizme, o taip pat ir angliavandenius - pagrindinį  energijos šaltinį. Ypač efektyvūs yra vitargo angliavandeniai, nes šie angliavandeniai yra išgauti iš miežių krakmolo ir yra labai gerai pasisavinami. Juos žaidėjas turėtų vartoti prieš, per ir po fizinio krūvio. Taip pat labai vertingi yra vitargo su mineralais, nes tuo pačiu organizmas gauna ir mineralus, kuriuos praranda treniruočių ar varžybų metu prakaituodami.
 
Po fizinių krūvių krepšininkai turėtų vartoti aminorūgštis raumenų atstatymui , bei jų apsaugai. Krepšininkams, kurie turi po dvi treniruotes per dieną, ypač svarbu, kad jų raumenys atsistatytų po krūvių ir būtų darbingi. Todėl sportinikai turėtų vartoti greito veikimo aminorūgštis BCAA ir glutaminą. Dar geriau vartoti abi šias amino rūgštis, nepatogumų tai nesukels, nes yra BCAA ir glutamino mišiniai.

Taip pat krepšinikai turėtų gerti izotoninius gėrimus, kurie ypač praverčia per ištvermės treniruotes. Kiekvienas krepšininkas neturėtų pamiršti vartoti vitaminų ir mineralų kompleksus, nes gaunant didelius fizinius krūvius sportininkai stipriai išprakaituoja, o su prakaitu vitaminai ir mineralai pasišalina iš organizmo, todėl sportuojančiam žmogui vitaminų ir mineralų vartojimas yra ypač aktualus kiekvieną dieną.
 
Kiekvieno sportininko, tame tarpe ir krepšininko, sąnariai, raiščiai ir sausgyslės patiria didelius krūvius, todėl jų apsauga taip pat yra labai svarbi. Flexit papildai yra labai efektyvūs sanarių ir raiščių apsaugai. Šie papildai taip pat labai gerai veikia sportininkams, kurie atsistatinėja po tarumų ar operacijų. Flexit tinkamas vartoti tiek prieš sezoną, paruošiant jungiamuosius audinius fiziniams krūviams, tiek ir sezono metu, audinių apsaugai nuo didekių krūvių.

Prieš varžybas ar sunkias treniruotes krepšininkams labai teigiamą poveikį duoda energetikai, kurių pagalba sportinikas krūvio metu jaučiasi žvalesnis ir energingesnis, o tai suteikia stimulo siekti geresnių rezultatų.

Maisto papildų rinkoje yra ir begalės kitų dar neišvardintų papildų, bet jie nėra taip plačiai vartojami. Kiekvienas sportininkas yra individualus, vieni  sportuoja krepšinį tik savo malonumui, o kiti profesionaliai, todėl papildų vartojimo principai, kiekiai ir dozės labai skiriasi, todėl kiekvienas turėtų pasitarti su maisto papildų konsultantu apie savo poreikius ir kiekvienam sportininkui bus parinkti jam geriausiai tinkantys maisto papildai, bei jų vartojimo kiekiai.

Parengė Elvis Tarasevičius
Grįžti