Kiek tai rimta? Štai vienas – “egzotinis” pavyzdys. 60-aisiais metais viename skurdžiame Nilo deltos kaimelyje, daktaras A.S. Prasada sutiko panašius į nykštukus žmones, protiškai atsilikusius, apatiškus, kurių oda buvo padengta išbėrimais, neišsivysčiusiais lytiniais organais. Žmones jis pradėjo gydyti cinko druskomis ir įvyko stebuklas – jauni pacientai pradėjo normaliai vystytis tiek protiškai, fiziškai, tiek seksualiai – atitikdami normoms.
Ir taip, apie cinką turėtumėte žinoti štai ką:
1. Cinkas būtinas kaulų formavimuisi:
Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji nepakankamai atstato savo skeletą ir šis procesas susijęs su medžiagų apykaita. Jei toks procesas sutrinka, dantys gali tapti “porėti”. Kaulų “porėjimas” susijęs su tokių mineralų kaip kalcis, fosforas, magnis, ftoras, kremnis ir cinkas trūkumu maiste. Taip, kaulams būtinas cinkas, o ankstyvoje vystymosi ir brendimo stadijoje jis tiesiog būtinas.
2. Cinkas, viena iš dviejų substancijų, kurių trūkumas gali sukelti epilepsiją. Antroji, kaip parodė tyrimai atlikti Monrealyje – taurinas.
3. Kepenyse esantis vitaminas A tampa veiksmingu tik esant cinko.
Kiek mes benaudotume vitamino A, jei nebus cinko, negalėsime panaikinti jo trūkumo. Todėl, kad šiuo atveju vitaminas negali būti išlaisvintas iš kepenų, o kraujas jo negali duoti odai, sergantiems audiniams arba pavyzdžiui akims (sergant kseroftalmija – “vištakumu”). Todėl mokslo nuomone, daugelį ligų reikia pradėti gydyti skiriant cinko preparatus. Ypatingai sergant anemija, skrandžio opa, prostatos išviešėjimu, įvairioms odos ligoms, o taip pat nudegus.
4. Daugelis gydytojų mano, jog susirgimai kai kuriais šizofrenijos tipais priklauso nuo cinko, vitamino B6 ir mangano trūkumo maiste.
5. Apie cinko trūkumą vaikų organizme liudija prastas apetitas, lėtesnis augimas, noras ryti ir laižyti metalinius daiktus, prastas plaukų augimas, bloga jų būklė. Reikėtų pastebėti, jog plaukuose cinko koncentracija yra visada didesnė nei inkstuose ar kraujyje.
6. Didžiausia problema – cinkas ir alkoholis. Mokslininkai iš Kolumbijos universiteto žiurkėms duodavo nedideles dozes alkoholio. Cinko lygis organizme tuo pačiu nuolatos mažėjo, ypatingai raumenyse ir kraujo plazmoje, ir labai greitai – kepenyse. Žiurkiukai pradėjo lėčiau augti palyginus su jų bendraamžiais kitoje kontrolinėje grupėje, kuriems alkoholis nebuvo duodamas. Deja taip pat alkoholis veikia paauglius ir jaunus žmones.
7. Cinkas ir žaizdų gijimas: cinko tepalu galima tepti sunkiai gyjančias žaizdas ir opas. Bet dar svarbiau savo dietą sutvarkyti taip, kad joje būtų daug produktų turtingų cinku. Šio mikroelemento yra kviečių gemaluose, daigintuose kviečiuose… Galima naudoti ir cinko papildus, bet nereikia pamiršti, jog geriausiai pasisavinamas organinis cinkas (papilduose tai būtų cinko citratas).
8. Cinko ir vitamino C kombinacija – stebuklingi vaistai nuo kataro ir daugelio virusinių infekcijų. Tyrimai parodė, jog cinkas turi antivirusinį ir antitoksinį poveikį ląstelėms.
9. Cinkas ir protiniai sugebėjimai: manoma, jog egzistuoja ryšys tarp protinio ir fizinio organizmo vystymosi ir cinko koncentracijos organizme. Taip buvo pastebėta, jog gerai besimokančių studentų plaukuose (tai buvo įrodyta tyrimais) cinko yra žymiai daugiau nei pas atsiliekančius studentus.
10. Cinkas ir grožis: jau tiksliai žinoma, jog jaunatviškus spuogus galima išgydyti cinko pagalba.
11. Cinkas ir netikėti jutiminiai praradimai: žmonės, netikėtai praradę uoslę ar skonį, sėkmingai buvo išgydyti cinku.
Tie, kurie jau pažystami su gydytojo K. Nishi Sveikatos sistema (klauskite konsultantų parduotuvėse Maistas Sportui, vert. pastaba) žino, kad tokių ligų priežastys yra bloga mityba ir tam, kad išgytų žmogus, turi naudoti 3 kartus daugiau gyvo maisto nei sunaudoja perdirbto, o patinimus tepti obuolių actu.
13. Cinkas ir pooperacinis periodas: po ginekologinių operacijų moterys ligoninėje dažniausiai išbūna mėnesį, o dažnai ir dar ilgiau. Jei jos savaitę prieš operaciją būtų naudoję cinką, tai iš ligoninės jos išeitų dviem savaitėmis anksčiau. Tai reiškia, jog cinkas skatina gijimą. Tai taip pat padeda ir po anginos operacijos.
Anksčiau mes jau paminėjome, jog cinkas labai svarbus gydant įvairias odos ligas. Bet oda, tai ne tik nuo aplinkos poveikio mus skiriantis paviršius, tai ir kiekvienos ląstelės apvalkalas, o iš ląstelių sudaryti visi organai, bet kuri liauka ir net smegenys. Taigi cinkas yra patikimas mūsų membranų, mūsų ląstelių odelės, mūsų sveikatos sargas.
Atrodo niekam nekyla abejonių cinko nauda organizmui, tačiau daktarai labai retai savo pacientams skiria dietą turtingą cinku arba papildus, kuriuose gausu cinko. Todėl pratesime pokalbį apie cinko svarbą tam, kad daugiau žinotume apie save, savo sveikatą, savo vaikų sveikatą.
14. Cinkas ir gleivinių opos: dažniausiai, žmonių, kurie serga skrandžio opomis, laukia „delikati“, „lengva“, tai yra virto maisto dieta, o taip pat gydymas farmakologinėmis priemonėmis. Tačiau ir gydytojai ir pacientai žino, jog tokios priemonės dažniausiai mažai padeda.
1975 metais Australijos medicinos žurnale buvo skelbiama, kad jei žmogui, sergančiam skrandžio opa, cinko koncentracija kraujo plazmoje buvo sumažėjusi, tai skiriant šį elementą žaizdos gijimas žymiai paspartėja. Taip ir turėtų būti, todėl, kad cinkas yra pagrindinis baltymų sintezės faktorius medžiagų apykaitoje, o normali medžiagų apykaita – būtina sąlyga gydant opas.
Tačiau gydant žarnyno opas būna siurprizų: žaizdos pačios išnyksta. Tai reiškia, jog jos buvo pasireiškę neuropatinių ir dietinių sutrikimų fone. Reikalas tame, jog streso būsenos metu iš organizmo (kaulų ir raumenų) momentaliai šalinamas cinkas! Tai įrodo tyrimai, kurių metu buvo nustatyta, jog tada cinko būna 3-5 kartus mažiau normos.
Cinkas taip pat padeda gydyti diabetu sergančiųjų opas ir žmonėms su sutrikusia kraujotaka.
16. Cinkas ir rankų oda: jei tik ant rankų atsiranda bėrimas, dermatologas iškart diagnozuoja egzemą. Dažniausiai išrašomi kortizono tepalai, antibiotikai, kurie džiovina odą ir ji po to atrodo kaip po nudegimo. O juk kur kas paprasčiau prisiminti apie cinką! Valgykite gausų cinku ir vitaminu A maistą ir jūs nustebsite jūsų rankų odos pasikeitimais! Kuo čia dėtas vitaminas A? Didelis jo trūkumas daro odą sausa, pleiskanojančia ir raukšlėta. Jei šio vitamino bus pakankamai, tai jis, prikauptas kepenų, kartu su cinku, padarys jūsų odą gražią ir stangrią.
Reikėtų taip pat pastebėti: chroniška egzema, bėrimas, psoriazė (pleiskanos) gali atsirasti ir dėl B grupės vitaminų stygiaus. Ypatingai folinės rūgšties (vitamino B9). Odos paraudimas, niežulys – geležies trūkumo pasekmė. Bet šiuos trūkumus lengva pašalinti, naudojant „gyvą“, natūralų maistą.
17. Cinkas ir mažakraujystė: medicinos mokslas iki šiol neturi galutinių įrodymų, kad bet kokios rūšies anemiją galima išgydyti cinku. Tačiau jau visiškai aišku, kad cinkas dažniausiai padeda išgyti ir duoda ilgalaikes remisijas. Štai pavyzdys: anemija sergantis vaikas kasdiena gaudavo po 267 mg cinko sulfato 2 kartus per dieną, tarp valgių: dabar jis visiškai sveikas ir pilnas energijos. Tyrimai, skirti išsiaiškinti cinko poveikį organizmui kai tiriamieji serga anemija, šiuo metu atliekami JAV, Šveicarijoje, Graikijoje ir kitose šalyse.
18. Cinkas ir vaikai: manoma, jog mirtingumas berniukų tarpe yra didesnis nei mergaičių. Mokslininkai mano, jog tai didele dalimi gali priklausyti nuo to, jog vyro organizmui cinko reikia žymiai daugiau. Labai svarbu, kad vaisius cinko gautu pirmus 3 nėštumo mėnesius, todėl, kad placentos vystymasis šiuo laikotarpiu reikalauja sukaupti žymiai daugiau mineralinių medžiagų atsargų. Kaip tik šiuo laikotarpiu moteris skundžiasi skonio pasikeitimais bei juslės kaprizais. O juk tai cinko stygiaus skonio receptorių siurbtuvėliuose simptomai.
Kai formuojasi berniukų lytiniai organai cinko poreikis ypatingai padidėja. Mergaitėms cinko reikia tik bendram organizmo vystymuisi.
19. Cinkas ir vyrai: prostatos uždegimą galima išgydyti gausia cinku dieta arba cinko papildais (žinoma jei liga nepažengė labai toli). Cinkas veikia profilaktiškai todėl, kad prostatos uždegimas susijęs su cinko trūkumu organizme. Bet reikia suprasti – po žodžiu „prostatitas“ gali slėptis ir kitos ligos. Nereikia užsiiminėti savidiagnoze, geriau kreiptis i gydytojus.
20. Cinkas ir moterys: kokia bebūtų jos motyvacija, moteris turėtų žinoti, jog kontraceptinių tablečių naudojimas mažina cinko koncentraciją organizme. Kokios išvados? Spręskite patys…
21. Cinkas ir senatvė: ką jau ir besakyti, senatvė niekam nepatinka, ir viena iš ją lydinčių nemalonių ligų yra senatvinis marazmas, kai žmogus gyvena beveik nieko nesuvokdamas. Kai kurie mano, jog tai savaiminio organizmo senėjimo pasekmė. Bet senatvinis marazmas – tai liga ir ji išgydoma. O gydymui reikia cinko. Bet ne tik jo: smegenys turi gauti pakankamai maisto ir deguonies. Jos neturi būti apnuodytos alkoholiu, narkotikais, didelėmis vaistų dozėmis.
Manoma, kad cinkas apsaugo kraujo kapiliarus nuo pažeidimų, apsaugo smegenis. Žmonėms, kurie gydomi cinku, sugrįžta atmintis, koordinacija.
Tai kodėl gi mūsų organizmui pritrūksta cinko?
Cinko deficitas gali būti susijęs su sutrikusia skydliaukės veikla, kepenų ligomis, blogu pasisavinimu, šio mineralo trūkumu vandenyje, maiste (mūsų dirvos jau buvo nualintos prieš 20 metų, dabar situacija dar blogesnė), o taip pat per didele fitino koncentracija maiste, todėl, kad fitinas suriša cinką, sunkina jo pasisavinimą (reikėtų paminėti, jog cinkas nesuderinamas su selenu, kadangi šie du elementai neutralizuoja vienas kitą). Jei maiste labai daug baltymų (naudojate maisto papildus praturtintus baltymais) tai taip pat gali tapti cinko trūkumo organizme priežastimi. Sergant bronchų vėžiu, prostatos vėžiu ar uždegimu, kitais vėžiniais susirgimais, leukozėmis taip pat vyksta cinko perskirstymas, kuris būtinas ląstelėms.
Iš kur mums paimti reikiamą kiekį cinko?
Pirmiausia reikėtų pasakyti štai ką – sunku organizmą aprūpinti reikiamu cinko kiekiu nepakeitus dietos. Be abejo, yra papildai, kurie turi pakankamą kiekį šio elemento (stenkitės vengti cinko sulfato, geriau naudoti cinko gliukonatą arba citratą, jie geriau pasisavinami), tačiau natūraliuose produktuose esantis cinkas pasisavinamas geriausiai.
Iš karto atsakysiu į dažnai kylantį klausimą: ar galima naudojant cinką perdozuoti? Praktiškai ne. Ir pirmiausia todėl, kad cinkas netoksiškas (jei naudoti iki 3 mg kūno/kg elementinio cinko – o tai labai didelės dozės). Be to, jis nekaupiamas audiniuose, jei atsiranda perteklius – jis tuojau pat pašalinamas. Na ir kaip sako mokslininkai: cinko perteklius mūsų dietoje – tai jau iš fantastikos srities. Žmonija kenčia nuo cinko trūkumo, tai liudija ligos, kuriomis žmonės serga dėl cinko trūkumo.
Cinką tyrinėti pradėta palyginti nesenai. 1963 metais buvo paskelbta, jog jis būtinas organizmui, o po 10 metų buvo paskelbta jo dozė – 10-20 mg per dieną. Tačiau jau dabar dauguma specialistų mano, jog jo reikia 2-3 kartus daugiau. Įdomu ką pasakys mokslininkai po 20-30 metų?
1954 metais buvo išleista daktaro A.Maksimovo knyga „Mikroelementai ir jų reikšmė gyvų organizmų gyvenime“. Štai kai kurie joje pateikiami faktai:
“Apie 0,25 mg/1 kg cinko yra obuoliuose, apelsinuose, citrinose, finikuose, greipfrutuose, mineraliniame vandenyje, žaliose daržovėse.
Apie 0,31 mg/1 kg yra meduje.
Apie 2-8 mg/kg – spanguolėse, juoduosiuose serbentuose, datulėse, didžiojoje dalyje daržovių, jūros žuvų, neriebioje jautienoje, piene, valytuose ryžiuose, cukriniuose ir paprastuose burokuose, pomidoruose, bulvėse, ridikėliuose, duonoje.
Apie 8-20 mg/kg – kai kuriose grūdinėse kultūrose, mielėse, česnake, nevalytuose ryžiuose, kiaušiniuose.
Apie 20-50 mg – avižiniuose, miežiniuose miltuose, kakavoje, kiaušinio trynyje, triušienoje ir vištienoje, riešutuose, žirniuose, pupelėse, žaliojoje arbatoje, alaus mielėse, krakmole (bulvių, miežių ir t.t.).
Apie 30-80 mg/kg – jautienos kepenyse ir kai kuriose žuvų rūšyse.
Apie 130 – 120 mg/kg – grudų gemaluose, daigintuose grūduose, moliūgų ir saulėgrąžų sėklose.”
Yra dar vienas faktas – daugelyje produktų, kuriuose gausu cinko, gausu ir vitaminų bei skaidulinių medžiagų, kurios padeda išlaikyti sveiką mūsų žarnyną. Žinoma gerai yra valgyti daržoves ir vaisius, tačiau vegetarinė dieta labai skurdi cinku. Tiesa, šį trūkumą galima kompensuoti valgant daug gemalų, sėlenų bei neskaldytų grūdų duoną paruoštą iš raugo, o ne iš mielių. Kadangi įprastoje duonoje daug fitino, o jis “vagia” cinką iš mūsų organizmo. Visada rinkitės tik neskaldytų grūdų duoną, pilno grūdo makaronus, bei nevalytas kruopas (avižos, ryžiai, miežiai ir t.t.), taip jūs išsaugosite reikiamą cinko kiekį maiste.
Valgykite pakankamai daigintų grūdų – vidutiniškai 1-3 valgomus šaukštus per dieną, juose gausu ne tik cinko, bet ir vitaminų B, geležies, fosforo, magnio, seleno, kalcio bei gyvybinės energijos (tik pagalvokite – juk iš vieno grūdo išauga visas augalas, kokia tat gyvybinė energija jame užprogramuota!). Daigintus grūdus galima susimalti su mėsmale ir pasiruošti salotas su vaisiais ar daržovėmis, paruošti pastą sumuštiniams.
Nereikia pamiršti, jog cinkas organizme konkuruoja su geležimi ir variu. Taigi, jei jūs naudojate pakankamai cinko turintį maistą, taip pat naudokite ir geležimi bei variu gausius maisto produktus.
Manau jums jau pakanka žinių tam, kad suprastumėte, koks svarbus yra cinkas mūsų organizme. Todėl išsirinkite gerą produktą ir eikite savo sveikatos link!
Gydymas cinku
Gydymas maisto papildais mūsų šalyje tikrai opi problema. Tenka sutikti tik vienetus medikų, kurie skiria papildus gydymui – dažniausiai susiduriama su visiškai priešinga nuomone. Labai dažnai kai kurie gydytojai (o ir patys pacientai) keistai įsitikinę, jog papildai – tai visiška chemija, nuo kurios tik nukenčia organizmas, tačiau visiškai laisvai geria visokio tipo “antigripinus” bei saujomis naudoja antibiotikus – būtina tai ar ne. Tad kur čia logika? Ar visa tai dėl informacijos stokos? Juk gydant papildais galima padėti ligoniui jam nepakenkiant – Primum Nil Nocere: pirmiausia nepakenk! Juk tiek daug randame recenzuotų (būtent recenzuotų, o ne skaitalų tipo) straipsnių apie cinko naudojimą gydymui, kur kiekvienu konkrečiu atveju matomos kokios dozės galimos naudoti ir kokį laiką. Juk gydymas papildais ir turi patį didžiausią privalumą – net padauginus jų, pašalinių poveikių beveik nebūna, o jei ir būna – tai dažniausiai bėrimai arba lengvo tipo viduriavimas, kurie praeina per keletą valandų, sumažinus dozes. O jūs pabandykite padauginti vaistų…. WHO duomenimis (Pasaulinė Sveikatos apsaugos organizacija, 1996 m. statistika) Amerikoje nuo neteisingo aspirino naudojimo per metus numiršta 21000 žmonių, o nuo papildų – 0…. Čia tik paprasti skaičiai pamastymui.
Iš praktinės patirties galiu pasakyti:
- jog peršalimo atveju efektyviausiai veikia vitamino C 3 g (Vitamin C formula Universal) ir 100 mg cinko gliukonato, arba citrato (Scitec Nutrition ZINC) per dieną, išskirsčius per kelis kartus dienos metu. Kursas 10 dienų.
- negyjančios žaizdos, pooperacinis sveikimas: Flexit Gelacol 6 kapsulės, Vitamin C Formula 6 tab. (3 g), Cinkas 100 mg (Scitec Nutrition), vitamine B complex 1 tab. (Universal Nutrition) per dieną. Kursas 21d.
- imuniteto stiprinimo profilaktika: Vitamin C formula 1 tab. (500 mg), Cinkas 1 kaps. (Scitec Nutrition). Kursas nuo 1 iki 3 mėn. Naudojimo būdas: 3 dienas gerti, 1 ne.
- padidėjęs spuoguotumas: Cinko 100 mg per dieną, Vitamin B complex 1 tab. (Universal Nutrition), Flexit Gelacol 4 tab. per dieną (415 mg kolageno 1 kaps., Nutrend). 3 dienas gerti, 1 ne. Kursas 1-3 mėn. (pagal problemos pobūdį) po to daroma 1 mėn pertrauka ir vėl kartoti kursą.
Tokius kompleksus praktikoje taikome jau 6 metus – iki šiol turėjome labai gerus rezultatus. Tik reikėtų pastebėti, jog žmonėms, kurių problemos jau įsisenėję, pagerėjimo tenka laukti naudojant metus ar dar daugiau laiko (ilgiausiai laukti rezultatai – 14 mėn). tačiau tas, kas turėjo kantrybės, dabar džiaugiasi puikia savijauta.
Literatūra:
2. A.Malovičko ,, Gydo dievas ir gamta,,
3. Low serum zinc concentrations predict mortality in patients referred to coronary angiography. Pilz S, Dobnig H, Winklhofer-Roob BM, Renner W, Seelhorst U, Wellnitz B, Boehm BO, März W.
4. Simulation model of the impact of biofortification on the absorption of adequate amounts of zinc and iron among Mexican women and preschool children.
Denova-Gutiérrez E, García-Guerra A, Flores-Aldana M, Rodríguez-Ramírez S, Hotz C. Food Nutr Bull. 2008 Sep;29(3):203-12.
5. Effects of zinc supplementation on parent and teacher behaviour rating scores in low socioeconomic level Turkish primary school children. Uçkardeş Y, Ozmert EN, Unal F, Yurdakök K. Acta Paediatr. 2009 Jan 7.
PMID: 19133873 [PubMed – as supplied by publisher] Related Articles
6. Sickle cell disease and plumbism in children.
Issaivanan M, Ahmed R, Shekher M, Esernio-Jenssen D, Manwani D.
Pediatr Blood Cancer. 2009 Jan 6. [Epub ahead of print]
PMID: 19127571 [PubMed – as supplied by publisher]
Related Articles
7. The Influence of Zinc Supplementation on the Pancreas of Streptozotocin-Diabetic Rats.
Bolkent S, Yanardag R, Bolkent S, Mutlu O.
Dig Dis Sci. 2009 Jan 1. [Epub ahead of print]
PMID: 19117123 [PubMed – as supplied by publisher]
Related Articles
Zinc Deficiency Mediates Alcohol-induced Alveolar Epithelial and Macrophage Dysfunction in Rats.
8. Joshi PC, Mehta A, Jabber WS, Fan X, Guidot DM.
Am J Respir Cell Mol Biol. 2008 Dec 23. [Epub ahead of print]
PMID: 19109243 [PubMed – as supplied by publisher]
Related Articles
9. Roles of the extra-intestinal pathogenic Escherichia coli (ExPEC) ZnuACB and ZupT zinc transporters during urinary tract infection.
Sabri M, Houle S, Dozois CM.
Infect Immun. 2008 Dec 22. [Epub ahead of print]
PMID: 19103764 [PubMed – as supplied by publisher]
Related Articles
10. The impact of folate pathway polymorphisms combined to nutritional deficiency as a maternal predisposition factor for Down syndrome.
Santos-Rebouças CB, Corrêa JC, Bonomo A, Fintelman-Rodrigues N, Moura KC, Rodrigues CS, Santos JM, Pimentel MM.
Dis Markers. 2008;25(3):149-57.
PMID: 19096127 [PubMed – in process]
Related Articles
11. Catalase activity, serum trace element and heavy metal concentrations, and vitamin A, D and E levels in pre-eclampsia.
Kolusari A, Kurdoglu M, Yildizhan R, Adali E, Edirne T, Cebi A, Demir H, Yoruk IH.
J Int Med Res. 2008 Nov-Dec;36(6):1335-41.
PMID: 19094444 [PubMed – in process]
Related Articles
12. Antiatherogenic effects of zinc are associated with copper in iron-overloaded hypercholesterolemic rabbits.
Rashtchizadeh N, Ettehad S, DiSilvestro RA, Mahdavi R.
Nutr Res. 2008 Feb;28(2):98-105.
PMID: 19083395 [PubMed – in process]
Related Articles
13. Zinc improves antioxidative enzymes in red blood cells and hematology in lithium-treated rats.
Malhotra A, Dhawan DK.
Nutr Res. 2008 Jan;28(1):43-50.
PMID: 19083387 [PubMed – in process]
Related Articles
14. The effects of zinc supplementation on serum zinc, alkaline phosphatase activity and fracture healing of bones.
Sadingi A, Roshan MM, Moradi A, Ostadrahimi A.
Saudi Med J. 2008 Dec;29(12):1836. No abstract available.
PMID: 19082248 [PubMed – in process]
Related Articles
15. Nutritional supplementation for type 2 diabetes: a systematic review.
Bartlett HE, Eperjesi F.
Ophthalmic Physiol Opt. 2008 Nov;28(6):503-23.
PMID: 19076553 [PubMed – in process]
Related Articles
16. Prenatal nutrition: a critical window of opportunity for mother and child.
Shapira N.
Womens Health (Lond Engl). 2008 Nov;4(6):639-56.
PMID: 19072465 [PubMed – in process]
Related Articles
17. Zinc supplementation in children with acute diarrhoea.
Fajolu IB, Emokpae A, Oduwole AO, Silva BO, Abidoye RO, Renner JK.
Nig Q J Hosp Med. 2008 Apr-Jun;18(2):101-3.
PMID: 19068562 [PubMed – in process]