Daugeliui žmonių glutaminas – tai tik viena iš dvidešimties amino rūgščių. Ji nėra iš nepakeičiamų amino rūgščių grupės, kadangi organizmas pats gali ją pasigaminti, t. y. sintetinti iš kai kurių kitų amino rūgščių. Bet, vis dėlto, gliutaminas gali būti vienintelė ir pagrindinė amino rūgštis, kuri palaiko raumenyse anabolinius procesus (anabolizmas apjungia visas reakcijas, kurios susiję su būtinų organizmui medžiagų sinteze, jų įsisavinimu ir panaudojimu organizmo augimui, vystimuisi ir gyvybinių funkcijų palaikymui) ir apsaugo organizmą nuo griaunančios ir alinančios persitreniravimo įtakos. Atrodo neįtikėtina, kad viena amino rūgštis gali atlikti tiek funkcijų. Sergant arba patiriant stresą (aktyvus sportas taip pat priskiriamas prie organizmo streso), gliutamino lygis ženkliai krinta. Ir nors organizmas pats jį pasigamina, tačiau to kiekio jam jau nebepakanka, todėl būtinas papildomas jo vartojimas, kad išvengti griaunančių katabolinių procesų (katabolizmas – organizmo reakcijos, kurios surištos su medžiagų irimu, jų oksidavimu ir išvedimu iš organizmo). Daugelis tyrimų parodė, kad papildomas gliutamino naudojimas leidžia sumažinti žmogaus prarandamų raumens audinių kiekį. Gliutaminas dar pasižymi tuo, kad detoksikuoja amoniaką, reguliuoja proteino sintezę ir proteino suirimą, turėdamas du azoto atomus, gliutaminas tampa kaip azoto gabentojas į tas vietas, kur organizmui labiausiai reikia. Jis unikalus dar ir tuo, jog skatina ląstelės hidrataciją, stiprina imuninę sistemą bei stimuliuoja augimo hormono gamybą. Nustatyta, kad du gramai gliutamino per dieną net keturis kartus padidina augimo hormono lygį organizme.
Stresinėse situacijose ar treniruotės metu, gliutamino poreikis stipriai išauga, todėl jo kiekis plazmoje stipriai krinta. Kad papildyti šį gliutamino poreikį, raumenys naudoja savo gliutamino atsargas (gliutaminas sudaro 60% kūno laisvų amino rūgščių raumenyse) ir pradeda išskyrti jį į kraują. Intensyvūs pratimai sudaro sąlygas susidaryti pieno rūgščiai ir amoniakui. Kad susitvarkyti su šiais nuodingais dariniais, stipriai išauga gliutamino poreikis. Intensyvūs pratimai taip pat turi įtakos katabolinių hormonų sekrecijai. Šie hormonai neigiamai veikia todėl, kad jų įtakoje, gliutaminas išskiriamas į kraują net po to, kai pratimai nebeatliekami ir organizmui dideli gliutamino kiekiai jau nebereikalingi. To pasekoje išnaudojamos didelės gliutamino atsargos.
Ląstelės hidratacija vaidina itin svarbų vaidmenį, nes skysčio kiekis gali pasikeisti akimirksniu. Nustatyta, kad vandens kiekis ląstelėje turi įtakos jos metabolizmui (metabolizmas – cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visuma. Jo dėka ląstelės gali augti, daugintis reaguoti į aplinką, judėti. Šiuo požiūriu metabolizmas yra gyvybės pagrindas), o ypatingai baltymų sintezei. Kada ląstelės pripildytos vandeniu, tai stabdo baltymo irimą, taip pat gliukogeno ir gliukozės. To pasekoje stimuliuojama baltymų ir gliukogeno sintezė. Eksperimentai parodė, jei raumeninio audinio ląsteles patalpinti skystyje, turinčio insulino ir amino rūgščių, tai insulinas tiekia amino rūgštis į jas ir padidėja baltymo sintezė. Ji taip pat padidėja, patalpinus raumens audinį į vandenį.
Sportuojantys žmonės turi tiksliai įvertinti ribą tarp persitreniravimo ir per mažo intensyvumo. Persitreniravimas ištinka, kai intensyvumas nesuderintas su atsistatymu. Jei žmogus peržengė tą ribą ir jo organizmas pateko į persitreniravimo zoną, visos jo pastangos treniruotėje duos priešingą nei laukiamas efektą. Kuo daugiau žmogus stengsis, tuo mažiau jis gaus naudos. Nesunku suprasti, kad tai prives prie gliutamino atsargų išsekimo, ir kadangi laiko tom atsargom atstatyti nepakanka, tai kiekvieną sekančią dieną tos atsargos dar labiau seks. Žmonės, kurie persitreniruoja, taip pat mažiau atsparūs įvairiom ligom ir infekcijom, nes jų imuninė sistema susilpnėja. Todėl yra stiprus pagrindas gliutamino papildomam vartojimui. Tai pakels gliutamino lygį plazmoje ir padidins jo atsargas raumenyse. O gliutamino ir BCAA junginys gali būti pats efektyviausias antikatabolinis priedas, koks tik yra žinomas. Tokia kombinacija būtų ideali tiems, kurių treniruotės pasiekė kritines ribas. Tie, kurie laikosi dietos, BCAA ir gliutamino vartojimas padės išsaugoti raumenų masę, kartu mažinant riebalų kiekį kūne.
Straipsnis rašytas remiantis: Dennis R. Sparkman, Ph.D. „Glutamine“ Muscular Development Magazine, 1996 m.
Vytautas Paplauskas
Lietuvos jėgos trikovės čempionas