Maistas Sportui

Konsultacija telefonu

L-Karnitinas

Po ilgo žiemos tinginiavimo kartais pagalvojame kaip reikės numesti priaugtus nereikalingus kilogramus. Lengviausiai tai galime padaryti tinkamos mitybos bei treniruočių pagalba. Dienos valgiaraštį turėtų sudaryti daug baltymų turintys produktai – kiaušinio baltymai, vištiena, jautiena, varškė ir kt, taip pat nemažai daržovių ir šiek tiek angliavandenių, pavyzdžiui iš grikių, avižų, ryžių. Visa esmė slypi tame, jog jūs turite suvartoti mažiau kalorijų, negu jūsų organizmas išdegina funkcionavimui palaikyti. Dėl kalorijų trūkumo kartais jaučiamas silpnumas, o ir laikantis tokio tipo dietos norisi, kad viskas vyktų greičiau. Tokiu atveju jums gali padėti l-karnitinas, kuris padeda optimaliau riebalus versti į energiją. Apskritai, l-karnitinas tinka įvairiomis situacijomis bei įvairiems tikslams. Todėl ir papasakosime kiek plačiau apie šią medžiagą.
Kas yra l-karnitinas?
L-karnitinas yra naturaliai randama aminorūgštis, kuri yra atsakinga už riebalų metabolizmą. Ši aminorūgštis – karnitinas – funkcionuoja kaip riebiųjų rugščių pernešėjas į mitochondriją. L-karnitinas buvo atrastas Rusijoje bei metais vėliau Vokietijoje. Pats žodis karnitinas kilęs iš lotyniškų žodžių „carno“ ir „caris“. Karnitino struktūrinė formulė buvo išaiškinta 1927-aisiais, o šios medžiagos fiziologinė reikšmė suprasta tik apie 1960-uosius metus. Karnitinas sintezuojamas kepenyse ir inkstuose iš dviejų esminių aminorūgščių – lizino ir metionino. Ši sintezė reikalauja vitamino B6, niacino ir geležies. Didžiausia dalis (98%) karnitino atsargų yra organizmo raumeniniuose audiniuose. Tokios aminorūgštys kaip l-karnitinas turi būti papildomos. Tačiau, nors ir gerai suderinta mityba gali aprūpinti organizmą apie 75% organizmui būtinų medžiagų, dabartinėmis sąlygomis sunku gauti karnitino tiek, kiek organizmui reikia. Buvo nustatyta, jog adekvatus aprūpinimas l-karnitinu yra reikalingas geros sveikatos palaikymui. L-karnitinas perneša ilgos grandinės riebalų rūgštis per mitochondrijos membraną,  padeda  išlaisvinti  kūno  riebalus  bei  trigliceridus,  kurie  patenka į  kraujotaką  energijai gaminti. Trigliceridai yra pagrindinis energijos gamybos šaltinis širdyje ir griaučių raumenyse. Tikima, jog l-karnitinas padidina energijos lygį ilgalaikėse aerobinėse treniruotėse. L-karnitinas taip pat atsakingas už raumenų darbą, baltymų balanso reguliavimą bei sveikos širdies palaikymą. Tyrimai apie l-karnitiną rodo, jog adekvatus šios medžiagos kiekis, gali būti kaip būdas diabeto, chroniško nuovargio sindromo, inkstų ar kepenų gydymui.
Kokios yra l-karnitino naudos?
L-karnitinas padeda deginti riebalus greitesniu tempu bei padeda natūraliai numesti svorio. Vėliausi tyrimai apie l-karnitiną parodė, jog ši medžiaga sumažina nuovargį, kūno masę bei padidina raumeninę masę. L-karnitinas stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje tuo pačiu mažindamas angliavandenių poreikį. Be to, karnitinas padeda mobilizuoti riebalų atsargas ypač antsvorį turintiems žmonėms. Karnitinas padeda pernešti riebiasias rūgštis, kurios vėliau sudeginamos energijai gauti. Ši medžiaga gali padidinti energijos gamybą, tokiu būdu pagerindama fizinio krūvio efektyvumą bei pagreitintindama metabolizmą. Būtent todėl ši medžiaga įvairių treniruočių pagalba padeda sudeginti didesnį kiekį riebalų. Karnitinui deginant riebalus bei pagreitinus metabolizmą tuo pačiu gerėja ir širdies veikla. Neveltui karnitiną vartoja ištvermės sporto atstovai. Taip pat verta pasakyti, jog karnitinas sumažina griaučių raumenų, kepenų bei širdies apsinešimą riebalais. Taigi, jeigu nuspręstumėte vartoti l-karnitiną, jis jums suteiktų geresnės savijautos jausmą, sumažintų norą riebiems, saldiems bei daug angliavandenių turinties produktams, padėtų aptirpdyti kūno riebalus, pakeltų energijos lygį bei norą užsiimti fizine veikla.
Kiek ir kada vartoti?
Apskritai, optimaliausia l-karnitino dozė per dieną yra 1-2 gramai 30-60 minučių prieš fizinę veiklą. Žinoma, galima vartoti šios medžiagos ir daugiau, tačiau rekomenduojama ne daugiau nei 6 gramai per dieną.
Kokiais pavidalais bei formomis l-karnitinas yra randamas?
Karnitino galima įsigyti įvairiais pavidalais: kapsulėmis, milteliais ar skystu pavidalu. L-karnitinas skystu pavidalu pasisavinamas greičiausiai. Taip pat yra nemažai pačio l-karnitino formų:
  • Paprastas l-karnitinas – plačiausiai prieinamas ir pats pigiausias;
  • Acetil l-karnitinas – dažnai naudojamas Alzhaimerio ligai bei kitiems smegenų sutrikimams gydyti;
  • Propionilo l-karnitinas – dažnai naudojamas širdies sutrikimams gydyti;
  • ir kt.
 Stenkitės nevartoti D-karnitino turinčių maisto papildų, nes jie gali slopinti normalaus l-karnitino poveikį bei sukelti nepageidaujamų pašalinių efektų.
 
Kokiame maiste galima rasti l-karnitino?
Iš tikrųjų, yra nemažai maisto šaltinių, iš kurių galime gauti karnitino. Daugiausia karnitino randama raudonoje mėsoje bei pieno produktuose. Tam tikras kiekis šios veikliosios medžiagos taip pat yra riešutuose, sėklose, šparaguose, brokoliuose, česnakuose, petražolėse, kopūstuose, abrikosuose, bananuose, grikiuose, avižiniuose miltuose, ryžiuose, rugiuose, kviečiuose ir kt.
 
L-karnitino vaidmuo: kaip tai veikia?
Karnitinas didina energiją stimuliuodamas ir degindamas trigliceridus bei tausodamas kepenyse esančias glikogeno atsargas. Karnitinas padeda organizmui sudeginti daugiau riebalų, išsaugoti daugiau glikogeno bei pagerinti ištvermę
RIEBALAI + DEGUONIS + L-KARNITINAS = ENERGIJA
Ar tai tikrai yra formulė į sėkmę?
L-karnitinas yra esminė aminorūgštis optimaliame riebalų deginimo procese. Be l-karnitino riebiosioms rūgštims būtų labai sunku praeiti pro mitochondrijos sieneles. Angliavandeniuose ir riebaluose esanti energija reikalinga raumenims, kad jie galėtų normaliai dirbti bei funkcionuoti. Angliavandeniai paverčiami iš gliukozės į glikogeną ir laikomi kepenyse ir raumenų ląstelėse. Galų gale, organizmas energijai gauti pradeda naudoti riebalus. Organizmas naudoja riebalus žymiai lengviau jeigu jame yra pakankamas l-karnitino kiekis. Tai yra būtent ta sritis, kurioje karnitinas parodo visas savo veikliąsias savybes. Didelių organizmo energijos nuostolių metu, organizmo papildymas l-karnitinu tampa labai suvaržytas. Ar yra įmanoma kompensuoti l-karnitino kiekius medžiagų apykaitos procesų bei dietos dėka? Ar maisto papildas yra reikalingas organizmo papildymui l-karnitinu? Sprendžiant iš tokios l-karnitino produktų gausybės, dauguma tiki, jog papildomas l-karnitino šaltinis yra naudingas.
 

*Šiuo metu prekyboje pilna įvairiausio l-karnitino formų bei firmų, kurios gamina l-karnitino turinčius papildus. Norėdami išsirinkti būtent Jums tinkamą produktą iš tokios įvairovės kreipkitės į „Maistas Sportui“ konsultantus.

Literatūros sąrašas:
http://www.vanderbilt.edu/ans/psychology/health_psychology/l-carni.htm
http://www.articlesbase.com/nutrition-articles/l-carnitine-and-weight-loss-3678018.html
http://www.umm.edu/altmed/articles/carnitine-l-000291.htm

Parašykite komentarą
Pirkinių krepšelis Uždaryti