Maistas Sportui

Konsultacija telefonu

L-Karnitinas – sveikatos šaltinis

Kas tai yra L-Karnitinas?

L-karnitinas buvo atrastas 20 amžiaus pradžioje rusų mokslininkų Gulevich ir Krimberg. Tačiau prireikė labai daug laiko iki to kol jį galima buvo pradėti naudoti kaip papildą. Visų pirmą tai buvo dėl jo gamybos kaštų. Kadangi tuo metu jis buvo gaunamas tik iš mėsos, gamybos kaina buvo didžiulė. Tik apie 1980 metus jis tapo prieinamas didesnei daliai žmonių. Tuo pat metu buvo pradėta daugybė tyrimų su L-karintinu, bandant jį pritaikyti spręsti įvairias sveikatos problemas. Iki 1998 metų buvo atlikta daugiau nei 17,000 akademinių tyrimų. Ir toliau kiekvienais metais jų publikuojama vidutiniškai po 300. Todėl dabar jau pakankamai žinoma apie šios medžiagos poveikį žmogaus organizmui esant skirtingoms problemoms ir skirtingoms sąlygoms.

Kokie pagrindiniai dalykai žinomi apie L-Karnitiną?
  • Tai natūralus komponentas randamas raumenyje. Kiaušiniai ir pienas jo turi labai nedaug. Vaisiai teturi jo pėdsakus, labai maži kiekiai randami riešutuose, daržovėse ir sėklose.
  • Pradžioje karnitinas buvo priskirtas vitaminams, jis buvo vadintas vitaminu Bt. tačiau mokslininkai iki šiol ginčijasi kas yra vitaminai. Vitaminais buvo vadinamos tos medžiagos kurių organizmas negali sintezuoti pats, o turi gauti su maistu. Tačiau jau vėliau pastebėta jog kai kuriuos iš jų organizmas vis dėlto gali sintezuoti labai nedideliais kiekiais. Kaip bebūtų, dauguma ekspertų sutaria, jog vitaminais reikėtų vadinti medžiagas būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti, nesvarbu iš kur jos gaunamos.
  • Karnitinas absoliučiai būtinas organizmo funkcijoms palaikyti. Jis būtinas kūno endogeninei (pačio organizmo vidinei energijai) energijos gamybai ir riebalų metabolizmui.
  • L-karnitinas gali būti sintezuojamas kepenyse, inkstuose ir smegenyse. Tačiau kūnas gali taip patenkinti tik 10-30 procentų savo poreikių. Visas kitas kiekis turi būti gaunamas su maistu. Kūdikiams (ypač neišnešiotiems) karintinas yra gyvybiškai būtinas – todėl, kad tik apie 15 gyvenimo metus L-karnitino sintezė organizme pradeda normalizuotis. Buvo pastebėta, jog esant karnitino trūkumui sutrinka normalus vystymasis, atsiranda nežinomos kilmės anemija, sutrinka sugebėjimas mokytis.
  • L-karnitinas būtinas visai žmogaus medžiagų apykaitai. Pakankamas jo kiekis apsaugo nuo širdies problemų, saugo imunitetą, gerina kepenų ir inkstų funkcijas.
  • Vidutiniškai per dieną su maistu (jei dieta nevegetariška) mes gauname 100-300mg L-karnitino.
  • Kai asmuo patiria fizinį ir psichologinį stresą jam prireikia daugiau nei 1200mg L-karnitino per dieną. Aukščiausios klasės atletai sunaudoja nuo 2 iki 9g L-karnitino per dieną.
  • Kūne L-karnitino gamybai naudojamos lizino ir metionino amino rūgštis gaunant jas iš raumenų. Pagaminti 1g L-karnitino kūnas sunaudoja 30g raumenų. Tai labai nemaloni situacija mūsų kūnui, ypatingai tada, kai kūno masė ir taip mažėja dėl prastos mitybos, amžiaus, AIDS ar vėžio, arba kai pacientas guli lovoje negalėdamas judėti. Tokiu atveju labai gelbėja L-karnitino papildai. 
  • L-karnitinas būtinas nėščiosioms ir žindančioms motinoms.
  • L-karnitino trūkumą labai sunku išaiškinti. Jei L-karnitino pakanka kraujo serume, tai dar nereiškia jog jo pakankamai ląstelės viduje. L-karnitino padidėjimas serume kaip tik ir būna tipiškas širdies susirgimų simptomas.
  • Gamintis L-karnitinui taip pat būtini Vitaminas C, Vitaminas B3, Vitaminas B12, Vitaminas B6, folinė rūgštis ir geležis. Trūkstant šių elementų karnitinio produkcija sumažėja.

Karnitino trūkumo simptomai:

  •  Trigliceridų kieko padidėjimas serume
  • Raumenų skausmas, atrofija, silpnumas
  • Ilgesnis atsigavimo periodas po fizinių pratimų
  • Nusilpusi imuninė sistema
  • Hemoglobino ir hematokrito parametrų pablogėjimas kraujyje
  • Širdies problemos, disritmija, angina pectoris
  • Vyrams spermos kokybės pablogėjimas
  • Vaikų augimo sutrikimai
  • Kepenų funkcijos sutrikimai, cirozė
  • Baltymų sintezės sutrikimai

Apibendrinant L-karnitino istoriją galima būtų pasakyti:

1905m L-karnitiną atrado rusų mokslininkai Gulewitsch ir Krimberg. Jie suprato jog tai absoliučiai būtina organizmui medžiaga.
1927m Krimberg praktiniais eksperimentais pagrindė L-karnitino cheminę struktūrą. Kurią teoriškai jau buvo aprašęs atradimo metu.
1935m Strack tyrimų metu nustatė glaudų ryšį tarp L-karnitino ir cholino sinergetinio veikimo.
1947m Fraenkel pradėjo neatrastų B grupei priklausančių vitaminų tyrimus (didžioji dalis buvo atrasta 1946m), čia didelis vaidmuo ir dėmesys buvo skirtas L-Karnitinui
1952m Fraenkel įrodė jog L-Karnitinas būtinas žinduolių gyvybinėms funkcijoms palaikyti
1958m Fritz ištyrė, jog L-karnitinas perneša riebiasias rūgštis į mitochondrijas. Taip mokslo pasaulyje atsirado teorija apie L-karnitino būtinumą riebalų deginimui žmogaus medžiagų apykaitoje.
1980m Revoliucija papildų gamyboje. L-karnitino išgavimas tampa galimas nebe iš mėsos. Tai sumažina jo savikainą ir sudaro galimybę jį naudoti kaip papildą.
1980m Olimpiada. Italijos ištvermės atletai švenčia savo pergales. Jie pirmieji pradėjo naudoti L-karnitiną savo rezultatams pagerinti.
1982m Pasaulio futbolo čempionate Italijos komanda buvo vienintelė naudojusi L-karnitiną.
1986m Šveicarijos kompanija LONZA atranda naują originalų būdą pagaminti L-karnitiną. Nuo to momento LONZA – kokybės sinonimas kalbant apie L-karnitiną. Gamybos metu susidaro organinė L forma, be neorganinės D formos. Kas išskiria šios firmos produkciją iš kitų.
1980m iki dabartinių dienų – atlikti tūkstančiai tyrimų su L-karnitinu. Nustatyti jo teigiami poveikiai Alzhaimerio, AIDS, širdies, raumenų, sepsio, cirozės ir kitų ligų gydymui.

Karntino gamyba organizme

Kaip jau minėjome, nedidelėmis dozėmis L-karnitinas gaminamas organizme – smegenyse, kepenyse, inkstuose. Tačiau tam reikalingos ypatingos sąlygos, reikalingas keleto medžiagų kokteilis. Štai jos: vitaminas C, vitaminas B3 (niacinas), vitaminas B6, vitaminas B12, folinė rūgštis, geležis, esminės amino rūgštys lizinas ir metioninas. Ir penki skirtingi fermentai reguliuojantys L-karnitino sintezę. Jei trūksta bent vieno iš šių elementų – L-karnitino gamyba nutrūksta.
 
Žmogaus kūne turi suirti 30g nuosavo proteino (trimetylyzino ir S-adenozyl-metionino) norint pasigaminti 1g L-karnitino. Šis proteinas imamas iš skeletinių raumenų. Šis faktas svarbus tiek atletams, tiek paprastiems žmonėms: jei naudosime L-karnitino papildus, išsaugosime amino rūgštis, mažiau proteino suirs, taigi paprasčiau pasakius – jus pasikelsite savo proteino sintezes lygį.
 
Endogeninio (nuosavo) L-karnitino gamyba galutinai susiformuoja apie 15 metus, ji labai mažai, arba praktiškai neegzistuoja kūdikių ir mažų vaikų organizme. Štai kodėl jiems būtina su motinos pienu gauti L-karnitino (ir kitos svarbios amino rūgšties Taurino), tačiau paskutini nėštumo trimestrą motinos organizme L-karnitino atsargos sumažėja iki minimumo. Todėl tiek nėsčiosiosms, tiek maitinančioms motinoms būtina naudoti po 1-2g L-karnitino per dieną.
 
Kaip geriausia naudoti L-karnitino papildus?
Buvo pastebėta, jog naudojant L-karnitiną mažesnėmis dozėmis (100-500mg) kelis kartus per dieną, pasiekiamas geresnis efektas nei naudoti didelę dozę iškarto. Tačiau jo nereikėtų naudoti vakare.
 
Atletai, naudojantys L-karnitiną prieš varžybas, turėtų žinoti jog jį išgerti reikia likus 2 valandoms iki startų. Kadangi moksliniais tyrimais (Rizza 1993) įrodyta, jog L-karnitino koncentracija didžiausia būna antrą ir ketvirtą valandą nuo jo išgėrimo (naudojant 2g vidutiniškai, o naudojant 7g labai padidėja).

Žmonės naudojantys L-karnitiną sveikatingumui ir riebalų deginimui turėtų žinoti, jog naudojant 1g (70kg žmogui) vadinamas “riebalų deginimo” efektas prasideda praėjus 120 dienų nuo L-karnitino naudojimo pradžios, o didžiausias efektas pasiekiamas po 8mėn. Naudojant po 2g (70kg žmogui) efektas prasideda po 28 dienų ir didžiausias efektas pasiekiamas po 6 mėn. Tik ilgalaikis ir nuoseklus peroralinio L-karnitino naudojimas garantuoja, kad jo koncentracija padidės ne tik kraujyje, bet ir ląstelėse (kas ir lems jo veikimą).

Moksliškai pagristos, efektyvios dozės:

  • Svorio metimas 30mg/kg (100kg žmogui 3g per dieną 6 mėnesius)
  • Aerobinis fizinis krūvis – 2-6g, 2 valandos iki krūvio.
  • Potencijos sutrikimai, mažas aktyvių spermatozoidų skaičius –  3g per dieną 3 mėnesius.
  • Nėštumas – 1-3g per dieną viso nėštumo metu.
  • Neišnešioti kūdikiai (priešlaikinis gimimas) – injekcijos į veną, apie dozę sprendžia gydytojas.
  • Maitinančios motinos – 1-2g per dieną visu maitinimo periodu.
  • Mokyklinio amžiaus vaikai (geresniam protiniam ir fiziniam išsivystymui) – 500mg-1g per dieną. Kursais po 1 mėn: 1 mėn gerti, 1 ne. Pakartoti 3 kartus metuose.
  • Vaikų augimo sutrikimai – Šveicarų ir Italų gydytojai savo pacientams duoda nuo 2 iki 5g per dieną. Kursas ne trumpiau nei 6 mėn.
  • Acidozė – duoti vaikui išgerti 1g skysto L-karnitino. Suaugusiajam 3-6g.
  • Senėjimui stabdyti pagyvenusiems žmonėms (tuo pačiu vykdoma širdies ligų profilaktika) – 1-2g per dieną, 3 dienas gerti – 1 negerti. Kursas 8 mėn. efektyviausiai veikia kombinuojant su Q10, magniu bei antioksidantų terapija.
  • AIDS – dozes nustato gydytojas pagal esamą padėtį.
  • Alzhaimerio liga – dozes nustato gydytojas pagal esamą padėtį.
  • Chroniško Nuovargio Sindromas – 2-3g per dieną. Kursas 6 mėn.
  • Dializė – kadangi L-karnitinas “išplaunamas” dializės metu – jo naudojimas būtinas.
  • Kepenų ligos – profilaktikai 1-2g per dieną. Terapija – 3-6g per dieną.
  • Imuniteto kritimas – 1-2g per dieną.
  • Mažakraujystė – 1-2g per dieną, kartu su kitais produktais (pagal anemijos tipą)
  • Širdies ligų profilaktika bei gydymas- pastebėta, jog naudojant po 1-5g L-karnitino, ligos eiga sušvelnėja, reikia mažiau vaistų.

Ar L-Karnitinas toksiškas?

Ne. Kadangi organizmas pats savaime turi L-karnitino atsargų, išgėrus net 25g toksiškumo nepastebima.

Ar L-karnitinas turi pašalinių poveikių?

Kartais, žmonėms geriantiems ypatingai dideles dozes (7-8g) pastebimas dirglumas, hyperaktyvumas bei diarėja. Visi simptomai išnyksta per kelias valandas, kai žmogus sumažina dozę.

Apibendrinimui:

  • L-karnitinas yra į vitaminus ir amino rūgštis panaši substancija.
  • L-karnitinas nėra vaistas, tai maisto papildas.
  • L-karnitinas neturi toksinių efektų ir moksliškai žinomo neigiamo poveikio.
  • L-karnitinas padeda išlaikyti gerą sveikatą visais gyvenimo periodais.
  • L-karnitino deficitas nepastebimas – tačiau pasekmės baisios.
  • Labai daug žmonių net įtardami, jog jiems trūksta L-karnitino, nesiryžta jo papildomai naudoti.
  • L-karnitinas Lietuvoje buvo skiriamas tik sovietiniu laikmečiu (vitaminas Bt), šiuo metu retas gydytojas skiria jį kaip papildomą gydymo priemonę.
  • L-karnitinas – pagrindinė medžiaga transportuojant ilgosios grandinės riebiasias rūgštis į mitochondriją, kur jos sudeginamos kaip energija. Be jo šio proceso nebūtų.
  • L-karnitinas padeda detoksikuoti lasteles, gerina medžiagų apykaitą.
  • L-karnitinas padeda apsaugoti lastelės membranas nuo rūgščių pažeidimo.
  • L-karnitinas gerina baltymų sintezę
  • Sporte L-karnitinas padeda mažinti širdies susitraukimų dažnį.
  • L-karnitinas apsaugo nuo širdies hipertrofijos ir metabolinio streso.
  • L-karnitinas mažina amoniako ir šlapalo koncentracija kraujyje – apsaugomos visos organizmo sistemos.
  • Geriausias L-karnitinas – LONZA (Šveicarija), jį perkasi ir pilsto vedančiosios papildų kompanijos. Maistas Sportui parduotuvėse prašykite
Teiginių literatūra:

1. Walter Lubeck L-Carnitine 2002
2. Steiber A, Kerner J, Hoppel C (2004). “Carnitine: a nutritional, biosynthetic, and functional perspective”. Mol. Aspects Med.
3.  A. J. Liedtke, S. H. Nellis, L. F. Whitesell and C. Q. Mahar (1982). “Metabolic and mechanical effects using L- and D-carnitine in working swine hearts”. Heart and Circulatory Physiology
4.  “L-Carnitine”. Retrieved on 2007-06-01.
5.  Olpin S (2005). “Fatty acid oxidation defects as a cause of neuromyopathic disease in infants and adults”. Clin. Lab.
6. Geltrude Mingrone, Aldo V. Greco, Esmeralda Capristo, Giuseppe Benedetti, Annalisa Giancaterini, Andrea De Gaetano, and Giovanni Gasbarrini (1999). “L-Carnitine Improves Glucose Disposal in Type 2 Diabetic Patients”. Journal of the American College of Nutrition
7.  Linus Pauling Institute at Oregon State University
8. http://www.encyclopedia.com/doc/1G1-131086133.html
9.  “NHPD Monthly Communique, Vol. 1, Issue 1, September 2005”. Retrieved on 2007-06-01.
10. “University of Maryland Medical Centre, April 2002”. Retrieved on 2008-05-20.
11. Nozaki S, Tanaka M, Mizuno K, Ataka S, Mizuma H, Tahara T, Sugino T, Shirai T, Eguchi A, Okuyama K, Yoshida K, Kajimoto Y, Kuratsune H, Kajimoto O, Watanabe Y.
Mental and physical fatigue-related biochemical alterations.
Nutrition. 2008 Sep 30. [Epub ahead of print]
PMID: 18834718 [PubMed – as supplied by publisher]
12. Sahlin K, Harris RC.
Control of lipid oxidation during exercise: role of energy state and mitochondrial factors.
Acta Physiol (Oxf). 2008 Jul 9. [Epub ahead of print]
PMID: 18557841 [PubMed – as supplied by publisher]
13. Parthimos T, Schulpis KH, Angelogianni P, Tsopanakis C, Parthimos N, Tsakiris S.
The in vivo and in vitro effects of L-carnitine supplementation on the erythrocyte membrane acetylcholinesterase, Na+, K+-ATPase and Mg2+-ATPase activities in basketball players.
Clin Chem Lab Med. 2008;46(1):137-42.
PMID: 18194084 [PubMed – indexed for MEDLINE]
 
A. Atraškevičius
 
Parašykite komentarą
Pirkinių krepšelis Uždaryti