Lauko tenisas

Tenisas – sparčiai populiarėjanti sporto šaka Lietuvoje bei pritraukianti vis daugiau šios sporto šakos entuziastų į teniso kortus. Visiškai nesvarbu, ar jūs ruošiatės US Open ar vietiniam klubo čempionatui, teniso sporto šakai yra būdingi tam tikri specifiniai bruožai:

  • Tai yra aukšto intensyvumo sportas, kurio metu yra atliekama daug trumpų ir staigių veiksmų. Dauguma lošiamų taškų trunka mažiau nei 10 sekundžių.
  • Tenisas taip pat yra daug ištvermės reikalaujantis sportas, kuriame tenka vos 25 sekundės poilsio tarp lošiamų taškų ir tik apie 90 sekundžių poilsio tarp geimų.
  • Dėl daugybės stabdymų bei įsibėgėjimų didelės apkrovos tenka sąnariams.

Atsižvelgę į šiai sporto šakai būdingus bruožus, pabandysime atkreipti dėmesį į tenisui keliamus mitybos reikalavimus bei tinkamiausius maisto papildus.

Bendrieji mitybos principai

Neintensyviai žaisdami tenisą jūs sudeginate nuo 5 iki 11 kalorijų per minutę, tuo tarpu, intensyvaus žaidimo metu teniso žaidėjai sudegina nuo 6,4 iki 14,4 kalorijų per minutę. Turite atsižvelgti į suvartojamų kalorijų šaltinį, nes nėra tas pats kokiu būdu jūs surinksite šias kalorijas.

Angliavandeniai yra pirminis energijos šaltinis. Jei treniruojatės profesionaliai, 6 kg jūsų kūno svoriui turi tekti nuo 7 iki 10 gramų angliavandenių per dieną. Tinkamai aprūpindami organizmą angliavandeniais jūs žymiai kokybiškiau pasiruošite treniruotei ar varžyboms nei valgydami sumuštinius su dešra. Geri angliavandenių šaltiniai yra: makaronai, įvairios grūdų duonos, košės, vaisiai, daržovės.

Angliavandeniai yra žymiai geresni ir greitesni energijos šaltiniai nei riebalai, tačiau nereikėtų iš savo mitybos raciono visiškai išbraukti ir riebalų. Tiesiog derėtų pasirinkti kokybiškus riebalų šaltinius, tokius kaip: rapsų ar alyvuogių aliejus bei riešutus.

Teniso žaidėjai turi suvartoti nuo 1,2 iki 1,7 gramų baltymų vienam kūno kilogramui per dieną. Didesnis baltymų vartojimas neprisidės prie kokybiškesnio rezultato. Geri bei kokybiški baltymų šaltiniai yra: žuvis, vištiena, kalakutiena, jautiena, neriebūs pieno produktai, kiaušiniai, riešutai ir sojos produktai.

Papildai sporto šakai

Baziniai papildai

PRIEŠ

Prieš ruošiantis treniruotei ar varžyboms, svarbu yra papildyti organizmo atsargas skysčiais bei energija, kurių jums prireiks mačo metu. Rekomenduotina valgyti ne anksčiau kaip 2 - 3 valandas iki fizinio krūvio. Paskutinis valgis prieš treniruotę ar varžybas turėtų būti iš angliavandenių sudaryti produktai (ryžiai, košės, makaronai). Norėdami būti tikri, kad esate tinkamai pasiruošęs mačui, likus 1 val iki varžybų pradžios, turėtumėte suvartoti 100 gramų angliavandenių bei suvartoti papildomus 50 gramų angliavandenių per 2 žaidimo valandas.

Siūlomas sprendimas, likus 1 val. iki varžybų pradžios: 500 ml ISOdrinx gėrimas (vienoje porcijoje 32 g angliavandenių) + 1 bananas (30 g angliavandenių) + Power Bike Bar (viename batonėlyje ~ 30 g angliavandenių).

Raumenų traukulių prevencijai rekomenduojama vartoti Anticramp papildą.

PER

Prakaituodami mes netenkame skysčių ir mineralų. Laiku nepapildžius atsargų, mūsų darbingumas ima mažėti, mes jaučiamės pavargę, lėtėja reakcija ir tampame mažiau koordinuoti. Todėl treniruotės ar varžybų metu yra būtina papildyti skysčių atsargas.

Siūlomi gėrimai:
ISOdrinx Ready Drink - tai yra jau paruoštas izotoninis gėrimas patogioje gertuvėje. Šis gėrimas padeda atgauti skysčius, mineralus, vitaminus ir energiją, sunaudotą fizinio krūvio metu, ypač tinkamas karštomis vasaros dienomis.
ISOdrinx - tai tas pats gėrimas, tik didesnėje pakuotėje ir miltelių pavidale.
UniSport - visi reikiami mineralai, vitaminai ir angliavandeniai, reikalingi fizinio krūvio metu.

Energijai:
CarboSnack - energetinis, gelis, skirtas greitam energijos papildymui treniruočių ar varžybų metu. Rekomenduotinas vartoti kriziniais laikotarpiais.
Vitargo Gel - tai vitargo angliavandeniai želė formoje, kuriuose įdėti papildomi 50 mg kofeino. Rekomenduojama vartoti antroje mačo pusėje.

Stimuliacija:
Jei mačas trunka labai ilgai arba žaidžiate turnyre ir jūsų greitai laukia kitas susitikimas, papildomai organizmo stimuliacijai galite išmėginti Compress Brutus. Tai yra unikalus energijos stimuliatorius, kuris maksimaliai stimuliuoja jūsų organizmą ir tuo pačiu apsaugo raumenis nuo nykimo.

Mėšlungis:
Jei mačo metu pradeda traukti raumenis, suvartokite MagnesLife. Tai yra specialus mineralų ir vitaminų mišinys, skystoje formoje, skirtas raumenų traukulių prevencijai bei padeda iš raumenų pašalinti pieno rūgštį.

PO

Jei žaidžiate turnyre ir greitai jūsų laukia kitas mačas, labai svarbu kuo greičiau atstatyti prarastus skysčius, mineralus ir angliavandenius. Šiuo atveju geriausia būtų vartoti specialius atstatomuosius sportinius gėrimus, kuriuose yra reikiamas santykis reikalingų medžiagų. Siūlomas produktas - Regener. Šiame gėrime yra ne tik tai mineralų, vitaminų ir angliavandenių kompleksas, atstatantis prarastą energiją, bet ir amino rūgštys, pagreitinančios raumenų atsistatymą.

PAPILDOMI

Vitaminų ir mineralų papildymui rekomenduojami Daily Caps vitaminai - tai aukščiausios kokybės natūralių multivitaminų ir mineralų kompleksas, kurio visi komponentai gaunami natūraliu ir biologiniu būdu.

Teniso šakoje dėl didelių perkrovų raumenims, raiščiams ir sąnariams reikėtų vartoti prevencines priemones, apsaugančias jungiamuosius audinius (sąnarius, kremzles, sausgysles, raiščius). Rekomenduotinas produktas Flexit Drink.

BCAA aminorūgštys yra laikomomis vienomis iš naudingiausių ir veiksmingiausių maisto papildų sportininkams, siekiantiems sustiprinti raumenų apsaugą ir atsistatymą. Patartina vartoti kartu su angliavandenių turinčiu gėrimu (pvz.: Isodrinx arba Unisport) prieš ir po treniruotės. Rekomenduotinas produktas BCAA 2000.

Kadangi tenisui yra būdingi trumpi, staigūs ir pasikartojantys veiksmai, todėl pravartu būtų vartoti papildomas kreatino dozes. Kreatinas taip pat gali padėti greičiau atsistatyti po fizinių krūvių. Teniso žaidėjams rekomenduojama vartoti po 3 - 5 gramus kreatino. Siūlomas produktas Creatine Monohydrate Premium. Tačiau prieš vartodami kreatiną turite atminti, kad šis maisto papildas neprisideda prie ištvermės didinimo, jį vartodami taip pat galite priaugti svorio, be to, vartodami kreatiną nepamirškite dienos bėgyje išgerti pakankamą kiekį vandens.