Futbolas

Futbolas – sporto karalius, įgaunantis vis didesnį pagreitį Lietuvoje. Ši sporto šaka yra patraukli tuo, kad norint ja užsiiminėti, nereikia ypatingo pasiruošimo ar investicijų. Tai gali būti tiesiog puiki laisvalaikio praleidimo forma draugų kompanijoje. Nesvarbu, ar futbolu užsiiminėjate profesionaliai, ar mėgėjiškai, jai yra būdingi greiti įsibėgėjimai ir stabdymai, reikalinga didelė ištvermė ir koncentracija. Atsižvelgdami į šiai sporto šakai būdingus bruožus bei konsultuodamiesi su buvusiu Panevėžio „Ekrano“ bei dabartiniu Pakruojo „Kruojos“ gydytoju Arūnu Balčiūnu, pabandėme sugrupuoti tinkamiausius maisto papildus futbolo sporto šakai: prieš fizinį krūvį, varžybų ar treniruočių metu bei atsistatymo periode. Taip pat išskyrėme papildomą skiltį, į kurią įtraukėme aktualiausius produktus, kurie būtų tinkami vartoti viso sezono metu.

Visi siūlomi papildai yra baziniai, tad tiek juos pačius galima keisti kitais, panašios sudėties, papildais, tiek prie jų galima prijungti dar daugybę kitų papildų, sudarant efektyvias jų grandines. Kadangi kiekvienas asmuo yra kitoks (skirtinga mityba, treniruotės, genai, poilsis, atsistatymas ir t.t.), tad dėl individualių kompleksų kreipkitės į Maistas Sportui konsultantus.

Papildai sporto šakai

Baziniai papildai

PRIEŠ

Likus 2-3 valandoms iki varžybų ar treniruočių pradžios, turėtumėte papildyti savo organizmo atsargas angliavandeniais (pvz.: košės ar makaronai). Jei iki rungtynių pradžios dar jaučiatės alkani, galite suvalgyti bananą arba Power Bike Bar batonėlį, tokiu būdu ne tik neapsunkinsite virškinimo, bet ir gausite reikiamos energijos bei maistinių medžiagų.

2 valandas iki varžybų pradėkite pildyti skysčių atsargas. Rekomenduotinas gėrimas ISOdrinx, kuriame yra visi reikiami mineralai, vitaminai ir angliavandeniai, reikalingi fizinio krūvio metu. Paskutinę dozę gerti 30 minučių iki varžybų pradžios.

Raumenų traukulių prevencijai galima vartoti specialų mineralų ir vitaminų mišinį Anticramp.

PER

Pertraukos metu, prieš prasidedant antram kėliniui, yra rekomenduojama suvartoti CarboSnack – tai greitieji angliavandeniai želė formoje, rekomenduotini kriziniu laikotarpiu varžybų metu.
Taip pat galima vartoti specialius angliavandenius želė formoje, kurie veikia ilgesnį laiko tarpą – EnduroSnack. Juos galima vartoti pertraukos metu ar prieš prasidedant varžyboms.

PO

Regener – angliavandenių, vitaminų, mineralų ir amino rūgščių formulė, skirta po fizinio krūvio išsekusiam organizmui atstatyti.

Kitas puikus sprendimas, atsistatymo periode, būtų Enduro Gainer – reikiamą angliavandenių ir baltymų santykį turintis produktas, norintiems atkurti raumenų masę po traumų ar fizinio išsekimo. Rekomenduotina vartoti po treniruotės ar varžybų.

PAPILDOMI

Toliau pateiksime papildomus papildus, kurie optimizuoja organizmo veiklą ir atsigavimą esant pastoviems fiziniams krūviams.

1. Multi Pro - tai profesionalaus lygio multivitaminų ir mineralų formulė. Vienas pakelis - vienas sprendimas ir nereikia daugiau galvoti apie jokius kitus vitaminus.

2. Inosine 500 ar Inosine - inozino papildai padidina deguonies patekimą į raumens audinį, o tai nulemia efektyvesnį raumenų darbą ir aukštesnę treniruočių kokybę. Inozinas taip pat gali padėti pernešti deguonį, nepadidėjus kvėpavimo intensyvumui.

3. Futbolo žaidėjams didelės apkrovos tenka sąnariams. Flexit Drink - prevencinė ir regeneracinė sistema jungiamiesiems audiniams (sąnariams, kremzlėms, sausgyslėms, raiščiams) ir kaulams.

4. BCAA amino rūgštys - esminės amino rūgštys, kurių žmogaus organizmas nepasigamina pats. Šios amino rūgštys saugo raumenis nuo irimo, pagreitina raumenų atsistatymą po fizinio krūvio bei padidina raumenų jėgą. Enduro BCAA sudėtyje yra ir L-alanino bei L-karnozino, kurie mažina organizmo rūgštingumą (mažina laktato kiekį organizme).

5. Tribulus Terrestris Turbo - tai natūralus testosterono lygio stimuliatorius, efektyviai pakeliantis organizmo tonusą bei energiją. Rekomenduojamas vartojimo ciklas: 1 mėnesį - 1 kapsulė, 2 mėn. – 2 kapsulės, 3 mėn. – 3 kapsulės. Po to daryti pertrauką.

6. Vitaminas C yra įtrauktas į daugelį multivitaminų kompleksų ir sportinių gėrimų, tačiau futbolo žaidėjai turėtų vartoti papildomas vitamino C dozes. Kodėl? Todėl, kad:

  • Futbolo žaidėjai patiria ne tik didelius fizinius krūvius, bet ir pasibaigus varžyboms eina vėlai miegoti, poilsio ir miego ritmas sutrinka - silpsta imuninė sistema. Jai palaikyti yra reikalingos papildomos vitamino C dozės.
  • Varžyboms vykstant aukštoje temperatūroje, jūs prarandate labai daug skysčių. Vitaminas C yra tirpus vandenyje, todėl kartu su prakaitu jūs prarandate ir vitaminą C.

Rekomenduojamas produktas Vitamin C Formula. Jei futbolą žaidžiate profesionaliai, patartina vartoti 500 mg vitamino C tris kartus per dieną (tuo atveju, jei nevartojate Multi Pro vitaminų komplekso), vieną iš jų - 30 minučių prieš treniruotę.

7. Daug treniruojantis mums yra reikalingas poilsis, o geresnio poilsio už miegą nėra. ZMA - tai patentuotas cinko, magnio ir vitamino B6 mišinys, greitinantis atsistatymą bei gerinantis miego kokybę. Klinikiniais tyrimais (su futbolo žaidėjais) buvo įrodyta, kad ZMA ženkliai padidinti testosterono lygį bei raumenų jėgą.