Dviračiai

Turbūt daugelis sutiks, jog dviračių sportas yra viena sunkiausių ištvermės sporto šakų, kurioje labai svarbų vaidmenį atlieka mityba. Pabandysime pateikti esminę informaciją, kurios pagalba galėsite planuoti, kada ir ką valgyti prieš varžybas ar treniruotę, jų metu bei pasibaigus fiziniam krūviui.

Visi siūlomi papildai yra baziniai, tad tiek juos pačius galima keisti kitais, panašios sudėties, papildais, tiek prie jų galima prijungti dar daugybę kitų papildų, sudarant efektyvias jų grandines. Kadangi kiekvienas asmuo yra kitoks (skirtinga mityba, treniruotės, genai, poilsis, atsistatymas ir t.t.), tad dėl individualių kompleksų kreipkitės į Maistas Sportui konsultantus.

Papildai sporto šakai

Baziniai papildai

PRIEŠ

Per varžybas ar labai intensyvios treniruotės metu, per vieną valandą, vidutinio sudėjimo vyras gali sudeginti iki 1400 kalorijų, o moteris - iki 1200 kalorijų. Tuo tarpu, ilgai trunkančiuose kalnų etapuose dviratininkai, per visą varžybų dieną, sudegina net 10 000 kalorijų!

7 kartus Tour de France čempionas Lance‘as Armstrong‘as mitybai skirdavo ypatingą dėmesį ir likus paskutinėms savaitėms iki varžybų savo suvartojimų kalorijų kiekį padidindavo iki 6000 kalorijų per dieną. 60% ar net 70% jo suvartojamų kalorijų kiekio sudarydavo angliavandeniai. Todėl, akivaizdu, jog tinkamai angliavandenių užkrovai turite skirti ypatingą dėmesį.

Varžybų dieną rekomenduotina pavalgyti 3 - 4 valandas iki starto. Puikiai tiks kompleksiniai angliavandeniai: makaronai, grūdai, ryžiai, rupi duona, medus. Jei jūsų laukia ilgas važiavimas (4 - 6 valandos), jums praverstų suvalgyti ir nedidelį kiekį baltymų, pvz.: kiaušiniai (jokiu būdu ne mėsa).

Jei pavalgius, iki varžybų starto dar jaučiatės išalkę, patartina pasirinkti tokius užkandžius kaip bananai ar specialūs batonėliai (pvz.: Power Bike Bar) bei gerti kaloringus ir daug angliavandenių turinčius gėrimus.

Galite išbandyti specialius sportinius gėrimus, kurie buvo kurti ne tik tam, jog aprūpintų organizmą reikiamu angliavandenių kiekiu prieš fizinį krūvį, bet ir laipsniškai tiektų energiją fizinio krūvio metu. Mes jums siūlome specialiai tam skirtus produktus:

PER

Varžybų ir treniruočių metu reikia stengtis laikytis dviejų pagrindinių, bet nepaprastai įgyvendinamų, taisyklių:

  • maksimalizuoti angliavandenių suvartojimą;
  • minimalizuoti skysčių netekimą.

Angliavandenių maksimalizavimas

Moteris, dviratininkė, sverianti apie 55 kg, varžybų metu turėtų stengtis per valandą suvartoti tiek gramų angliavandenių, kiek sveria ji pati. Vadinasi, jei jūs važiuojate dvi valandas, jums prireiks 110 gramų angliavandenių.

Energetinės želės ypač tinkamos, norint greitai ir lengvai pasisavinti angliavandenius:

2008 metais Glazgo (Glazgow) universitete atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad daugiadienių varžybų metu dviratininkai, kurie vartojo gėrimus, sudarytus iš baltymų ir angliavandenių buvo 10% greitesni nei tie, kurie vartojo tik iš angliavandenių sudarytus gėrimus.

Peršasi išvada, kad intensyvaus ir ilgai trunkančio krūvio metu dviratininkams nederėtų pamiršti ir baltyminio maisto. Šiuo atveju nepakeičiami galėtų būti specialūs batonėliai, kurie turi reikiamą angliavandenių ir baltymų santykį:

Skysčių netekimo minimalizavimas

Dviračių lenktynėms, vykstant karštomis sąlygomis, per valandą jūs galite netekti iki 1,5 litrų skysčių! Jų neatstačius, greitai krenta organizmo darbingumo savybės. “Maistas Sportui” jums gali pasiūlyti gana platų spektrą sportinių gėrimų asortimentą. Kokį produktą jūs pasirinksite, priklauso tik tai nuo jūsų. Pabandysime trumpai juos apžvelgti ir tokiu būdu padėti jums išsirinkti.

Vitargo® angliavandenių energiniai gėrimai.

Vitargo - tai patentuota unikali angliavandenių formulė, specialiai kurta elitiniams atletams, kuri ypač efektyviai papildo raumens energijos atsargas. Vitargo® yra žymiai sunkesni angliavandeniai nei esantys eiliniuose sporto gėrimuose, kurie patenka į žarnyną.

Izotoniniai ir hipotoniniai energiniai gėrimai.

Izotoniniai gėrimai susideda iš apytikriai tokios pačios koncentracijos elementarių dalelių, kaip ir mūsų organizmo skysčiai. Jie dažniausiai vartojami ilgai trunkančio fizinio krūvio metu, kai reikia ne tik atstatyti prarastų skysčių kiekį, bet ir palaikyti darbingumą. Hipotoniniai gėrimai. Jų sudėtyje mikrodalelių koncentracija mažesnė nei kraujyje. Šiuos gėrimus patartina vartoti, jei reikia kuo skubiau atstatyti esančių organizme skysčių kiekį.

Kiti rekomenduotini sportiniai gėrimai, puikiai tiksiantys fizinio krūvio metu:
Carbo Plus (100% iš grūdų gauti angliavandeniai be jokių priedų)

  • SuperCarb Fast (greitieji angliavandeniai)
  • SuperCarb Slow (lėtieji angliavandeniai, rekomenduotini ilgai trunkančio fizinio krūvio metu)

Galutinėje varžybų fazėje, kai yra reikalinga papildoma energija, siūlome išbandyti šiuos energetikus, kurių patogi pakuotė neužims daug vietos jūsų marškinėlių kišenėse:

Raumenų mėšlungio prevencijai, varžybų metu, rekomenduojama suavrtoti MagnesLife papildą.

PO (atsistatymo periodas)

Visi žinome, kad po fizinio krūvio yra svarbu greitai atgauti jėgas. Tačiau kokiu būdu ir kaip efektyviausiai tai reikėtų padaryti? Pabandysime atsakyti į šiuos klausimus.

Daugelyje mokslinių straipsnių yra priimta atsistatymo periodą skirstyti į tris periodus:

  • pirmos 15 minučių: skysčių papildymas;
  • nuo 15 minučių iki 30 minučių: greitieji angliavandeniai ir baltymai (4:1);
  • nuo 30 minučių iki 2 valandų: lėtieji angliavandeniai, baltymai, vitaminai ir mineralinės medžiagos.

Pirmos 15 minučių: skysčių papildymas

Pirmos 15 minučių po varžybų turėtų būti skirtos skysčių atstatymui, todėl, besidalindami varžybų įspūdžiais, nepamirškite gerti. Kuo greičiau pradėsite atstatinėti skysčių atsargas, tuo greičiau atgausite jėgas. Greičiausiai, jūs gaivinsitės po varžybų likusio sportinio gėrimo atsargomis, tačiau, jei turite galimybę pasigaminti specialų, atsistatymui skirtą gėrimą, galite išbandyti:

Šie sportiniai gėrimai buvo kurti tam, jog būtų galima efektykviai ir greitai atkurti prarastas medžiagas.

Nuo 15 minučių iki 30 minučių: greitieji angliavandeniai ir baltymai (4:1)

Atstačius skysčių atsargas, reikėtų pradėti atnaujinti energijos šaltinius. Tai kur kas lengviau padaryti, jei po treniruotės jūsų laukia namų šaldytuvas. Tačiau jei esate varžybose, nėra paprasta greitai ir efektyviai atkurti energijos šaltinius. Tokiu atveju automobilyje būtų pravartu su savimi turėti vaisių (pvz.: bananai) arba “greitųjų” angliavandenių (pvz.: šokoladas).

Neapsiribokite vien tik angliavandeniais. Pasirinkite užkandžius, kurių baltymų ir angliavandenių santykis būtų 1:4. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad būtent toks baltymų ir angliavandenių santykis užtikrina efektyvų atsistatymą po intensyvus fizinio krūvio, tam gali padėti batonėliai:

Nuo 30 minučių iki 2 valandų: lėtieji angliavandeniai, baltymai, vitaminai ir mineralinės medžiagos

Kai grįžote į namus ar viešbutį, palindote po dušu – laikas sėsti prie stalo. Labai svarbu, kad jūs tinkamai pavalgytumėte po sunkios treniruotės ar varžybų. Jūsų lėkštėje turėtų būti “lėtieji” angliavandeniai, tokie kaip grikiai, makaronai, ryžiai ar įvairios kruopos. Kitas svarbus atstatomasis šaltinis yra liesi baltymų šaltiniai, kurie yra reikalingi, norint atstatyti pažeistus raumenis. Liesų baltymų šaltiniai galėtų būti: vištiena ar kalakutiena, jei nevalgote mėsos, puikiai tiks ir tunas ar kitos jūros gėrybės.

Ant jūsų stalo turėtų būti gausu vaisių ir daržovių, tam, kad jūsų organizmas būtų papildytas antioksidantais, tokiais kaip A, C, E, cinku, seleniu ar omega 3. Puikiai tiks ir žalia arbata, kuri turi didelį kiekį antioksidantų. Antioksidantai padės apsaugoti jūsų raumenų ląsteles, o raumenys išsaugos daugiau jėgų.

Kaip to įrodymą, galime paminėti Birmingemo (Birmingham) universitete atlikto tyrimo pavyzdį, kuriuo metu dviratininkai treniruotėje važiavo 60 minučių. Vienai dviratininkų grupei po fizinio krūvio buvo suduota 500 mg vitamino C, kitai dviratininkų grupelei – nebuvo. Rezultatai parodė, kad po 24 valandų dviratininkų grupei, kuri po krūvio vartojo vitaminą C, atsistatė 10% daugiau raumenų jėgos, negu kitai kontrolinei grupei, nevartojusiai vitamino C. Galime rekomenduoti daug antioksidantų turintį produktą - Antioxidant Strong.

PAPILDOMI

Jei laikotės visų šių principų, tačiau vis tiek jaučiatės neatsistatę ir pavargę, pravartu būtų papildomai naudoti vitaminų ir mineralų formules:

 

Toliau apžvelgsime keletą medžiagų, kurių trūkstant, silpsta mūsų organizmo imuninė sistema ir trumpėja atsistatymo laikas.

BCAA amino rūgštys – esminės amino rūgštys, kurių žmogaus organizmas nepasigamina pats. Šios amino rūgštys saugo raumenis nuo irimo, pagreitina raumenų atsistatymą po fizinio krūvio bei padidina jų jėgą. Rekomenduojami produktai:

Glutaminas - gausiausia amino rūgštis, kuri randama kraujyje ir skeleto raumenyse. Jos trūkstant atsiranda nuovargis ir mūsų organizmas pasidaro imlus infekcijoms. Rekomenduojamas produktas: L-Glutamine Premium.

Magnis - stiprina kaulus ir nervų sistemą. Magnio netenkama aktyviai sportuojant su prakaitu. Dėl to gali pradėti traukti mėšlungis, sutrikti širdies veikla. Rekomenduojami produktai:

Omega 3 riebalų rūgštys, vadinamos nepakeičiamomis, nes žmogaus organizmas jų pats negali pasigaminti. Todėl, riebalų rūgščių omega-3 būtina gauti su maistu, kurios yra itin svarbios normaliai širdies veiklai. Rekomenduojami produktai:

Mes apžvelgėme tik tai dalį maistinių medžiagų, individualią ir išsamesnę konsultaciją jūs galite gauti Maistas Sportui parduotuvėse.