Jėgos sportas

Terminas „Jėgos sportas“ apima labai daug sričių nuo sunkiosios atletikos iki kultūrizmo, tad ir patys papildai kiekvienai konkrečiai šakai gali kažkiek skirtis. Taigi, straipsnyje pasistengsime apžvelgti bazinius papildus ir jų paskirtį. Tačiau, turite suprasti, kad tiek pačius papildus galima keisti kitais, panašios sudėties, papildais, tiek prie jų galima prijungti dar daugybę kitų papildų, sudarant efektyvias jų grandines, tinkančias būtent jums. Kadangi kiekvienas asmuo yra kitoks (skirtinga mityba, treniruotės, genai, poilsis, atsistatymas ir t.t.), tad dėl individualių kompleksų kreipkitės į Maistas Sportui konsultantus.

Kaip visi suprantate, esminį vaidmenį jėgos sporte vaidina mityba, nes būtent kokybiški medžiagų šaltiniai ir suteiks jums energijos treniruotei bei duos statybinių medžiagų atsigavimui. Be geros mitybos, tiek jėgos, tiek raumeninės masės auginimo procesai bus smarkiai apriboti. Papildai yra skirti papildymui ir tam tikrų mitybos ar gyvenimo būdo spragų kompensavimui, tačiau jie negali pakeisti visos mitybos. Taigi, turėkite galvoje, kad maksimalia papildų naudą pajusite tik tada, kai jie bus suderinti su teisinga treniruočių programa ir gera mityba.

Papildai sporto šakai

Baziniai papildai

PRIEŠ

Pirma, kad turėti pakankamai energijos sunkiai treniruotei atlikti, jūsų „kuro bakas“ turi būt papildas angliavandeniais (išimtimi gali būti treniruotės, kurių metu siekiate ryškinti raumenų masę, tada angliavandeniai gali būt apriboti). Jei nėra laiko pavalgyti likus 1-2 val. iki treniruotės, tada čia gali pasitarnauti kaloringi papildai, suteiksiantys reikalingas medžiagas. Taip pat jie rekomenduojami ir tada, kai gan greitai po valgio turite treniruotis, o kadangi maistas ilgai virškinasi, tai trukdo daryti intensyvią treniruotę, tuo tarpu maistingas kokteilis savinasi daug greičiau ir be papildomo užsilaikymo skrandyje. Rekomenduotini papildai:

Be standartinių maistinių medžiagų, jėgos sporte dažnai naudojami prieštreniruotiniai stimuliantai, kurių pagalba galite treniruotis smarkiau ir ilgiau. Priklausomai nuo jums reikalingų medžiagų ir papoldo stiprumo rekomenduojame rinktis iš šių produktų:

Intensyvių treniruočių metu, ypač mažėjant raumenų energijai (glikogenui), gali prasidėti raumens katabolizmo procesai. Kad to nevyktų, raumenų apsaugai, prieš treniruotę galima vartoti aminorūgščių kompleksus ar esmines BCAA aminorūgštis:

PER

Ką vartoti pačios treniruotės ar jėgos varžybų metu, pagrinde priklauso nuo sporto šakos pobūdžio. Jei tai intensyvios, daug jėgos ir ištvermės (kaip CrossFit) reikalaujanti veikla, tada eigoje galima papildyti energijos atsargas su gėrimais (Isodrinx, Isotec) ar energiniais geliais (Carbosnack ar Endurosnack). Jei reikia ir stimuliuojančio efekto (ypač galutinei varžybų fazei), tada tinka:

Jei tai įprasta treniruotė su svoriais, tai pakanka raumenų apsaugai ir greitesniam atsigavimui užtikrinti suvartoti porcija aminorūgščių:

PO

Po treniruotės, greitesniam glikogeno ir raumenų atsistatymui, rekomenduojami angliavandenių ir baltymų mišiniai:

Jei angliavandenių papildomai vartoti nereikia (jų pakankamai surenkama su maistu ar vyksta angliavandenių mažinimo fazė, kaip pvz.: kultūrizme ryškinant kūną), tada galima orientuotis į baltymų papildus:

PAPILDOMI

Raumenų statybai labai svarbu surinkti reikiamą baltymų kiekį. Jei jūsų mityboje gausu mėsos, paukštienos, jūros gėrybių, tada čia neturėtų kilti problemų. Tačiau, jei su maistu neįstengiate surinkti reikiamo baltymų kiekio, galite jį kompensuoti baltyminiais papildais, vartodami papildomą jų porciją ryte, dienos metu tarp valgių, ar vakare, prieš miegą.

Taip pat, dienos bėgyje, galima vartoti ir bendras aminorūgštis, kurios papildys su maistu surenkamą aminorūgščių balansą.

Jei baltymų atsargas papildyti reikia kelionėje, galite su savimi turėti patogų ir praktišką baltymų šaltinį – baltyminį batonėlį:

Tam, kad visas organizmas veiktų optimaliai, kūnui reikalingas visas spektras svarbiausių vitaminų ir mineralų. Jėgos sportui rekomenduotume stipresnius vitaminų ir mineralų kompleksus:

Tyrimais yra patvirtina, kad kreatinas didina fizinį pajėgumą atliekant labai intensyvius trumpalaikius fizinius pratimus. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 3 g kreatino. Rekomenduotini papildai:

Organizmo atsigavimo optimizavimui, ypač esant dideliems fiziniams krūviams, rekomenduojam papildomai vartoti glutamino papildus: