Straipsnio autorius: EGIDIJUS TUTKUS (Lietuvos Olimpinio Centro kineziterapeutas)
Sporte labai didelę reikšmę turi kūno masės korekciją – stabilizavimas tinkamame pasirengimo etape, jos padidinimas ar sumažinimas, siekiant konkrečių tikslų. Masės korekcija – tai ne tik tie, aiškiai matomi pasikeitimai, kuriuos fiksuoja svarstyklės, tačiau ir gilūs medžiagų apykaitos pasikeitimai.
Padidėjus kūno masei paprastai pagerėja ir jėgos-greitumo rodikliai. Masės padidėjimas kultūrizme, paprastai reiškia raumenų apimties ir reljefiškumo padidėjimą. Sunkiojoje atletikoje ir metimuose – jėgos padidėjimą, kuris leistu atlikti konkrečias užduotis (spaudimas, rovimas, metimas, svorio išlaikymas ir kt.)
Kūno masės sumažinimas sporte dažniausiai reikalingas sporto šakose, kur yra svorio kategorijos (dvikovos ir kt.), čia didesnis svoris reikštų, kad reikia turėti daugiau jėgos, greitumo ir ištvermės. Kai kurie, ypač dvikovinių sporto šakų sportininkai, labai ženkliai (neretai ir blogindami sveikatą) sugeba sumažinti kūno svorį.
Vadinasi katabolinių ir anabolinių procesų korekcija organizme vaidina svarbiausią vaidmenį. Tai fizinių krūvių dinamika, jų periodiškumas ir intensyvumas. Užsiėmimų skaičius per dieną treniruočių mikro-, mezo-, ir makro cikle. Atitinkamai skiriant pakankamai dėmesio mitybai ir medikamentiniam sportininkų palaikymui (be uždraustų TOK MK preparatų naudojimo arba biologiškai aktyvių medžiagų, kurios turi diuretinį poveikį, amfetaminų ir steroidinės struktūros anabolikų).
Dideli kūno masės kitimai pavojingi sveikatai. Tai būdinga visoms žmonių grupėms – sportininkams, buvusiems sportininkas, sporto veteranams, užsiiminėjantiems kūno kultūra, nesportuojantiems asmenims.
Kūno masės didinimas
Nedopinginiai metodai apima eilę sąlygų:
- Maistas turi būti didelio kaloringumo, pagrinde baltyminis.
- Maisto kiekis ir valgymo dažnumas turi viršyti įprastą organizmo fiziologinį poreikį maistui.
- Tinka vartoti didesnį pieno, sulčių, padidinto kaloringumo sportinių gėrimų kiekį.
- Kad kalorijų perteklius nesikauptų riebaliniuose depo būtinas papildomų fizinių pratimų kompleksas iš atsispaudimų, prisitraukimų, atsilenkimų, laisvaisiais svoriai. Amerikiečių autoriai mano, kad papildomi pratimai, o ne papildomas baltymas yra sėkmės garantas.
- Leidžiama vartoti medicininius preparatus, kurie padidina adaptaciją fiziniam krūviui, padeda atlikti kokybiškesnes jėgos-greitumo treniruotes, atsistatyti po intensyvių treniruočių, palaikyti imuninės sistemos funkciją, antioksidantai, kurie padeda stabilizuoti energetinio metabolizmo procesus.
- Nereikia forsuoti. Svorio didėjimas netūrėtų viršyti 1 kg prieaugio per savaitę.
Dopinginiai metodai. Kultūrizme sportininko masės, apimčių ir jėgos didinimui naudojami anaboliniai steroidai derinant su išreikšta baltymine dieta.
Olimpinėse sporto šakose anaboliniai steroidai naudojami įvertinant jų pasišalinimo iš organizmo dėsningumus, atliekami fizikiniai-cheminiai tyrimai arba jie naudojami „iš akies“. Anabolinių steroidų pasišalinimo iš organizmo laikas priklauso nuo daugelio faktorių:
- Preparato cheminė struktūra (į molekulę įterpiami kiti atomai, kurie padidina molekulinę masę – tuo sulėtindami šalinimą)
- Steroido ryšiai su organų-taikinių receptoriais
- Vaistinė forma (tabletės, kapsulės, tirpalai, žvakutės, lipdukai, aerozoliai ir kt.)
- Įvedimo būdas (per burną, per kvėpavimo takus, injekcijos į raumenis, po oda, su nešėjais ir kt.)
- Steroidų biotransformacijos galimybės
- Pašalinimo iš organizmo greitis laisvame ar darinių pavidale
„Liaudies priemonės“, kurias sportininkai naudoja siekdami pagreitinti steroidų pašalinimą iš organizmo yra – askorbo rūgštis (vitaminas C), citrina, sausas vynas ir kt., tačiau šios priemonės beveik niekada neatneša rezultatų.
Biologiškai aktyvios medžiagos, turinčios baltymų ir amino rūgščių ir skirto didinti kūno masei kartais savo sudėtyje turi anabolinių steroidų, tačiau ant produkto etiketės apie tai neįspėjama.
Kūno masės mažinimas
Nedopinginiai metodai. Svoris mažinamas dažniausiai tose sporto šakose kur yra gradacija pagal svorį (kategorijos), tai boksas, imtynės, sunkioji atletika, taip pat gimnastika, dailusis čiuožimas ir kt. Sumažinus svorį prieš varžybas (dažniausiai prarandamo vandens sąskaita) sportininkas pakliūna į mažesnio svorio kategoriją, kur jis yra stipresnis ir ištvermingesnis už savo varžovus. Sporto medicinoje, siekiant pašalinti vandenį naudojamas vandens išgarinimas pirtyje (labiausiai nekenkia), taip pat naudojamos bedruskės dietos.
Pirmuoju atveju vandens praradimo efektas sustiprinamas naudojant medų – išoriškai ir į vidų – tai padeda įveikti histo-hemologinius barjerus ir prisideda išskiriant didelius skysčių kiekius (kartais iki nualpimo būsenos) ir didelius kiekius elektrolitų (ypač kalio-tai gali sukelti širdies elektrinių procesų sutrikimus). Kalio nuostolisu derėtų kompensuoti maisto produktais (razinos, bulvės su lupenom).
Bedruskės dietos padeda sumažinti kūno masę, tačiau sporte nenaudojamos, kadangi mažina darbingumą, o esant kalio deficitui – sukelia širdies aritmijas.
Kokias priemones reikia naudoti siekiant sumažinti kūno svorį ir nepakenkti sveikatai bei išlaikyti fizinį darbingumą?
- Sukurti neigiamą energetinį balansą 500-1000 kcal, bet ne daugiau.
- Pakeisti didelio kaloringumo produktus į mažo kaloringumo. Sumažinti suvartojamo cukraus, sūdyto ir aštraus maisto, cholesterino, sočiųjų riebiųjų rūgščių, alkoholio kiekį.
- Daugiau vartoti vaisių ir grūdinių produktų.
- Nesistengti sumažinti svorio daugiau kaip 1 kg per savaitę.
- Norint padidinti bendrą ir specialų darbingumą vartoti energetinius preparatus: neotoną, L-karnitiną, vitaminų kompleksus, adaptogenus, naudoti „pakrovimo angliavandeniais“ metodikas
- Derinti maistą su sportinės treniruotės dinamika, atsižvelgiant tiek į trukmę, tiek į intensyvumą.
Sporto šakose, kur išreikštas ištvermės komponentas, sportinių gėrimų vartojimas pasiteisino, kadangi tai kompensuoja vandens ir cukraus trūkumą, be ko žymiai sumažėtų sportinis darbingumas.
Sportiniai gėrimai, turintys 20 proc. cukraus stabilizuoja ir didina sportinį darbingumą, ypač kai visai išeikvojamos glikogeno atsargos.
Erotiškai, vidutinis žmogus, įvertinant jo energijos atsargas, galėtų nubėgti apie 1600 km, bet jo angliavandenių atsargos baigiasi po 25-35 km (daugelis maratono bėgikų būtent ir pažymi, kad sunkiausiai bėgti tarp 35-40 distancijos kilometro). Tolesnis darbas energija aprūpinamas riebalų sąskaita. Tai būtina įvertinti planuojant maitinimą ypač ilguose nuotuoliuose.
Dopinginiai metodai
Mažinant kūno masę yra du keliai – vakarietiškas ir rytietiškas. Pirmuoju atvejų pirmenybė teikiama preparatų su amfetaminu vartojimas, kas žymiai sumažina apetitą, atitinkamai – sumažėja kūno masė kūno masė dėl nepakankamo gaunamo maisto kiekio. Antruoju atveju naudojami diuretikai, kas greitai išvaro iš organizmo didelius kiekius skysčių.
TOK MK diuretikus laiko dopingu, kadangi jie maskuoja anabolinių steroidų naudojimą (pagreitina jų pašalinimą), o taip pat slepia tikruosius sportininko fizinius sugebėjimus (padeda pereiti į lengvesnio svorio kategoriją).
Tiek amfetaminai, tiek diuretikai dažnai įeina į maisto papildų sudėtį, kurie pristatomi kaip greita priemonė numesti kelis papildomus kilogramus. Tačiau, iš tikrųjų, organizmas praranda vandenį o ne riebalus. Diuretikai, kartu su vandeniu, taip pat pašalina ir makro bei mikroelementus, kas sumažina sportinį darbingumą.