Žmonėms, norintiems sudeginti riebalus, geriausia sekasi pirmosiomis savaitėmis, tačiau vėliau jų pastangos eina veltui. Jie bando „patobulinti“ savo lieknėjimo programą įvairiausiais būdais, tačiau dažnai patenka į „riebalų deginimo spąstus“, ir tai galų gale juos priverčia pasiduoti. Šiame straipsnelyje trumpai peržvelgsiu keletą riebalų deginimo klaidų, kurias daro siekiantieji sulieknėti.
#1. Besaikis kalorijų mažinimas. Visi žino, kad norint sudeginti riebalus, reikia sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį. Tačiau, mažai kas žino, kiek būtent mažiau. Daugelis žmonių sumažina suvartojamas kalorijas žemiau savo bazinio medžiagų apykaitos greičio. Toks poelgis gali kaip tik padidinti jūsų riebalų atsargas, kadangi organizmas patenka į stresinę situaciją ir pradeda taupyti energiją. Kūnas kaups riebalus tol, kol nepajus, kad vėl maitinamas pilnavertiškai.
#2. Valgių praleidimas. Dažnai žmonės, stengdamiesi prarasti svorį, praleidžia maitinimus, galvodami, kad kuo mažiau maisto – tuo geriau. Tai nėra teisinga. Kad privestumėte organizmą deginti riebalus, privalote pilnaverčiu maistu maitintis maždaug kas tris valandas. Kai jūsų kūnas žinos, kad yra nuolatos maitinamas – tinkamiau naudos kalorijas organizmo gyvybinėms funkcijoms ir energijos gamybai bei nekaups jų atsargoms.
#3. Riebalų vengimas. Siekdami sumažinti savo kūno riebalų kiekį, žmonės atsisako riebalų. Tokie natūralūs riebalų šaltiniai kaip riešutai, avokadai, riebi žuvis ir panašiai, iš tikrųjų yra būtini organizmui. Kai atsisakote šios maistinės medžiagos, jums pradeda trūkti energijos, jaučiate alkį, lėtėja medžiagų apykaita, silpsta imuninė sistema, sausėja oda, negaunate riebaluose tirpių vitaminų, pradeda skaudėti sąnarius ir taip sąrašą galima tęsti. Į savo mitybą reikėtų įtraukti natūralius riebalų šaltinius, tačiau vengti jų pertekliaus.
#4. Dietiniai produktai. Pasitikėjimas „dietiniais maisto produktais“ gali būti vienas iš didžiausių klaidų riebalų deginimo programoje. Šie produktai dažniausiai būna pažymėti tokiais užrašais kaip „be cholesterolio“, „be cukraus“, „be riebalų“ ir taip toliau. Jei produkto etikėtėje nurodyta „be cukraus“ – tai dar nereiškia, kad produktas yra be angliavandenių ar neturi kalorijų. Sudėtyje gali būti fruktozės, saldiklių ir nemažas riebalų kiekis. „0% riebalų“ dar nereiškia, kad produktas yra nekaloringas ir jo valgyti galima kiek panorėjus. Tokio produkto sudėtyje gali būti daug angliavandenių. Užrašas „be cholesterolio“ praktiškai pažymi, kad produkto sudėtyje nėra cholesterolio, tačiau šis produktas gali būti labai kaloringas.
#5. Angliavandenių vengimas. Įprasta manyti, kad jei dienos racione nebus angliavandenių, energijos gamybai organizmas naudos riebalus, todėl daugelis mano, kad angliavandeniai yra priešas. Iš tiesų angliavandeniai yra svarbi bet kokios sveikos mitybos dalis. Tai kuras mūsų smegenims ir organizmui. Ne vien angliavandenių, o bet kokių maistinių medžiagų perteklius skatina kaupti riebalus. Tereikia visai nedaug žinių, kad vartojant bei derinant angliavandenius su kitomis maistinėmis medžiagomis sėkmingai lieknėtume.
#6. Besaikis kardio. Kai riebalų deginimo programa sustoja, žmonės dažnai stengiasi padidinti kardio treniruotės trukmę. Nors kardio treniruotė yra gera širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimui, riebalų deginimui, tačiau per ilgos treniruotės gali sužlugdyti jūsų riebalų deginimo tikslą. Sakykime, jūs ir taip maksimaliai esatę sumažinę gaunamų kalorijų kiekį, kardio treniruočių metu išeikvojate daug energijos, tačiau svoris nemažėja. Siekdami sukurti dar didesnį kalorijų deficitą, prailginate kardio treniruočių trukmę ir papildomai sudeginate dar kelis šimtus kalorijų. Taip patenkate į „spąstus“. Per didelis kalorijų deficitas skatina organizmą pereiti į „badavimo“ rėžimą – kai organizmas sulėtina medžiagų apykaitą ir bet kokios kalorijos, gaunamos su maistu, pradedamos kaupti kaip riebalų atsargos.
Jei sugebėsite išvengti šių riebalų deginimo klaidų, pastebėsite, kaip kūnas tirpdo riebalus bei turėsite daugiau energijos. Geriausia, ką galite padaryti savo organizmui – tai įsiklausyti į savo kūną bei tinkamai jį pamaitinti pilnavertės, gerai subalansuotos mitybos dėka.
Deividas Grinskis
Daugkartinis Lietuvos kultūrizmo čempionas