Argininas

Papildai

Žinoma daugybė teigiamų arginino poveikių organizmo sveikatai ir beveik visi jie buvo atrasti per paskutinius keletą metų.

Argininas – tai viena iš dalinai pakeičiamų amino rūgščių (vaikams iki 12 metų tai nepakeičiama amino rūgštis). Teigiamas arginio poveikis žmogaus sveikatai buvo atskleistas gana nesenai, apie 1990 metus (Lietuvoje jis mažai žinomas iki šiol). Argininas plačiausiai naudojamas kardiologijoje, bei, dabar taip sparčiai pasaulyje populiarėjančiose atjauninimo programose (argininas natūraliai skatina organizme gamintis augimo hormonui – somatotropinui, nuo jo priklauso gera savijauta, žaizdų gijimas, vaisingumas ir t.t.). Su šiuo produktu atliekama daugybė klinikinių tyrimų, čia pateiksime plačiausiai maisto papildų terapiją taikančio daktaro Roberto Atkinsono mintis iš jo knygos „Maisto papildai – atleranatyva sintetiniams vaistams“.
 
„Dar dešimt metų atgal mokslininkai nežinojo, kad argininas reguliuoja nuostabaus junginio – azoto oksido (NO) lygį organizme. Kuris atsakingas už kraujo apytaka organizme, imunitetą, komunikaciją tarp nervinių ląstelių, kepenų funkciją, kraujo krešėjimą ir net lytinį susijaudinimą (ypatingai veiksmingas moterims). Neveltui 1992 metai mokslo žurnalas „Science“ šiam junginiui suteikė metų molekulės vardą.
 
Fiziologai azoto oksidą dažnai vadina endotelialiniu atsipalaidavimo faktoriumi. Ši medžiaga vaidina pagrindinę rolę kraujo indų atsipalaidavime ir kraujospūdžio sumažėjime.
 
Iki to laiko kai mokslininkai atrado arginino ryšį su NO, niekas negalėjo net pagalvoti apie praktinį arginino panaudojimą. Dabar, pats paprasčiausias maisto papildas, kurį galima surasti kiekvienoje specializuotoje papildų parduotuvėje, mūsų organizmui suteikia galimybę geriau kontroliuoti daugybę ląstelinių procesų.

Kita vertus, taip kaip ir su geležimi, papildomas arginino naudojimas – pakankamai sudėtingas ir ne toks jau nekaltas reikalas kaip paprastų multivitaminų naudojimas. Kaip ir su kitomis maistinėmis medžiagomis, medicininiam arginino panaudojimui reikia ištirti optimalias jo koncentracijas kraujyje. Tiek NO deficitas, tiek ir jo perteklius yra pavojingas sveikatai. Nežiūrint į visas teigiamas NO savybes, ši medžiaga – laisvasis radikalas ir gali pažeisti audinius. Idealu būtų jei ateities medikai nustatytų azoto oksido koncentraciją kraujo serume, tam, kad nuspręstų ar pacientui reikia papildomos jo dozės. Jei taip, tokiu atveju ligoniui bus skirtos papildomos dozės arginino, bet būtinai su antioksidantų kompleksu, tame tarpe kofermentu Q10 ir lipoine rūgštimi, neutralizuojančių potencialią laisvojo radikalo grėsmę.
 

GALINGAS KARDIOLOGŲ GINKLAS

Žinoma daugybė teigiamų arginino poveikių organizmo sveikatai ir beveik visi jie buvo atrasti per paskutinius keletą metų. Medikams, net didžiausiems maisto papildų naudojimo medicinoje šalininkams, dar teks priprasti skirti šią amino rūgštį širdies ir kraujagyslių sistemos ir kitų ligų gydymui, bet priprasti reikės, ir štai kodėl: pats argininas (ne azoto oksidas kuris susidaro iš jo) cholesterolio kiekį mažina žymiai efektyviau nei bet kuri kita amino rūgštis.
 
Mokslininkai nustatė, jog naudojant po 6-17g arginino kasdien, pradeda mažėti „blogojo“ cholesterino kiekis (MTL), o „gerojo“ (DTL) nemažėja, kitų pašalinių poveikių taip pat nebuvo. Be to, argininas palaiko normalią koronarinę mikrocirkuliaciją žmonėms su dideliu kiekiu cholesterino ir neleidžia susidaryti rombams, kurie gali būti infarkto, arba insulto priežastimi.
 
Azoto oksidas, kuris susidaro iš arginino, turi dar stipresnį poveikį. Jis atpalaiduoja arterijų sieneles, sudarydamas sąlygas geresnei kraujo cirkuliacijai ir gerina ligonių, kurie kenčia nuo kraujotakos sutrikimų: koronarinės širdies ligos, stenokardijos, pasikartojančio šlubavimo (kraujotakos sutrikimas kojų kraujo induose) ir hipertonijos. Kai kuriais duomenimis azoto oksidas efektyvus ir sergantiems kai kuriomis smegenų kraujotakos sutrikimų ligomis. Arginino poveikis kraujagyslių praplėtimui pastebimas netgi jauniems vyrams, paprastai nesiskundžiantiems kraujagyslių susiaurėjimu. Pastebėta, kad arginino injekcijos padeda esant širdies nepakankamumui. Japonų ir Graikų kardiologai, esant aštriems stenokardijos priepuoliams, argininą leido tiesiog į koronarines arterija, kas radikaliai pagerino kraujo cirkuliaciją šiuose kraujo induose. Izraelio mokslininkai valandos laikotarpyje lašino 20g arginino žmonėms su širdies nepakankamumu, tai labai pagerino širdies darbą.
 
DAUGIAFUNKCINĖ PRIEMONĖ

Žinoma, arginino vaidmuo organizme neapsiriboja vien NO gamyba. Kai kuriais atvejais (pavyzdžiui aktyvaus augimo periodu, atsigaunant po traumų ir žaizdų gijimui arba bet kuriuo atveju, kai reikia galingo stimulo imuninei sistemai) organizmas pats nebėra pajėgus užpildyti arginino poreikius, tada ši amino rūgštis tampa nepakeičiamąja.

Kaip ir kitos baltymų dalys, argininas dalyvauja formuojant raumenis ir kitus neriebalinius organizmo audinius. Dar viena arginino funkcija – tai tapti žaliava kitai amino rūgščiai – ornitinui. Be to argininas stimuliuoja mūsų jaunystės faktorių – natūralų augimo hormono ir insulininio augimo faktoriaus (IGF 1) gaminimąsi organizme.

Raumeninio audinio išsaugojimas. Remiantis vienu tyrimu, kuriame dalyvavo 45 pagyvenusio amžiaus žmonės, kasdieną gaunant tonizuojantį gėrimą kuriame buvo 17g arginino, buvo apsaugotas raumeninis audinys (kuris senstant nyksta), padidėjo insulininio augimo faktoriaus išsiskyrimas (šis dydis nurodo žmogaus augimo hormono gamybos dydžius) ir sumažėjo „blogojo“ cholesterino kiekis kraujyje. Tuo tarpu kontrolinėje grupėje, kuri negavo arginino buvo stebimas raumeninio audinio nykimas.

Imunitetas. Kai pakanka arginino, organizme padidėja ląstelių-žudikių, kurios yra pagrindinis imuninės sistemos komponentas, aktyvumas. Kaip įrodo vienas iš tyrimų, naudojant 30g arginino vienos dienos bėgyje, šių ląstelių aktyvumas padidėja net 91 procentu! Be to, kaip pastebėjo tyrėjai, labai pagerėjo T-ląstelių funkcijos. Imuninė sistema lyg atjaunėjo, kas gali būti labai svarbu sergant AIDS ir bet kuriomis kitomis virusinėmis infekcijomis, o taip pat onkologinėmis ligomis.

Papildomas arginino naudojimas teigiamai veikia užkrūčio liauką, kuri atsakinga už organizmo imunines funkcijas, o taip pat padidina neutrofilų antibakterinį aktyvumą. Tuo pat metu iš arginino susidarantis NO apsaugo virškinimo traktą, stabdydamas infekcijas ir neduodamas vystytis mieliniams grybeliams Candida albicans. Labai naudingas kovojant su recidyvinėmis infekcijomis, tokiu atveju tinkamiausia naudoti arginino ir lizino amino rūgščių mišinį (Nutrend kompanijos
 
Siekiant maksimalaus terapinio efekto naudojant argininą (tai liečias ir visus kitus natūralius papildus) labai svarbu surasti balansą. Štai keletas rekomendacijų padėsiančių efektyviai ir saugiai naudoti arginino papildus:
  • Argininas skatina gamintis laisvuosius radikalus, todėl kartu naudokite pakankamą kiekį antioksidantų. Svarbiausi iš jų Q10 bei lipoinė rūgštis.
  • Vaikams ir paaugliams ilgesnį laiką negalima naudoti bent kiek didesnes nei keli gramai arginino dozes, kadangi tai padeda išskirti augimo hormoną, o tai gali neigiamai atsiliepti vaikams ir paaugliams.
  • Sergant artritu, ar kita aktyvia infekcija, argininą reikėtų naudoti atsargiai, todėl kad azoto oksido koncentracijos padidėjimas gali išprovokuoti infekcijos paūmėjimą.
  • Imuniteto stiprinimui Argininą geriausia naudoti kartu su lizinu. Argininas gali palengvinti sergančiųjų AIDS būklę ir esant kitoms imunodeficito priežastims, bet gali pabloginti būkle pacientams, kurie serga kai kuriomis virusinėmis ligomis, tame tarpe herpesu, todėl, kad argininas gali tapti puikia šių virusų gyvenimo terpe. Arginino ir lizino kombinavimas padeda išvengti šios problemos“.
Štai kaip išsamiai R.Atkinson atsiliepia apie argininą. Manau mums daug ko vertėtu pasimokinti iš šio mokslininko darbų, jo siekių žmogų išgydyti natūraliomis priemonėmis, be sintetinių vaistų. Tačiau mūsų visuomenė vis dar sunkiai keičiasi, naudoti saują nekenksmingų papildų yra blogiau nei kelias vaistų tabletes – net neskaitant apie pašalinius poveikius... Kita vertus... viskas po truputį keičiasi. Jei Amerikoje papildų naudojimo gydymui idėjos buvo pavadintos Revoliucija prieš gerus 20 metų, tai tikėkimės jog dar po kokių 5-10 metų tokios revoliucijos sulauksime ir mes.

Literatūra:
R.Atkinsonas „Maisto papildai-gamtinė alternatyva vaistams“
A. Atraškevičius
 
Grįžti