Vis daugiau ir daugiau žmonių pradeda rūpintis savo sveikata bei figūra. Norėdami atsikratyti riebalų pertekliaus ir/ar padailinti savo kūno linijas vieni pradeda lankytis sveikatingumo centruose, kiti pradeda laikytis dietų, treti ieško lengvesnių būdų – „bando“ per TV reklamuojamus „stebuklingus“ treniruoklius ar riebalų degintojus, dar kiti – imasi visų išvardintų priemonių iš karto. Tačiau visi nori sudeginti nereikalingus riebalus, ypač tuos, kurie pūpso ant pilvuko, šlaunų ir sėdmenų.
Sakykime, pradėjote laikytis dietos. Skaičiuojate kalorijas, nevalgote po 18 valandos ar kaip kitaip sumažinate suvartojamų kalorijų skaičių. Po kurio laiko lipate ant svarstyklių, tikėdamiesi pamatyti pirmuosius rezultatus. Svarstyklės rodo, kad netekote 3 kilogramų kūno svorio. Kūno svoris – tai riebalų masės ir liesųjų audinių masės suma. Taigi, numetėte 3 kilogramus svorio! Tačiau, kiek iš jų riebalai? Paprastos svarstyklės to neparodo.
Laikantis dietų, badaujant, svoris dažniausiai krenta liesos kūno masės sąskaita. Sumažėjus raumenims, sulėtėja medžiagų apykaita. Grįžus prie įprasto maitinimosi, riebalinis audinys ima kauptis dar greičiau nei prieš tai.
Tarkime, norėdami sulieknėti pradėjote lankyti aerobikos užsiėmimus arba energingai dirbate su kardio treniruokliais. Gausiai prakaituodami galvojate, kad deginate riebalus. Po sekinančios treniruotės lipate ant svarstyklių – gal nukrito koks vienas kitas kilogramas? Valio! Netekote pusę kilogramo svorio. Tačiau, kiek riebalų? Gal jūs paprasčiausiai netekote kūno skysčių?
Prarasti kūno skysčiai atgaunami labai greitai ir numestas svoris atauga. Išsiskyręs prakaitas – tai ne riebalai. 98% prakaito sudaro vanduo bei medžiagų apykaitos produktai – šlapalas bei druskos. Atlikdami ilgalaikius aerobinius krūvius mažiname ne vien riebalinį audinį, tačiau kartu mažėja ir raumeninė masė, lėtėja medžiagų apykaita ir atsikratyti riebaliukų tampa vis sunkiau.
Žinodami, kad vien aerobiniai užsiėmimai nepadeda pagražinti kūno linijų, treniruoklių salėje papildomai atliekate po kelias serijas įvairių pratimų po 25 -50 pakartojimų pilvukui, šlaunims, sėdmenims ir tikitės, kad sumažinsite šių problemiškų kūno vietų apimtis. Po kelių savaičių vėl sveriatės ant svarstyklių. Numetėte 2 kilogramus svorio. Tačiau, kiek iš jų yra riebalai?
Nors ir numetėte pora kilogramų, tačiau kūnas vistiek atrodo suglebęs, nėra raumenų tonuso, nesimato grakščių kūno linijų. Kodėl? Vidutinio intensyvumo treniruotės su svoriais padeda išlaikyti raumeninę kūno masę, tačiau tik ne tokios treniruotės, kai atliekamas didžiulis pakartojimų skaičius. Tada treniruojama raumenų ištvermė, o juntamas „deginimo“ jausmas – tai dirbančių raumenų nuovargio požymis, o ne riebalų deginimo pasekmė.
Dar vienas pavyzdys. Po keleto savaičių treniruočių ir dietos lipate ant svarstyklių. Jų parodymai nepakito. Svoris lygiai toks pat kaip ir prieš tai. Ir taip kelis kartus iš eilės. Galvojate, kad jau kurį laiką nepadarote jokio treniruočių progreso. Ar tai reiškia, kad treniruočių programa neveiksminga? O gal mityba buvo blogai subalansuota? Gal papraščiausiai gaištate savo brangų laiką? Nusiviliama treneriu, nusiviliama dietologu, nusiviliama savimi – ir kai kuriuos tai priveda iki visiško treniruočių atsisakymo.
Nežinodami savo kūno kompozicijos negalime tinkamai įvertinti savo treniruočių ir mitybos programų efektyvumo. Kūno svoris gali likti toks pat, tačiau gali pasikeisti kūno kompozicija – padidėti raumenų masė ir sumažėti riebalų kiekis arba atvirkščiai, kas blogiausia – sumažėti raumenų masė ir padidėti riebalų kiekis.
Deividas Grinskis
Daugkartinis Lietuvos kultūrizmo čempionas